| RAY a întrebat:

Doar pentru persoanele atee,agnostice, deiste, panteiste.

Ati fost si la biserica cand ati facut nunta sau cand o sa faceti? Banuiesc ca nu botezati copilul in vreo religie nu?

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Da, așa este. Când o să fac nunta n-o să mă duc veci la beserică, și nici ospăț n-o să fie, că și ospățul mi se pare la fel de idiot cume cununia în beserică.
Copii mei veci n-o să fie botezați. Dacă ei vor s-o facă fac-o când o să vreie.

| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Este posibil sa merg la biserica asa cum este posibil sa intru in biserica pentru o obligatie cum este botezul. Nu reprezinta insas ceva foarte placut. E doar apa chioara, iar preotul doar un ins cu sutana si prea mult timp liber. Nu ma impresioneaza ritualul botezului pentru ca nu are vreo semnificatie aparte. Nu pot sa inteleg de ce este vazut ca o sarbatoare. Dumnezeu poate sa existe sau nu in copilul meu. Subiectul botez nu este unul cu care sa imi bat capul. Ritualul este cand amuzant cand tragic.

| Truly88 a răspuns:

Nu o sa merg la biserica și nici nu o sa îmi botez copilul... Ar fi o tâmpenie dacă as face-o.