| anonim_4396 a întrebat:

Vreau si eu o explicatie logica, deja cred ca cer prea mult, pentru acea idee care spune ca femeiile n-au voie sa intre in Biserica in timpul menstruatiei?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O prostie, n-are nicio logică. În orice caz, mai bine să nu intre, în biserică se spală cel mai ușor creierele credulilor.
Dacă te interesează prea tare să afli, întreabă un popă sau pe un forum sau grup creștin.

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

În vechile Israel era aceasta interdicție, ca femeia în timpul menstruatiei sa nu intre în templu. Dar odată cu venirea și moartea lui Isus, aceste legi au fost anulate. Romani10:4.

| vocea a răspuns:

Sunt mai multe motive unul ar fi acela ca femeia nu este curata si nu are foie sa intre cand este bolnava, un alt motiv ar fi acela ca poate ramane gravida cu Duhul Sfant, sunt multe idea este ca nu e bine, acum respectam traditia cultului

| Holiday a răspuns (pentru vocea):

"...nu are foie sa intre cand este bolnava,"

Voi sunteti nebuni la cap, menstruatia nu e o boala...

"un alt motiv ar fi acela ca poate ramane gravida cu Duhul Sfant,"

Deci exact cand are menstruatie, deci nicio sansa sa ramana gravida, tocmai atunci poate ramane insarcinata cu duhul ala ***...te doare mintea...

| TrăieşteClipa a răspuns:

Pe vremuri nu existau absorbante, de aici si regula.
Dar unii nu evolueaza deloc.
La catolici regula asta idioata a fost abolita de mult.

| VelaJohnny a răspuns:

Las-o balta. Nicaieri in Biblie, in legea crestina nu scrie asta. Vrei sa te convingi singur, citeste-o singur.

| BlackRose03 a răspuns:

Este o prostie.Se zice ca fiind pacatoasa, in timpul menstruatiei femeia "murdareste" tot ceea ce atinge si fiecare loc in care se aseaza va fi contaminat. Locul prin care iese pruncul nu ar trebui sa fie pangarit cu sangele femeii, de aceea se crede ca e de rau augur ca o femeie sa intre in biserica cat e la menstruatie.Asa e si prostia cum ca femeile care calca pe Muntele Athos vor ajunge sa piara sau ca la botez o fata e dusa pana la poarta altarului in timp ce un baiat e purtat pana in interiorul sau.Nu e adevarat, deci nu iti va griji.In loc sa mergi la o biserica facuta de alti oameni in care credinciosii se dovedesc a fi pacatosi mai bine ai grija de biserica sufletului tau.Omul isi poarta biserica in suflet, acolo e casa lui Dumnezeu, a templului tau si nu baga de seama acestor superstitii.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Aceasta este o lege veche, dar Maica Domnului a respectat-o si de aceea e bine sa o respectam si noi.In biserica nu e voie de intrat cu sange.Mantuitorul si-a varsat tot sangele pentru pacatele noastre si a poruncit ca nimeni sa nu mai verse sange pentru El. De ce crezi ca nu se mai aduc animale ca jertfe?
Daca ai citit Vechiul Testament, atunci stii si tu ca altarele erau stropite cu sangele dun jertfe.

De aceea sa intri cu sange in biserica este pacat sa intri.