| NonZarek a întrebat:

Politia îți poate face ceva dacă mergi cu bicicleta încet pe trotuar?
Mergeam liniștit pe trotuar încet și începeau babele sa strige pe mine și ma amenință cu politia "sa nu mai treci pe trotuar!".
Nu am pista de biciclete.

6 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Nu se baga politia la d-astea, poate locala intr-o zi de target sa faca pe nebunii. Oricum babele sunt primele la comentat, daca mergeai pe carosabil, pe sosea si dadea o masina peste tine, o luam ipotetic, tot babele intrebau 'de ce nu a mers maica pe trotuar ca sa nu se intample asta'

Nu am vazut niciodata sa ia cineva amenda pentru ca se plimba cu bicicleta pe trotuar, Romania e si plina de piste incat sa se diferentieze drumul 'legal' sau nu pentru biciclete.

| Celcestietot a răspuns:

Da, trebuie sa te deplasezi pe ea in locurile special amenajate.

| alina2k18 a răspuns:

Nu iti face nimic Politia.
In Bucuresti belim pl noi trecatorii daca avem castile si ascultam o muzica si mergem linistiti pe trotuar ca biciclistii cred ca trotuarul e pista de viteza de la mamica lor din...

| siriusblack98 a răspuns:

In principiu pe trotuar nu ai voie asa ca trebuie sa mergi direct pe sosea in lipsa unei piste speciale. Stiu cum este si te inteleg. Dar stiu cum este si din perspectiva simplilor pietoni. Pe mine spre exemplu m-a lovit un pusti de vreo 16 ani pe trotuar cu bicicleta cand mergeam linistit cu prietena mea. A intrat pustiul ala de zici ca i-a luat Dumnezeu si ochii si franele de am cazut amandoi. Este foarte enervanta treaba. Chiar daca nu lovesti pe nimeni, oamenii trebuie practic sa se fereasca de vehicule pana si pe trotuar, ceea ce nu-i ok. In concluzie da, poti lua amenda sau primi un avertisment.

| NonZarek explică (pentru siriusblack98):

Înțeleg, faza e ca babele acelea în fiecare seara își scot scaunele și se așează în fata casei și stau acolo ocupând jumătate de trotuar, de aceea le deranjează pe ele ca merg cu bicicleta pe trotuar, fiindcă ele bârfesc și na le întrerup sau doamne le calc pe picioare.

| siriusblack98 a răspuns (pentru NonZarek):

Atunci e alta situatie daca de nesimtire este vorba. Nu vreau sa zici ca te sfatuiesc sa faci asta dar eu doar prin fata lor m-as plimba (si prin fata nepoatelor lor, daca stii ce zic big grin ).