| anonim_4396 a întrebat:

Poate sunt eu bleaga si mica, asa ca explicati-mi si mie, de ce ai sta cu cineva care te bate? Ma refer la adolescenti.

Răspuns Câştigător
| Handrei a răspuns:

De proasta... dupa 2-3 pumni in gura un om destept isi da seama ca ceva nu e in regula si pleaca. daca aia nu a putut fi trezita la realitate cu niste lovituri zdravene de la un taran obosit si continua sa-l accepte ca pe un om normal, persoana respectiva ar trebui sa fie foarte proasta de caracter, mai proasta pot sa zic decat taranul care s-a injosit in ultimul hal lovind pe cineva mai slab ca el.

21 răspunsuri:
| Luori a răspuns:

Prostia-i mare, nu si neaparat logica. De lasitate, de placere, din comoditate, obisnuinta, de slabiciunea/frica/teama ce-o poarta vis-a-vis de persoana care atinge astfel, de fapta pe care o face. Ti-e frica sa te indepartezi de-un astfel de tratament, fiindca privesti doar consecinta urata care ar putea aparea. Traind intr-un astfel de mediu, bataia devine o normalitate si din incercarea de-a te alina ajungi sa dai alte intelesuri acestui gest. Obisnuinta te indeamna sa uiti de posibilitatea unei alte forme de-a exista, de-a duce o viata diferita. Din punctul meu de vedere, in toate situatiile se gasesc motivul lasitatii, la inceput, pe parcurs, mai mult, sau mai putin.

| Dumnezău a răspuns:

Singurele motive aici ar fi slabiciunea, dar si o foarte mare doza de prostie crasa.Doar o persoana ce le are pe amandoua odata, poate sta cu cineva violent.La adolescenti nu prea am vazut cazuri de genul,ca in general, sunt mai verticali, dar femeile ce stau cu unii care le bat, sau viceversa(desi foarte rar) isi merita tratamentul pe deplin, daca si-au incasat-o odata si nu s-au tirat de urgenta de langa scelerat(a).

| MauiNight a răspuns (pentru Dumnezău):

Unele femei sunt prea sarace sa plece sau n-au pe nimeni.

| anonim_4396 explică (pentru MauiNight):

Dar cine vorbeste de femei? Eu ma refer la adolescenti.

| MauiNight a răspuns (pentru anonim_4396):

Era o mica paranteza pentru Dumnezau.
N-am intalnit astfel de cazuri dar, numai o proasta ar sta cu unul agresiv. Intre adolescenti, dragoste adevarata nu prea este, rar de tot se intampla asta si cand se intampla, violenta intre ei nu exista.

| alexmircescu13 a răspuns:

Pentru acelasi motiv care ii determina pe oamenii 'cu frica lui Dumnezeu' sa mearga la biserica. Lucrurile facute de frica amputeaza personalitatea. Daca stai cu un om de frica sa nu te rupa cu bataia sa fii sigura ca asta se va intampla, indiferent daca gresesti sau nu. Prostul e prost in orice imprejurare, si daca nu se poate impune altfel (ca nu-l ajuta muschiu' cerebral) da cu pumnu' ca asa a vazut el ca face Chuck Norris. Bafta multa si sa ai parte de oameni cu minte in cap!

| Paulla a răspuns:

Din prostie, dar mai ales din slăbiciune. Am spus-o şi o s-o mai spun, nu avem nevoie de nimeni/nimic care să îi protejeze pe cei slabi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu trebuie sa induri asa ceva nici o clipa.Inchipuie-ti ce va fi mai tirziu daca acum are un asemenea comportament.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tot nu mi-ai raspuns la intrebare happy.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am raspuns foarte clar dar cu alte cuvinte:nu trebuie sa stai cu o asemenea persoana.Pentru ca bataia de acum, se va transforma in ceva mult mai grav pe viitor.Acea persoana, nu merita respect sau indurare(iertare). Mult noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De proasta.alt motiv nu este decat daca persoana este masochista si-i place batuta si fu. iubita.

| SentimentalConsil a răspuns:

Numai cineva cu mintea bolnava ar suferii asa ceva, eu i-as da papucii imediat daca este vorba despre prieten

| Titanos a răspuns:

-Sadism
-Foamete
-Mai mult sadism
-Iubeste tipul
-Lipsa de bani
-Tipu are bani

| violetajustme a răspuns:

cand eram mai mica credeam ca asa ceva nu trebuie sa suporte nimeni, iar in cazu in care ar pati o fata asta sigur s-ar despartii de el daca are capu pe umeri...dar cu trecerea timpului am realizat ca nu este asa. acum tu depinde la ce caz te referi.Sunt multe fete/femei care iubesc prea mult persoana cu care sunt si raman cu el indiferent daca sunt batute sperand ca nu se va mai intampla In alte cazuri pot avea copii si pentru binele lor ramane langa el dorind ca fiul/fica sa sa aiba ambii parinti...sunt multe probleme si fiecare are rezolvarea sa.De cele mai multe ori.In cazu persoanelor mature intervin multe probleme: bani, locuinta, copii.Dar in cazu adolescentilor probabil este inconstienta, are ideile sale, crede ca ii va fi mai rau fara el, se va simti abandonata, singura dar suntem prea imaturi uneori si nu ne gandim ca daca te bate 1 data, de 2 ori nu cred ca iti demonstreaza dragostea, mai degraba dorinta de a fi posesiv si prost!

| didiDia a răspuns (pentru violetajustme):

Cum poti iubi o persoana care te bate?

| violetajustme a răspuns (pentru didiDia):

Poti sa ajungi sa o iubesti inainte sa te bata. de multe ori asa se intampla.din pacate. Mai devreme sau mai tarziu o sa se sature fata

| didiDia a răspuns (pentru violetajustme):

Pai normal ca ajungi sa il iubesti inainte sa te bata. Ar fi culmea sa fie dupa. Dar totusi, trebuie sa ai si creier, nu doar inima. Si cand vezi ca omul ala te bate, pai nu-l mai iubesti.

| pavdany92 a răspuns:

Pe scurt oamenii sunt incompetenti, unii ar accepta sa fie batuti mar doar de dragul de a fi cu acea persoana care ii bate, mai simplu formulat din prostie, gandeste-te daca partenerul tau acum iti da o palma peste un an te baga ins spital

| Loyd06 a răspuns:

Spune-i PA! Acum!

| anonim_4396 explică (pentru Loyd06):

Cui sa ii spun pa thinking Am zis eu ca ma bate iubitul laughing?

| AndriesStefanIulian a răspuns:

Uite, o persoana matura, cand isi iubeste partenerul si nu doreste sa-l piarda, accepta si "batae", dar sunt si alte tipuri de persoane, care cand vad ca nu merge bine..., ei bine... in cazul in care au o casnicie si au si copii, fiecare pe drumul sau, dar isi cresc copii.
In fine sper ca te'ai lamurit in fond este"iubirea oarba"