| RAY a întrebat:

Exista crestini care datorita categoriei religie au devenit persoane atee sau agnostice sau deiste sau penteiste? ce anume va convins sa spun asa? daca nu exista ce sens are aceste contraziceri crestini vs atei?

Răspuns Câştigător
| Deaad a răspuns:

Da.Ciudat sau nu, prima data am auzit de ateism de pe TPU si tot datorita site-ului am ajuns ateu.
Am fost influențat mai ales de tine in 2011 când aveam un alt cont, daca îți vine sa crezi.
laughing
Pe vremea lui Gaia, inferno(si acum mai e), sublime si mai multi de care nu-mi mai amintesc.
Glod old times laughing

Acum nu ma mai declar ateu.
Dar in niciun caz creștin.

| RAY explică (pentru Deaad):

Inainte de a intra aici erai crestin convins?

| Deaad a răspuns (pentru RAY):

Da.

| RAY explică (pentru Deaad):

Ma bucur sincer ca ai vrut sa vezi realitatea si prin stiinta nu doar prin basme, credinta, e un lucru rar sa accepti realitatea majoritatea prefera minciuna

| Drimmero a răspuns (pentru Deaad):

Ai fost slab rau de tot pe atunci, erai copil daca au reusit unii pe internet sa te faca sa crezi in convingerea lor/
Aici ai fost o dezamagire,, si nu neaparat ca e vorba de convertirea de la crestinism la ateism, pur si simplu ai fost slab!

| RAY explică (pentru Drimmero):

Nu a fost slab a devenit un om rational care vede realitatea prin dovezi nu prin basme

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Bwhahahahahahaha

| RAY explică (pentru Drimmero):

Cei asa amuzant? nu credeam ca esti asa sincer

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

M-a amuzat teribil comentariul tau,, azi am fost distrat si de aceea sunt asa bine dispus. Dar cum credeai ca sunt? acum faci discriminare pe baza convingerii religioase?

| RAY explică (pentru Drimmero):

E amuzant sa te folosesti de tehnologie si sa razi de stiinta ce sa spun

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Inca o data iti mai explic, poate nu te-ai prins de un lucru,, eu nu rad de stiinta, de unde ai scos-o pe asta? Nu ti-am zis ca iubesc stiinta, stiinta ca si concept este un lucru bun,, oamenii de acolo sunt prea bolnavi ( nu toti)

| RAY explică (pentru Drimmero):

Deci cel care a descoperit leacul pentru boli sunt bonavi a? si cei care inventeaza chesti noi tehnologice, auzi dar tu cand te imbolnavesti de ce apelezi la bonavi aia?

| RAY explică (pentru Drimmero):

De ce dumnezeu a creat virusi si microbi?

| RAY explică (pentru Drimmero):

Toti astia sunt bonavi a? https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_nonreligious_Nobel_laureates

dar cine pupa cadravre putrezite sunt genii

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Iar generalizezi? Unii ii baga in acelasi fel de sarmale pe toti pentru tine? 'Cadavre putrezite',, stiinta ce motivatia are cand acele oase nu putrezesc de mii de ani si raman intacte?

| RAY explică (pentru Drimmero):

Pai nici mumile nu putrezesc slava zeiilor din egipt, asta demonstreaza ca faraoni erau zeii cu adevarat, mumile sunt mai vechi ca cadravrele unor sfinti

| RAY explică (pentru Drimmero):

Esti pe langa rau de tot nici oasele dinozaurilor nu au putrezit, daca ai sti din ce e facut osul ai sti de ce nu putrezesc sau de ce unele cadavre se mentin mii de ani fara sa se descompuna

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Fie cum zici tu

| RAY explică (pentru Drimmero):

Sti ce ma enerveaza? lipsa voastra a curiozitati, macar sa te intrebi o data pe saptamana de ce? de ce e noaptea intuneric suna a intrebare stupida dar totusi de ce, daca universul e vesnic noaptea trebia cerul sa fie plin de stele, de ce exista maree, ma doare cand lipsa curiozitati a gandiri rationale e pacat

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Si daca imi omor mintea cu fel si fel de intrebari la care nu pot sa-mi raspund,, ce folos ar avea? Dupa ce ca as avea pe cap altele, mai imi pierd vremea si cu faptul ca apar stele pe cer sau de ce exista mari

| Deaad a răspuns (pentru Drimmero):

Aveam 11,12 ani.

