| dianaurysm a întrebat:

Poate cineva sa imi spuna cum e viata la facultate si mai multe lucruri despre facultate? eu as vrea la unibuc sociologie si asistenta sociala.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Viața la facultate e fix așa cum ți o faci tu. Nu trage nimeni de tine acolo că la școala. Vrei să înveți înveți, nu vrei să înveți nu înveți și suporți consecințele. Vrei sa te împrietenești cu colegii o faci, nu vrei sa vb cu ei îi ignori samd

| dullcat a răspuns:

Buna.Poti sa iti spun asa la general, eu nu am fost la facultatea mentionata.Ai mai multa libertate sa pierzi timpul sau sa inveti si sa te maturizezi in acelasi timp, fiindca trebuie sa te descurci singur, sa iti speli hainele, sa te asiguri ca mananci macar de doua ori pe zi, sa inveti, eventual sa lucrezi in anii mai mari. Daca in liceu nu prea ai avut chef de invatat, e posibil ca la facultate te vei bucura prea mult de timpul liber, ceea ce va fi daunator pentru note (a nu se intelege ca trebuie sa alergi dupa ele cum poate se intampla in generala/liceu, dar e bine sa iti dai silinta). Daca ai fost constiincios, nu vei avea nicio problema cu volumul mult mai mare de invatat, ba chiar poti sa primesti burse destul de frumusele ca suma pentru meritele tale.Te sfatuiesc sa stai la camin, e mai fain astfel, iti faci prieteni, resimti altfel atmosfera studenteasca si nu risti sa ramai izolat, plus ca e si mai ieftin decat in chirie, de obicei chiar mai aproape de facultate(aici depinde). Succes!