| bleakk a întrebat:

Poti sa fii bun la ceva,spre exemplu matematica,dar sa nu iti placa? Sau e invers? Eu nu cred ca placerea unei materii implica si un grad ridicat de cunoastere in respectivul domeniu, adica poate ramane la statutul de hobby.Insa cunoastere uneia implica si placerea.Pareri?

4 răspunsuri:
| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

Știu gramatica limbii franceze chiar destul de bine, dar am probleme cu vocabularul... de ce nu vreau să învăț cuvinte? Nu-mi place limba și oamenii care o vorbesc(francezii). De exemplu mi se pare că francezii au un caracter repugnant. Deci la limbile străine poate intervenii xenofobia.

De asemenea, poți să știi la o materie doar pentru că ești obligat s-o faci, fără să-ți placă.

| Wøodenpints a răspuns:

Eu sunt cel mai bun la cheltuit bani. și crede-mă că nu-mi place deloc să-mi cheltui banii.
Deci, se poate.

| doreal a răspuns:

Mie de mica imi placea matematica la nebunie. Si acum imi place, o ador. Trebuie sa ai si placere in a face ceva de calitate, cu placere lucrurile iti ied de o mie de ori mai bune decat daca le-ai facut cu ura si suparare ca nu iti place chestia aia.