Pe vremuri eram indoctrinat de adventisti.
Tu stii cum se simte sa ai o tristete cumplita pentru ca ti-e ca faci pacate?
Sa iti piara pofta de viata pentru ca iti e frica sa nu il superi pe Dumnezeul atotputernicul?
Nu cred ca stii.
Pentru ca, crestinismul e mai mult decat mersul la biserica in fiecare duminica sau sambata, ma rog.

Ateismul m-a eliberat de o povara pe care eu ca copil o duceam degeaba.In loc sa ma bucur de copilarie in anii aia,stateam si mi-era frica de draci,mi-era frica sa nu ajung in iad etc.
Aceasta trecere,si da, de pe TPU, mi-a schimbat viata in bine.

Nu am fost slab, ci pur si simplu aici am auzit prima data de ateism si mi s-a parut ceva cu ajutorul caruia puteam sa ma eliberez de lanturile crestinismului, de asemenea ceva mai logic.
Slabi sunt crestinii.Si nu tu.Tu nu esti slab.Crestinismul e mult mai mult decat crezi.

| RAY explică (pentru Drimmero):

De ce sasi bata gandul doctori care cauta noi medicamente? poti cauta pe internet, poti afla ignoranta nu-i o solutie

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Medicii sunt specializati,, fata de mine, ei au in sange cunoasterea, sunt genii.
De ce ignoranta,, nu sunt capabil sa pierd timp pentru a cauta ceva atat de mult, dar nici nu as vrea sa ma consum pentru lucrurile astea/

| RAY explică (pentru Drimmero):

Cred ca orice persoana este curioasa de fel, timpul tot il pierzi indiferent de ceea ce faci dar macar ai de castigat

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Oricine este curios, dar nu putem fi toti genii,, nu toti isi pot sacrifica viata pentru cunoastere, pana la urma.

| Drimmero a răspuns (pentru Deaad):

Crestinismul face apel la fapte spirituale,, e prea metaforic ca sa fie inteles de nea Vasile si mult prea complex. D-aia nu trebuie sa judeci dupa coperta nimic.

| AC4S4 a răspuns (pentru Deaad):

Scuze ca te contrazic, dar viata nu inseamna destrabalare. Indiferent ca esti religios sau nu.
"Tu stii cum se simte sa ai o tristete cumplita pentru ca ti-e ca faci pacate?" - Stiu ca nu pe mine m-ai intrebat si sper ca nu te deranjeaza ca raspund. Si eu sunt neoprotestant. Si eu pe la 14-15 ani eram revoltat ca eu de ce nu pot sa fac cutare lucru, apoi am incetat sa mai cred. Astazi cred din nou, eu eram prea mic sa inteleg anumite lucruri, nu constientizam ca dupa viata asta mai este una, si va conta ce am facut aici, daca am trait prin Hristos sau nu. Toate placerile acestei vieti sunt temporare, de asta ne traim viata prin Hristos, in El gasesti adevarata fericire, care este vesnica.
Citeste Eclesiastul, din Biblie. Solomon a avut multe averi, tot ce si-ar putea dori un om pe acest pamant, insa, el si-a dat seama ca o viata fara Dumnezeu nu are sens.
Noi nu trebuie sa ne temem ca vom ajunge in iad. Prin Isus avem iertare. Asa ca daca traiesti prin Hristos, nu trebuie sa-ti fie frica de moarte, de unde vei ajunge dupa moarte.

| Deaad a răspuns (pentru Drimmero):

Fapte spirituale?
Nu stiu daca te-ai referit la faptele bune sau la spiritualitatea crestinismului, pentru ca, la capitolul spiritualitate e 0 in comparatie cu practicile oculte.

Metaforele in biblie sunt doar simboluri,precum marul din gradina Edenului,sarpele si de asemenea fapte.
Precum "Sa intorci si celalalt obraz".Nu il intorci literar ci pur si simplu Isus ne invata "bunatate",adica incompetenta si lasitate,slabiciune.

