| RAY a întrebat:

Pentru persoanele atee,agnostice,deiste,panteiste cum reusiti sa aveti vointa,ambitie, speranta?

17 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Păi speranța e legată de motivație, iar motivația unui om estw diversă, aceasta poate fi o relație, o descoperire, plăcerea de-a călători, etc., ceea ce-ți oferă motivație îți dă și speranță.

| RAY explică (pentru SG1995):

Face parte din noi, dar oare cum se naste? oare alte animale au speranta? ccccccccccc

| JackR a răspuns:

RAY, lamureste-ma, ce vrei de fapt. Acum cateva zile ziceai ca te insori, de atunci tot pui intrebari cu substrat religios. Esti in dubiu? Ca sa incerc un raspuns, si casatoria si manastirea ar trebui sa poarte o eticheta de avertizare: "Lasciate ogni speranza, voi ch'entrate." (referinta Dante Aligheri, "Divina Comedie" - Infernul).

| RAY explică (pentru JackR):

Din pacate nu stii care e pasiunea mea, sa vad cum gandesc alti, ce dubi sa am? ca nu exista dumnezeu? nu ai nevoie de credinta sau convingere sa crezi asta.

| Iunix a răspuns:

Gândesc.

| RAY explică (pentru Iunix):

Acest cuvant este extrem de rar folosit in Romania, ma bucur ca gandesti rational

| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Doar pentru ca nu cred in Jesus Cristi nu inseamna ca sunt un mare bou. laughing) Trebuie sa tragi de tine si sa te gandesti ca poti sa ai o viata frumoasa.

| RAY explică (pentru VALCUANDREI1994):

Https://www.youtube.com/watch?v=KrKccHJjLrk
dar pe bune cum regasesti speranta aia?

| VALCUANDREI1994 a răspuns (pentru RAY):

Speranta nu dispare. Nu ai nevoie de Jesus, Budha, si alte personaje fictive.

| RAY explică (pentru VALCUANDREI1994):

Face parte din noi, dar oare cum se naste? oare alte animale au speranta?

| VALCUANDREI1994 a răspuns (pentru RAY):

Animalele nu isi pun intrebari tampite. Ele stiu ca trebuie sa supravietuiasca. Nu ma intereseaza de unde venim, unde ne ducem sau daca exista oameni buni... Eu tot nu inteleg de ce pui intrebari lipsite de substanta. Nu inteleg de ce te pasioneaza un subiect atat de prafuit cum este religia. Pentru mine este o gluma proasta. Sunt intrebari care nu ajuta la nimic. Nu evoluam. Stiu ca este bine sa ne gandim la pretexte cum sunt religia, biserica, mila si alte porcarii de acest gen.

| RAY explică (pentru VALCUANDREI1994):

Eu am intrebat despre speranta, motivatie nu religie

| VALCUANDREI1994 a răspuns (pentru RAY):

Stiu dar modul in care ai formulat este bizar. E foarte simplu-sunt om. Nu inteleg unde vrei sa ajungi. Pe de o parte ne mintim, iar pe de alta parte trebuie sa traim. Acestea doua merg mana in mana si gata. Avem nevoie de inspiratie, speranta, iubire ca sa traim. Daca le-am elimina am putea la fel de bine sa disparem.

| RAY explică (pentru VALCUANDREI1994):

Pai o data tot vom disparea

| VALCUANDREI1994 a răspuns (pentru RAY):

Prietene nu inteleg unde vrei sa ajungi. Daca astepti o explicatie mai buna...atunci sper sa te ajute un tip mai inteligent decat mine. Pe mine nu ma intereseaza prea mult astfel de subiecte pentru ca nu le mai gasesc rostul. De asta generalizez. Incep sa ma satur de intrebari care nu prea isi au rostul. Nu consider TPU o platforma pentru discutii profunde. Pentru mine e divertisment.

| RAY explică (pentru VALCUANDREI1994):

Un răspuns pentru o cauză nobilă.

În plus, ne dorim ca prin TPU să dăm o mână de ajutor cauzelor care, într-un fel sau altul fac lumea mai bună. Dorim să promovăm aici iniţiativele sociale ale companiilor şi să vă facem participanţi la succesul acestora. Noi credem în "toţi pentru unu" pentru că atât în spatele întrebărilor, cât şi în spatele răspunsurilor se află OAMENI, oameni care cred în bunătate şi într-o lume mai bună.

| VALCUANDREI1994 a răspuns (pentru RAY):

Nu. Nu sunt de acord. E tarziu si nu vreau sa continui. Ma cam satur de genul asta. Nu vad ce farmec mai are.