| Raluca_7742 a întrebat:

Poate cineva sa imi spuna mai multe despre padurea Hoia Baciu din Cluj? Chiar se intampla fenomene stranii pe acolo? Am auzit recent de aceasta padure si m-o intrigat subiectul. Daca cineva de pe acest site o fost acolo, il rog sa povesteasca experienta happy

4 răspunsuri:
| anka a răspuns:

Am auzit de la un localnic mai in varsta ca in aceasta padure apar cateodata obiecte zburatoare neidentificate. Fenomenul nu e unic si deocamdata nu s-a putut explica.

| lostcontrol12 a răspuns:

Hoia este vestită în lume pentru frecvenţa cu care apar aici diverse fenomene paranormale. În 1968, un clujean a fotografiat în Poiana Rotundă un OZN, fotografiile fiind printre puţinele de acest gen autentice, după părerea specialiştilor. Din anii '60, profesorul de biologie Alexandru Sift studiază fenomenele luminoase, magnetice şi radiologice care au loc aici.

Acesta a adunat o arhivă bogată de fotografii ale fenomenelor, care s-a pierdut misterios la câteva zile după decesul regretatului profesor în 1993, furate de nişte indivizi necunoscuţi şi duse la maculatură. Cele câteva fotografii ramase au fost publicate în 1995 în cartea "Fenomenele de la Pădure Hoia-Baciu" de Adrian Pătruţ, profesor de chimie la Universitatea Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca şi prieten al lui Sift. Pătruţ a continuat cercetările lui Sift şi susţine că ciudatele fenomene au o bază ştiinţifică insuficient studiată. Oricum, fenomenele din Hoia au dus la apariţia multor legende urbane in zona Clujului, multe persoane vizitând pădurea în speranţa că vor reuşi să surprindă un astfel de fenomen.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am fost, dar iti spun, stai departe de padure