Întrebare recomandată | MaDeclarFan a întrebat:

Pro sau contra gradinilor zoologice?

122 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

IMPOTRIVA!
As fi de acord,doar ca animalele ranite,cele care nu pot vana singure,adica sa-si asigure singure hrana,ar trebui adapostite in tarcuri,care ar "imita"mediul natural.
Asa cum nici-unui OM, nu i-ar placea sa stea intr-o cusca, intr-un mediu care nu ii este propice, asa nici-un ANIMAL, nu ar trebui sa stea intr-un tarc.

| SuneteDeChitara a răspuns:

Contra.

| Doηηa a răspuns:

Pro.

| AndreeaEma a răspuns:

Contra! Animalele ar trebui sa fie libere, in natura, nu in custi expuse!
Te pup kiss

| MaDeclarFan explică (pentru Doηηa):

De ce?

| Doηηa a răspuns (pentru MaDeclarFan):

Pentru ca doar prin prisma gradinilor zoologice pot vedea "face to face" animalele preferate.

| MaDeclarFan explică (pentru Doηηa):

Animal preferat = animal iubit?

| mona a răspuns:

Pro

| MaDeclarFan explică (pentru mona):

Din acelasi motiv ca Biaηca?

| mona a răspuns (pentru MaDeclarFan):

Da

| MaDeclarFan explică (pentru mona):

Atunci as vrea sa iti adresez aceeasi intrebare: animal preferat = animal iubit?

| mona a răspuns (pentru MaDeclarFan):

Animal preferat-tigru [daca nu exista zoo vedeam tigru doar la tv]

| MaDeclarFan explică (pentru mona):

Deci tu iubesti tigrii in sensul in care ai vrea sa le fie mereu bine sau doar iti plac, precum iti place un film?

| tudor3435 a răspuns:

Pro

| mona a răspuns (pentru MaDeclarFan):

As vrea sa le fie bine...

| MaDeclarFan explică (pentru mona):

Bun,iar tu crezi ca le e bine daca sunt inchisi in niste custi?

| LetMeHelp a răspuns:

Contra!
Mai bine o rezervatie naturala.

| mona a răspuns (pentru MaDeclarFan):

Daca au spatiu mare si facut ca intr-o rezervatie asa incat sa se simta ca,, acasa,, nu cred ca le merge asa rau

| MaDeclarFan explică (pentru mona):

Deci tu ai putea sa traiesti toata viata intr-o vila imensa singura sau alaturi de 2-3 persoane...Ok

| mona a răspuns (pentru MaDeclarFan):

Eu nu sunt animal, nu pot sa ma compar cu un tigru sau ori alt animal, daca esti contra animalelor inchise la zoo...eu nu pot sa iti rezolv problema, doar ti-am raspuns la intrebare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si pro si contra. Pro pentru ca unele animale au conditii mult mai bune decat in salbaticie. Contra pentru ca se adapteaza destul de greu in captivitate si plus ca mie mi se pare jenant, sa spunem ca daca as fi o tigroaica, sa se uite la mine, in continuu de parca as fi un extraterestru niste amarati si sa imi faca poze cu blitz.

| MaDeclarFan explică (pentru mona):

Corect,nu esti un animal, nu te putem compara cu unul.Eu doar incercam sa iti exemplific ca, la fel ca tine si noi toti, si animalele au suflet si merita libertate. Totusi, am uitat ca unii oameni nu au suflet...Imi pare rau ca te afli printre ei

| MaDeclarFan explică (pentru anonim_4396):

Fiecare animal isi are locul in natura. Pentru cele care intampina probleme, adica cele care se imbolnavesc sau se ranesc, exista centre de reabilitare. Daca omenirea s-ar axa mai mult pe aceste centre decat pe gradini zoologice, oamenii ar putea intra in contact cu animalele ajutandu-le sa isi revina pentru a se reintoarce in mediul lor natural, nu doar privindu-le si aruncand cu mancare in ele. Centrele de reabilitare functioneaza pe baza de voluntari.In loc sa platim un bilet la zoo doar ca sa privim animale inchise, mai bine ne-am implica in creearea institutiilor de genul.Desigur,la noi in tara nu exista animale foarte spectaculoase si, in cazul unui asemenea centru, nu am putea intra in contact cu aceleasi animale pe care le putem privi la zoo

| Alyra a răspuns:

Pro, dar să fie destul spaţiu în ele şi condiţii bune în general pentru animale. puppy dog eyes

NOname
| NOname a răspuns:

Contra chinului animalelor, în special spre divertismentul omului (o aroganţă nesimţită). Iar în grădinile zoologice tipice se ştie cam în ce fel de condiţii sunt ţinute animalele. E dureros să le priveşti şi să vezi cum îi secăm de fericire şi viaţă.

| mona a răspuns (pentru MaDeclarFan):

Mersi

| Tequilaaaaaa a răspuns:

Contra! Animalele ar trebui sa fie libere cum suntem si noi, oamenii.

| contαbαndonαt a răspuns:

CONTRA!
Motivele sint cat cat se poate de evidente.

| fadnox a răspuns (pentru MaDeclarFan):

Parca ai pus intrebarea cu doua variante de raspuns, tu nu respecti asta desi doar pe tine te interesa treaba, apoi arunci in altii care nu prea raspund cum iti doresti matale si...macar ai ceva raspunsuri