Crestinismul inseamna sa faci sex doar dupa casatorie si numai cu scopul de a a procreea, sa iti iei ochii de la "placeri lumesti" si sa traiesti o viata lipsita de asa zisul pacat.Iar daca pacatuiesti, sa iti ceri iertare si sa simti de fiecare data remuscare.
Crestinismul inseamna sa iti traiesti viata in rugaciune.Da, crestinii o fac cu drag, unii sunt facuti pentru tipul asta de viata.Sunt facuti sa accepte suferinta zilnica si umilirea din partea altora, de asemenea dezonoare.
Nu eu.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Hai sa fim seriosi nu isi sacrifici viata ca vezi un doc sau citesti o carte

| Deaad a răspuns (pentru AC4S4):

"Solomon a avut multe averi, tot ce si-ar putea dori un om pe acest pamant, insa, el si-a dat seama ca o viata fara Dumnezeu nu are sens."
Mi se rupe de bani.
Nu pentru ei traiesc iar scopul meu nu e de a ajunge bogat.
Nici macar nu imi doresc asta.Doresc sa am atat cat imi trebuie pentru a-mi plati facturile,a-mi intretine viitoarea familie,daca oi avea si nitei bani pentru diferite chestii.

Eu inteleg ce vrei tu sa spui.
Stiu treaba cum ca placerile vietii sunt temporale, etc.
Mi se pare o mizerie.
Viata, pentru mine, inseamna sa ti-o traiesti fiind puternic si nu vreau sa traiesc in vecii vecilor dupa principiile crestine.
Bunatatea voastra e un defect pentru mine.
Dispretuiesc aproape tot ce tine de morala crestineasca pentru ca te transforma intr-o fiinta slaba, iti ingradeste instinctele, instincte pe care voi le renegati.Cred ca omul e singura fiinta care si-a renegat instictele, pentru ca are ratiune.Ratiunea asta e si buna, dar si distructiva, pentru ca a creat o otrava cum e crestinismul, o religie si asa vai de capul ei la capitolul spiritualitate si la originalitate, fiind copiata din atatea si atatea religii pagane ale vremurilor.
Am ce am cu crestinismul mai mult din perspective istorice, decat invatatura in sine.

"Prin Isus avem iertare."
N-am nevoie de iertarea lui Isus.
Multe din pacatele voastre le practic cu buna stiinta si placere.

| Drimmero a răspuns (pentru Deaad):

Asta e motivul pentru care ti-ai schimbat convingerea? Eu respect decizia asta. De frica lui Dumnezeu te-ai indepartat de la credinta? Mie nu mi se pare deloc asa ca omul sa fie pedepsit pentru ca vrea sa fie fericit/

| RAY explică (pentru AC4S4):

Culmea e ca voua va e frica de moarte,adica de ce mergeti la doctor cand sunteti bonavi? fi serios va e frica de moarte,nu a fost destralabat,omul nu a inceput sa se drogeze sau sa bea,fumeze, nu vad ce anume rau a facut, multi crestini fumeaza si beau, injura, fura etc

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Nu la tipul asta ma refeream,, sunt lucruri mult prea complicate pe care nu le pot explica in cuvinte, sau cel putin nu pot sa ti le explic ca la carte

| AC4S4 a răspuns (pentru Deaad):

Morala lui Solomon este ca indiferent de cate averi ai pe acest pamant, nu poti avea fericirea deplina fara Dumnezeu. Poate ca nu-ti doresti sa ajungi bogat, dar nu cred ca te-ar deranja.

Chiar imi pare rau ca bunatatea ti se pare un defect. Viata nu este despre cine supravietuieste, pentru ca nu suntem in salbaticie. Cum ar fi ca toata lumea sa se certe incontinuu? Sa castige ala care striga mai tare ca are dreptate. Trebuie sa fie oameni care sa cedeze, "sa intoarca celelalt obraz". Desi o sa para ca ai cedat, ce conteaza ce zic oamenii? Tu stii ca ai cedat din alt motiv. Din perspectiva mea, denota inteligenta, oamenii nu sunt animale, sa se ia la bataie, sa se injure unul pe altul. Daca nu raspunzi inapoi cu injuratura esti las? Esti puternic, poate ca nu in ochii societatii, dar in ochii lui Hristos.
"N-am nevoie de iertarea lui Isus" - Oricine are nevoie. Ca tu nu vrei sa o accepti, asta e, este decizia ta. Trebuie sa te gandesti ca viata nu este despre placerile astea ale lumii. Este fix treaba ta ce faci, cum iti traiesti viata. Dar nu vei putea spune "N-am stiut".

