| shadow51 a întrebat:

Plsss raspuns rapid!
As vrea sa stiu cum pot face sa mere pc imediat dupe ce il deschid foldere broswerul etc...
Alte pc merg rapid nu stiu dc ma ajutati plssssssssssssssssssss

Răspuns Câştigător
| Alex_9605 a răspuns:

Daca nu ai un calculator cu destula memorie si un procesor bun ia-ti gandul de la asa ceva. Poti face multe pentru o mai buna functionare a calculatorului. Iata cateva metode pentru optimizarea calculatorului.Mai intai incearca sa il cureti de praf, apoi incearca sa faci o curatare de registriy, o dezinstalare de programe pe care nu le folosesti, o defragmentare, o scanare completa a sistemului cu un antivirus sau alte programe de detectie malware si alte chestii. Windowsul porneste mai greu daca ai instalat un firewall sau un antivirus deoarece aceste aplicatii pornesc inaintea celorlalte iar asta ingreuneaza sistemul la deschidere.

2 răspunsuri:
| oz a răspuns:

Pai poate alte pc-uri nu au antivirus firewall...etc
Eu unu am antivirusul, firewallul si alte programe care pornesc atunci cand intru in windows.Peste 20-30 de secunde pot deschide browserul si folderele.

| m4them4tic a răspuns:

E aproape imposibil sa se intample ceea ce vrei tu pe un pc normal.
Pc-ul tau incarca mai lent(dupa cum zici tu) pentru ca probabil ai windows-ul prea vechi, memoria ram incarcata, multe programe care trebuie sa se incarce atunci cand pornesti calculatorul(antivirus...etc), poti avea virusi.
Dar pot fi si probleme de hardware cum ar fi:procesor prea lent, memoria ram insuficienta, HDD-ul prea incarcat(desi asta e tot software)...
In concluzie e greu sa ajungi la performantele pe care le doresti.