Întrebare recomandată | MaDeclarFan a întrebat:

Pro sau contra gradinilor zoologice?

122 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns (pentru NOname):

Adevarat.

Dar cel putin in vest, o buna parte din animalele prezente in gradini zoologice se nasc in captivitate, fara sa se poate astfel descurca in salbaticie, fara sa stie sa vaneze.
De asemenea acolo ajung animale ranite, sau animale luate la proprietari care le detineau ilegal.
*cum a fost la noi ferma aceaia de lei ...acum 2 luni parca *
Plus ca acele animale au hrana din belsug, o durata de viata mai mare...

Sunt si aspecte pozitive.
Doar ca este o diferenta de la pamant la cer intre ce exista in Romania si ce exista in afara.
SI din punct de vedere al constructiei acelor gradini...si din punct de vedere al respectului fata de acele animale.

| MaDeclarFan explică (pentru fadnox):

Da,am pus intrebarea pentru ca ma intereseaza cati oameni mai gandesc asemenea mie. Faptul ca ma contrazic cu cei care gandesc diferit nu inseamna ca nu ii respect, inseamna ca imi doresc sa inteleaga de ce gandesc eu asa

| MaDeclarFan explică (pentru SanduVictor):

Ammm...poate deoarece chinuim mii de suflete tinandu-le inchise?

| ILoveWeekends a răspuns:

Contra,desi marturisesc ca imi place sa merg la zoo, dar sunt constienta ca nu e bine pentru animale

| MaDeclarFan explică (pentru JoeTPU):

De aceea sa inventat televizorul - vedem mai mult decat in detaliu viata animalelor, la ce ne foloseste sa le vedem si inchise in custi, depresive si nemultumite?

NOname
| NOname a răspuns (pentru Apache):

Aşa e.

| MaDeclarFan explică (pentru dogslover):

Nu dragule, si eu sunt contra. Uite ca ma cert aici cu lumea care spune "pro", nici nu imi mai raspund oamenii cand vad ca nu o scot la capat cu mine laughing

| MaDeclarFan explică (pentru anonim_4396):

Iar eu, ca sa contracarez, iti spun ca tehnologia din zilele noastre e foarte avansata si putem foarte usor, din patul nostru confortabil, sa intram pe internet si sa citim/vedem tot ce ne intereseaza despre un anumit animal; sau deschidem televizorul ca si acolo platim o gramada de canale printre care 3-4 doar despre animale si viata lor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru MaDeclarFan):

Și care e farmecul să experimentezi așa ceva digital? Nice try! Fail!

| Marius_Miklos_1998 a răspuns:

Pro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

PRO! Sunt foarte bune cand ai chef sa mergi pe undeva in vizita! Sunt interesante pentru copii si nu numai!

| xGottaBeYou a răspuns:

Prooo love struck love struck bine, lasand la o parte gradiniile zoologice unde animalele sunt maltratate, nu sunt hranite x_x...

| Cory88 a răspuns:

Contra! Animalele trebuie lasate libere!

| broxi a răspuns:

Dacă sunt bine amenajate, de ce nu?

| rutanklan a răspuns:

Contra, dar pro animals... adica daca nu mai pot trai libere in salbaticie sa fie ceva rezervatie pentru ele. Dar nu zoo.

| ℓσяєภยş a răspuns:

Pro dar si Contra :
Pro : Tin animalele departe de oameni.
Contra : Animalele nu au libertate.

| LivingLouder a răspuns:

Contra

| c0ton a răspuns:

Contra pentru ca animalele stau in custi unde nu le este viata dar daca le libreaza sa le eliberez in locul de provenienta.
Pro doar in cazul animaleleor ranite.

| RAMSES123 a răspuns (pentru Doηηa):

Intreb doar:
De ce?

| denysuka16 a răspuns:

Pro

| Nekochan a răspuns:

Pro daca animalele sunt ingrijite bine si au tot ce trebuie, contra daca sunt invers.

| liliforever2012 a răspuns:

Pro

| estterra a răspuns:

Pro

| andapop123 a răspuns:

Contra. chinuie animalele in custile alea minuscule

| Classy a răspuns:

Contra! Bietele animale tinute inchise si uneori batute merita sa fie trimise in habitatul lor natural.

| lullaby23 a răspuns:

Pro

| Hg_Maria_1998 a răspuns:

Pro

| thegeaba a răspuns:

Contra. Din n motive pe care nu le mai enumar...

| Azµre a răspuns:

Sunt de acord cu rezervațiile naturale, parcurile imense în care oricum trăiesc tigrii și lei protejați de lege, dar astea sunt cu totul și cu totul altceva nu sunt grădini zoologice.

| HotuDePrajiturele1398 a răspuns:

Eu unul sunt contra.