| anonim_4396 a întrebat:

De ce atunci cand o fata este in perioada menstruatiei nu are voie sa intre in biserica?

19 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Pentru ca cei ce au inventat religia crestina sunt misogini

| zurick a răspuns:

Cica nu esti curata atunci...Mi se pare o idiotenie...

| Jardelin a răspuns (pentru zurick):

"Cica nu esti curata atunci...Mi se pare o idiotenie..."

Nu din cauza asta. Am explicat putin mai sus de ce.

| amorezul17 a răspuns (pentru Jardelin):

Baga-ti tu tamponul ala in gura ca nu stii ce vorbesti.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sunt necurate din aceasta pricina

| sublime89 a răspuns:

Pentru ca iubitorii, iertatorii, umilii si pasnicii nostri crestini se pare ca urasc femeile. Ce ciudatenie.

| Kalla a răspuns:

Mie mi se pare ceva bun sa nu mergem la biserica atunci si sapte zile dupa.E ca o pauza.
Tie ti-ar conveni sa te trezesti la sapte dimineata, sa mergi la biserica unde e plin de lume si trebuie sa-ti faci loc printre ei dupa care sa stai in genunchi si sa te ridici si dupa din nou in genunchi cand esti pe stop, te doare capul si burta si ai nervii pana la stele? Mie nu mi se pare distractiv.E mai bine sa ramai acasa. Dupa parerea mea e o idee geniala ca femeile sa fie lasate acasa cand sunt pe stop.

| Jardelin a răspuns (pentru Kalla):

Kalla, citeste raspunsul pe care l-am dat la aceasta intrebare. Explica de unde provine acest obicei.

| Jardelin a răspuns:

Nu, nu e o practica misogina!
Femeia este femeie si o iubim si o pretuim la fel de mult si in perioada menstruatiei!

Regula de nu intra femeile in biserica in perioada menstruatiei isi are originea inca de la inceputuriel crestinismului. Pur si simplu pentru ca pe vremea aceea nu existau mijloacele de igiena din ziua de astazi (tampoane, etc.), si din cauza ca de mai multe ori s-au intimplat in biserica niste chestii jenante cu femei aflate la menstruatie, s-a adoptat regula ca femeile cind sint in acea perioada sa fie scutite de la rinduiala de a participa la liturghiile de slavire a lui Dumnezeu.

Ulterior aceasta scutire a femeilor de a participa la liturghii s-a transformat intr-o regula, ca sa zic asa de bune maniere, de comun acord acceptata si de barbati si de femei.

Nu exista nici o alta conotatie a acestei reguli decit aceea ca ea a statornicit un obicei din vechime prin care s-a gasit o solutie de a evita, dupa cum am spus, niste posibile momente jenante. De altfel in zilele noastre exista femei (e drept extrem de putine, pentru ca majoritatea se abtin) care intra in biserica in acea perioada a lunii si nu le ia nimeni capul!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

A fi necurat poti sa fii din mai multe puncte de vedere, dar este mare lucru sa cunosti adevarul. Pana la venirea lui ISUS a fost o lege, care nu a fost implinita de oamenii pacatosi, ISUS a venit, a implinit legea, si a intarito, iar prin jertfa sa a platit pentru noi cu viata sa de om perfect, si ne-a rascumparat, El este sfarsitul legii, si inceputul unui nou legamant pentru iertarea pacatelor pe baza jertfei lui de rascumparare, si orce ii vom cere lui Dumnezeu prin intermediul lui Isus si in conformitate cu vointa lui Dumnezeu, El ne va da. PRIN ISUS avem posibilitatea vietii vesnice.(Daca ai citit in Biblie despre femeia ce avea o scurgere de sange de 12 ani, ea se aprapia-se de Isus in multime ca so vindece, iar el a vindecat-o, datorita credintei ei, era o boala, pe cand ciclu, este fiziologic, la lasat Dumnezeu femeii pentru reproducere. ISUS nu a spus ca femeia la ciclu nu poate sta in preajma lui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai practic nici in piscina nu are voie sa intre.de fapt ea trebuie sa stea cat mai linistita acasa pana ii trece scurgerea de sange.este inestetica. daca cumva trece prin tampoane, haine etc.este urat mirositoare, neigienic sa-si plimbe hoitul insangerat peste tot.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Sa fie in siguranta daca scapa de sub control spovedania.

| SlєndєrGirL a răspuns:

Mie nu mi-au cazut icoanele in cap.happy

| lollipops a răspuns:

Pentru ca pe vremea cand s-a inventat religia nu existau tampoane si se murdareau si pe ele si locul/urile pe unde se asezau.

| YourDreamGirl a răspuns:

Nu stiu, prima data aud asa ceva...

| Astella a răspuns:

Pentru ca nu ai voie sa intri cu sange la Dumnezeu...adica,Dumnezeu a interzis varsarea de sange pentru el...si ceva de genu.

| despina17 a răspuns:

Indiferent de ce spun ceilanti nu intra pentru ca e pacat desigur poti intra daca ti-ai schimbat tamponul si e curat am intrebat preotul

| amorezul17 a răspuns:

Nu e voie sa mergi in acel timp pentru ca se considera ca femeia e necurata cand este la Menstruatie. Fecioara Maria a fost scoasa din manastire la varsta de 15 ani, pentru acest lucru.

| Jardelin a răspuns (pentru amorezul17):

"Nu e voie sa mergi in acel timp pentru ca se considera ca femeia e necurata cand este la Menstruatie. Fecioara Maria a fost scoasa din manastire la varsta de 15 ani, pentru acest lucru."

Nu ti-e jena sa scrii timpeniile astea? Esti la fel de cult ca un copac!