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeu lucreaza prin doctori. Lucreaza prin fiecare om.
Cred ca tuturor le-ar fi frica daca li s-ar spune ca maine vor fi ucisi, pentru durerea fizica. Dar celor ce se incred in Isus nu ar trebui sa le fie frica de unde vor ajunge dupa moarte.
Poate ca nu a inceput sa bea/fumeze/drogheze, dar a zis ca multe dintre pacatele noastre le practica cu placere. Adica poate judeca, minte, barfeste fara remuscari. Astea ar trebui fiecare om moral sa le aiba ca principii, indiferent de convingerea religioasa.
"Multi crestini fumeaza si beau, injura, fura etc" - E adevarat. Dar el a scris ca a fost adventist. Se pune accent acolo sa nu faci aceste lucruri. Ca in rest vezi preoti care fumeaza si beau.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Tu.ma crezi prost? Tiam mai spus o data nu ma lua de fraier, data viitoare ai ignor

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Nu mi-ai spus nicicand sa nu te iau de fraier, si nici nu am facut-o. Imi cer iertare daca te-am suparat, nu asta era intentia.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Lebensiewohl

| RAY explică (pentru Drimmero):

Nici macar nu incerci man

| Clorox a răspuns (pentru Deaad):

Imi place unde merge povestea laughing

| Deaad a răspuns (pentru AC4S4):

Vezi ca începi sa ma enervezi.
Ma faci mincinos si bârfitor?
Ma faci ce urăsc eu cel mai mult?
Prietene am cei 7 ani de acasă.
Iar cele mai multe ni

| Deaad a răspuns (pentru AC4S4):

Iar minciuna e practicată cu buna știință de milenii de creștinismul vostru infect.

| AC4S4 a răspuns (pentru Deaad):

Am spus "poate judeca, minte, barfeste". Pentru ca ai zis ca multe din pacatele "noastre" le faci cu placere. Ai spus ca ateismul a fost un fel de eliberare pentru limitele ce ti le punea crestinismul. La ce pacate de refereai?

| RAY explică (pentru AC4S4):

Parerea mea este ca tu dai dovada de nesimtire, l-ai cam jignit destul pe om, las-o balta am vazut ce fel de crestin esti

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Eu nu cred ca l-am jignit, nu am intentionat niciodata un asemenea lucru. Nu prea a specificat ce-l deranja la invatatura crestinismului, decat partea cu "intoarce si celelalt obraz". Daca i-am scris cu rautate sau cu scopul de a-l jigni, imi voi primi rasplata.

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

De unde stii ca nu incerc? Crezi ca nu am citit o carte in viata mea, nu m-am documentat?
Iar o zici de parca noi crestinii nu avem dreptul sa citim sau sa ne cultivam, pentru ca noi doar trebuie' sa credem

| RAY explică (pentru Drimmero):

Tu ai spus ca nu are rost sasi pierzi timpul, traiesc in Romania de 27 ani stiu cat de cultivati sunteti

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Iar nu ai inteles esenta,, nu are rost sa ma preocupe pe mine toate chestiile astea, oricum nu sunt in masura sa stau sa filosofez asupra lor cand am altele pe cap si alte preocupari.
Critici Romania prea mult,, uiti ca e tara care-ti da sa mananci si ai un acoperis deasupra capului?

| RAY explică (pentru Drimmero):

Romania imi da mie un acoperis si mancare? haaaaaaaaaaaaaaa muncesc ma pentru asta, aceasta tara nu-mi da nimic

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Oricine muceste pentru asta,, eu la altceva ma refeream, ma refeream ca prea mult critici tara asta, oricine are ceva de zis asupra Romaniei, si eu pot sa zic vrute si nevrute, cate nedreptati se intampla aici

| Holiday a răspuns (pentru Drimmero):

"...stiinta ce motivatia are cand acele oase nu putrezesc de mii de ani si raman intacte?"

