| RAY a întrebat:

Poate am sa supar pe unii cu intrebarea mea, dar,de multi ani incercam sa imi gasesc un amic asa ca mine,dar am observat foarte multa respingere, de ce sunt persoanele atee, agnostice, deiste antisociale si sunt asa reci?

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Pentru ca nu respecta anumite principii sau invataturi cum ar fi a iarta, cand ierti practic te eliberezi de toata ura, ii intelegi pe ceilalti mai usor, esti mai ingaduitor, mai empatic, si in general credinta te poare face mai bun si cu mai multa speranta. Generozitatea sau mila fata de cei ce au nevoie este oarecum tot de credinciosi cultivata, toate astea iti dau o energie buna, un sentiment placut si devii mai fericit, cautand sensul vietii dar intr-un mod pozitiv. Ideea e ca totul trebuie sa fie un echilibru, nu ma refer la habotnici sau ignoranti, ma refer la oamenii normali, cred ca cei credinciosi sunt mai pozitivi decat ceilati tocmai pentru ca au o credinta

50 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Depinde unde cauti, vezi tu, asta e problema oamenilor...cauta persoane asemanatoare, oamenii sunt diferiti, exista doar lucruri in comun, nu ' la fel'.

Da-le la temelie, Ray!))

| RAY explică (pentru Drimmero):

Am fost la intalniri intre atei,agnostici, acolo mai mult era antiteism, nu mi-a placut sincer, plus donati, plus ca cica eu sa fac propaganda si alte chesti, am vorbit cu un baiat un timp

| minrest a răspuns:

Nu sunt ateii mai reci decat credinciosii, pur si simplu unii credinciosi arata o caldura falsa, cred ca asta inseamna sa iti iubesti aproapele; ateii aia erau de fapt oameni religiosi, religia lor era ateismul militant. Pur si simplu un prieten se gaseste greu.

| J0B0MAT a răspuns:

Dar nu vei găsi pe nimeni ca tine.Cu toţii suntem unici.

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Iti pierzi vremea cu astfel de oameni chititi pe religie, chiar nu ai ce scoate de la ei.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Nu e vorba de aia, cand cauti miere mergi la stupul de albine asa e logic, eu am mers in cuibul lor, nu vreau sa judec pe nimeni, pur simplu nu inteleg de ce asocializarea asta

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Nu stii sa cauti sau nu dai de oamenii care sunt pe placul tau.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Acum numai caut nimic,ala era trecutul,dar cred ca aveam eu asteptari fictive din partea altora, mereu crezand ca gasesc oameni ca mine sau oameni care nu dezamagesc, culmea e ca si eu dezamagesc, asa e firea umana, natura umana

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

E cazul sa te maturizezi si sa vezi ca oamenii vin si pleaca, nu are rost sa-ti faci iluzii ca unul si-ar da painea de la gura pentru tine, in viata trebuie sa te axezi pe ale tale si doar atat, lasa-i pe altii sa-si aleaga propriul drum, nu poti influenta pe nimeni sa te placa sau sa te accepte,, daca nu vine de la sine, e egal cu 0/

| RAY explică (pentru Drimmero):

Ai dreptate, de anul trecut vad viata diferit, mai empatic, mai social

| RAY explică (pentru Drimmero):

Crezi ca lipsa credintei determina un comportament asocial?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

N-are absolut nicio legatura, exista asociali din toate domeniile, credintele si meseriile. Omul e o fiinta ciudata tare, prea se complica cand trebuie sa se faca inteles si e superficial in fata lucrurilor complicate.

| Henrypericolpublic a răspuns:

Din păcate nu mai sunt oameni așa deschiși, credincioși, dornici sa te ajute și sa facă fapte bune.Eu mă uit în viața mea de zi cu zi ca sunt printre singurii mai sociabili, credincios (dacă ești bun și credincios ești luat de prost, din păcate cam așa e în zilele de acum), dar eu tot Bun rămân, tot credincios, tot dornic de a ajuta lumea la nevoie. Speranța moare ultima. Poate o sa găsești prieteni buni aici pe internet sau chiar în viața reală. Și mie mi-a fost greu văzând cât de rea, perversa și agresiva începe sa devină lumea.Pe unde mă duceam sa fac cunoștințe eu eram aproape singurul vesel, Bun.Restul lumii devine mai rea, mai mohorâtă. Eu m-am chinuit sa găsesc prieteni ca lumea și am încercat luna de luna și pana la urma am reușit sa dau de niște oameni minunați, dar foarte greu.Nici relațiile de dragoste nu mai sunt ce au fost odată. Scuze ca am scris atât de mult dar am vrut sa-mi exprim punctul de vedere. Oricum eu am speranțe ca și aici pe internet sa găsesc persoane bune, credincioase, sociabile etc.Te asigur eu ca o sa ne fie bine intr-un final tuturor. Bună ziua, mult noroc și sănătate, dacă vrei sa vorbești de ceva ce te interesează poți sa-mi răspunzi sau sa îmi dai un mesaj. Eu am ajutat persoane care mi-au zis exact ce mi-ai zis și tu și le-am încurajat. O vorba buna uneori e mai prețioasă decât altceva.

