| numesiprenume0 a întrebat:

Am un cont Raifaisen in valută, că să retrag euro de pe el trebuie să îi convertesc în lei, iar mai apoi automat se schimba in euro, din aceasta cauză valoarea scade... Cum pot sa ii retrag direct in euro? Unde trebuie transferați sau cum trebuie procedat pentru a nu se converti? Ofer funda.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Simplu, mergi la Raiffeisen si faci retragere de valuta, direct in euro si ei iti dau tie euro in mana cat ai in cont.

| relian a răspuns:

Cum o dai nu o sa iesi cum vrei tu. Daca vreri sa scoti euro nu stiu daca ti se da euro, dar sa zicem ti se dau euro, tot in lei va trebuie sai convertesti, pentru ca sa cumperi una alta, deci faci asta la o casa de schimb, nu o faci la banca.

Dar la sf vei observa ca tot dracu ala este.Eu de exemplu trimit la mama dolari, ea a zis ca nu-i dau aia dolari, ii dau lei laughing.

Tu poti sa mergi la banca ta aia ce spui si intrebi, daca vrei sa scoti euro se poate? Apoi daca se poate intrebi daca ti se oporeste ceva comision sau nu.
Asa o sa stii cum stai, intrebi direct la sursa, asa pe aici fiecare spune ce a facut el, sau ce a auzit la altii.

Nici nu trebuie sa te deplasezi la banca, suni la ei si intrebi de acasa.Simplu rapid si f comod.

| Wr3nch a răspuns:

Procedezi mergand la banca, unde ceri retragere in euro. Surpriza, platesti comision si ajungi plus minus la cat ajungi si prin metoda folosita acum.