Clar, dinozaurii au fost si ei sfinti...ba chiar mai sfinti ca sfintii astia fabricati de crestinism ca oasele lor nu au putrezit milioane de ani, nu o mie-doua.
Asa ca. fuga la lins oase de dinozaur!

| RAY explică (pentru Holiday):

Nu isi va putea raspunde pentru ca i-am dat ignor, dat find faptul ca ei au adevarul absolut si discutile cu ei e pierdere de timp am dat ignore tuturor celor fanatici religios

| Holiday a răspuns (pentru RAY):

Nu sunt de acord cu ignorul. Lasa-i sa vorbeasca, doar asa pot fi create discutiile care sa duca la clarificari, nu neaparat pentru fanaticii astia care nu vad decat spiridusi, ci mai mult pentru cei care inca mai au dubii in ce priveste inexistenta spiridusilor...Dar e optiunea ta...

| RAY explică (pentru Holiday):

Nu am timp de pierdut aiurea, cei care au dubii pot sa se informeze, pe mine nu m-a facut ateu o contrazicere sau discutile de pe un forum, trebuie sa fi sincer cu tine insati ca sa accepti realitatea, in momentul cand accepti realitatea cauti singur stiinta de placere, pasiunea

| Holiday a răspuns (pentru RAY):

"cauti singur stiinta de placere"

Pe bune? Pui pariu ca unu din 5 romani nu stie sa defineasca "stiinta", nici macar aproximativ? E adevarat ca 4/5 "credinciosi" habar n-au cine este personajul....Iosif sa zicem, din povestea lor. dar ei cred in spiridusi, ce pana mea...
Dar asta e alta poveste...

| RAY explică (pentru Holiday):

Pai vezi e pierdere de timp sa te contrazici cu ei, ei detin adevarul absolut, ei cunosc totul deci orice le-ai spune e minciuna chiar daca le spui versete din propia biblie care nu le convine lor

63 răspunsuri:
| ania a răspuns:

EU zic că ține și de nevoia de a lumina și pe alții în ceea ce noi vedem a fi adevărat, care reflectă chipul Creatorului din noi.

| ania a răspuns:

Pentru mine are rost pentru că mă rog pentru voi, folosind pseudonimele literare de pe TPU, Dumnezeu, tatăl nosru știu că vă cunoaște pe fiecare pe nume.

| RAY explică (pentru ania):

Pentru ca da un sens existentei tale plus ca isi o speranta

| BogdantheDreamer a răspuns:

Dar si invers as fi curios sa aflu

| RAY explică (pentru BogdantheDreamer):

Cum cu toti am fost botezati la 6 saptamani de catre parinti ce sens avea sa intreb asa ceva

| Marius_Enache_1995 a răspuns:

Pentru inceput, intre oameni cu credințe diferite nu ar trebui sa fie conflicte. În al doilea rând, indiferent de confesiunea religioasă a cuiva, singurul lucru care l-ar putea convinge să devină ateu este propria gandire. Dacă persoana respectiva nu considera divinitatea că fiind existența, va crede că nu există până la o proba contrarie convingătoare.In orice caz, așa cum gusturile nu se discuta, nici confesiunile nu ar trebui discutate, cel puțin așa cred eu.

| RAY explică (pentru Marius_Enache_1995):

De acord cu tine, dar vream sa vad daca acesta categorie a avut si implicati de a schimba gandirea cuiva, e o curiozitatea a mea mai mult psihologica

| anonim_4396 a răspuns (pentru Marius_Enache_1995):

Mi se pare si mie normal ca diferentele religioase sa nu faca diferente si intre oamenii ce apartin aceleiasi categorii sociale dar din cate observ crestinii sunt cam bagaciosi si se iau de cei care nu seamana lor iar asta am patit-o si eu. Totul bine si frumos pana se ajunge la discutii despre religie, si cum multi crestini sunt ignoranti si se cred "atotstiitori" aceste discutii pot deveni oricand conflictuale.