| Holiday a răspuns (pentru RAY):

"Am fost la intalniri intre atei, agnostici, acolo mai mult era antiteism, nu mi-a placut sincer,"

Discutia nici nu e daca aia fac sau nu ceva bine, corect, sau cum vrei tu, ci daca ei se simteau bine. Si se pare ca intalnindu-se regulat, inseamna ca le place sa faca asta si ce fac ei acolo. Deci problema e la tine ca ai fost undeva unde nu te potrivesti. Putea fi oriunde, in club, la biserica, pe munte, etc. Daca lumea se simte bine si unu nu, problema e la el. Nu acolo ii e locul.

| RAY explică (pentru Holiday):

Intrebarea de fapt este, de ce persoanele mai rationale sa spun asa, sunt asociale?

| RAY explică (pentru Henrypericolpublic):

Din pacate curvia,materialismul, ura fata de semeni nostri sunt pe primul loc, adica nu e vorba de pers cu credinta sau nu si pur simplu asta se promoveaza azi, stii cum e, azi omul vorbeste despre alti si mai nimic cu nimeni, devenim roboti, dependenti de selfie, Facebook

| Holiday a răspuns (pentru RAY):

Pai nu mi se pare deloc asa. Chiar tu esti un bun exemplu ca nu e asa, ca exista persoane asociale si la ailalti.

| RAY explică (pentru Holiday):

Eu sunt asocial? nu stiu, eu nu sunt crestin,nu am credinte,sunt lipsit de orice forma de credinta, asta se numeste ateism, nu conteaza cum se numeste, consider ca nimeni nu stie daca exista vreun creator sau nu, e doar credinta atat

| Holiday a răspuns (pentru RAY):

Ce legatura au credinta, ateismul, creatorii, etc cu asta?!

| RAY explică (pentru Holiday):

Conform cercetărilor globale efectuate de Gallup asupra oamenilor din 145 de țări, aderenții tuturor religiilor lumii majore care au participat la servicii religioase în săptămâna trecută au raportat rate mai mari de generozitate, cum ar fi donarea de bani, voluntariatul și ajutorul unui străin decât cei care le- nu participa la servicii (non-participanti). Chiar și pentru persoanele care nu erau religioase, cei care au spus că au participat la slujbe religioase în săptămâna trecută au prezentat comportamente mai generoase. [21] Un alt studiu global efectuat de Gallup asupra oamenilor din 140 de țări a arătat că persoanele mai religioase au mai multe șanse să-i ajute pe alții în ceea ce privește donarea de bani, voluntariatul și ajutorul străinilor, în ciuda faptului că au venituri mai mici decât cei mai puțin religioși sau nereligioși. [22]

Un studiu privind sentimentele prosocial a arătat că oamenii nereligioși erau mai înclinați să manifeste generozitate în acte aleatoare de bunătate, cum ar fi împrumutul bunurilor lor și oferirea unui loc pe un autobuz sau un tren aglomerat. Oamenii religioși au fost mai puțin înclinați atunci când au venit să vadă cât de multă compasiune a motivat participanții să fie caritabili în alte moduri, cum ar fi dăruirea de bani sau hrană unei persoane fără adăpost și a unor necreșteri [23] Un studiu privind comportamentul altruist la copii din mai multe națiuni a demonstrat un efect negativ al religiei asupra altruismului măsurat cu un joc, deși părintele a raportat că altruismul a fost asociat cu religiozitatea. [25]

Un studiu realizat de profesorul universitar de la Harvard, Robert Putnam, a constatat că oamenii religioși erau mai caritabili decât colegii lor nereligioși [26]. [27] Studiul a arătat că patruzeci la sută din serviciul de închinare la care participă americanii s-au oferit în mod regulat pentru a ajuta pe cei săraci și vârstnici, spre deosebire de 15% dintre americani care nu participă niciodată la servicii. Mai mult decât atât, indivizii religioși au avut mai multe șanse ca voluntarii să participe la programele de școală și tineret (36% față de 15%), un grup de cetățeni sau un grup civic (26% față de 13%) și de îngrijire a sănătății (21% vs., 13%). [26] Alte cercetări au arătat corelații similare între religiozitate și dăruire. [28]

Unele studii științifice arată că gradul de religiozitate este în general asociat cu atitudini etice superioare [29] [30] [31] [32] - de exemplu, sondaje care sugerează o legătură pozitivă între credință și altruism [33].

