| examenauto a întrebat:

Pot depune la banca euro intr-un cont care e in lei? Adica se convertesc? Daca nu, pot schimba valuta la casieriile bancilor?

2 răspunsuri:
| REMiXDJ a răspuns:

Daca contul tau este doar in lei nu poti pune valuta in contul de lei. Uite un sfat bun acum pentru cine doreste sa aiba un cont bun si cu lei si valuta.
Daca ai un cont la banca in lei si nu ai card la el - fa-ti pe acel cont si card VISA sau MASTERCARD functie de banca. Apoi ceri oficiantului bancar ca la contul in lei sa deschida, sa ataseze si un cont in valuta - in dollari sau euro, functie de ce folosestti mai curent. Cere de asemenea sa iti activeze si serviciul de internet bank-ing si serviciul de alerte prin SMS pe telefonul tau mobil.Cand primesti sau scoti bani la orice ora din zi sau noapte din cont vei primi un SMS de la banca cu detaliilile tranzactiei. Daca ai aceste facilitati pe cont poti face si plati online unde vrei si pe internet.Asta este varianta buna pentru un cont bunt cu un card bun multi-functional.La orice banca daca intrebi de ce ti-am scris o sa primesti toate detaliile si ce comisioane sunt.Banci care merg bine: BCR, ING Bank, Transilvania, Banca Romaneasca.

Răspuns utilizator avertizat