Relația generală dintre credință și crimă este neclară. O revizuire din 2001 a studiilor pe această temă a constatat că "Dovezile existente referitoare la efectul religiei asupra criminalității sunt variate, contestate și neconcludente și în prezent nu există nici un răspuns convingător cu privire la relația empirică dintre religie și crimă." [34] Zeci de au fost realizate studii pe această temă încă din secolul al XX-lea. Un studiu din 2005 al lui Gregory S. Paul susține o corelație pozitivă între gradul de religiozitate publică într-o societate și anumite măsuri de disfuncție [35], însă o analiză publicată mai târziu în același jurnal susține că o serie de probleme metodologice și teoretice subminează orice constatări sau concluzii rezultate din cercetarea lui Pavel [36]. Într-un alt răspuns, Gary Jensen se bazează și perfecționează studiul lui Paul [37]. Concluzia sa este că există o "relație complexă" între religiozitate și omucidere "cu unele dimensiuni ale religiozității care încurajează omuciderea și alte dimensiuni care îl descurajează".

| Henrypericolpublic a răspuns (pentru RAY):

Din păcate, dar care ne dam seama putem opri asta și putem încerca să îi ajutam și pe alți sa nu pice în Facebook și ce ai zis tu. Speranța moare ultima. La un moment dat omenirii o sa-i fie bine, ai sa vezi dar depinde de noi.Și de noi cei buni depinde sa-i ajutam pe cei rai, antisociali, materialiști sa scape de vechile obiceiuri și sa reia calea cea buna.Eu sunt sigur ca cu munca se poate dar va fi greu. Știe Dumnezeu ce ze va întâmpla. Oricum pe cei buni îi are in paza și îi ajuta.

| RAY explică (pentru Henrypericolpublic):

In toata istoria cei puternici au calcat in picioare pe cei slabi, si nici o zeitate nu s-a aratat ca sa le ajute, recent acum un secol au murit sute de milioane de persoane, vorbim de 25 de milioane de rusi, 6 milioane de evrei si inca cati si nimic

| Holiday a răspuns (pentru RAY):

Si ce legatura are toata povestea aia cu intrebarea ta si cu discutia noastra?
Poate nu stii ce inseamna asocial.

| RAY explică (pentru Holiday):

Fii atent la ce scrie acolo, persoanele religioase se implica mai des in chestii sociale, pe cand persoanele non religioase prefera sa nu se implice social, dar sunt empatice cu alti, desi prefera singuratea mai mult

| Henrypericolpublic a răspuns (pentru RAY):

Cine poate sa mai știe, poate așa a vrut, poate nu e, poate așa trebuia poate, poate. Ce voiam sa scot în evidenta e ca indiferent de ce s-ar întâmplă noi trebuie sa arătăm umanitate și sa fim buni și sociabili ca viața e scurta, sa ne bucuram de ea și sa aducem energie buna și echilibru în viața. Îți doresc numai bine.

| RAY explică (pentru Henrypericolpublic):

Desigur,indiferent de ceea ce crezi asta e cel mai important, imaginea ta imi aminteste de masonerie

| Plato a răspuns (pentru RAY):

"Intrebarea de fapt este, de ce persoanele mai rationale sa spun asa, sunt asociale?"
Pentru ca persoanele rationale sunt putine, nu se pot integra in societatea monotona, deoarece doua persoane rationale se intalnesc rar. In plus, cum zicea Tesla, ideile vin cand esti singur.

| Holiday a răspuns (pentru RAY):

Pe bune daca tu ai toata tigla pe casa... unde dracului scrie, te citez, "prefera singuratea mai mult"?!?
Tu ori nu intelegi ce citesti, ori iti place sa fabulezi.
Daca ma intrebi pe mine, cred ca ambele sunt valabile.

Empatii, pomeni, generozitati si alte chestii de genul asta nu au legatura cu subiectul.

| RAY explică (pentru Plato):

Iar ei/ele sunt asociali cu alte pers?