| SG1995 a întrebat:

Pro sau contra pedepsei corporale în educarea copilului?
Dacă sunteți pro de ce, dacă sunteți contra de ce?

20 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Contra, normal, nici măcar animalele de multe ori nu e nevoie să le dresezi cu bătaie, dar o ființă rațională care poate fi afectată mai târziu de astea și în plus i-ai putea explica frumos de ce nu e bine?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Contra. Înjosește.

| Celcestietot a răspuns:

Adica sa iti taie mana daca furi sau pedeapsa cu moartea (de ex)?

| SG1995 explică (pentru Celcestietot):

A nu, întrebam dacă e ok să îți bați copilul.

| Celcestietot a răspuns (pentru SG1995):

Ok, ai modificat intrebarea. Contra, pentru ca are si el dreptul de a alege.

| sofisis a răspuns:

Contra. Ai mei nu au ridicat niciodata mana la mine. Cam cu ce tupeu as ridica-o eu la copiii mei?

| DeathIncarnate a răspuns (pentru sofisis):

Tupeu? Adica noi astia care mai dam o palma avem NOI tupeu sa ne disciplinam proprii copii?!
Iti dai seama, cat tupeu avemlaughing

| DeathIncarnate a răspuns (pentru sofisis):

Probabil faci parte din categoria imbecililor pe care ii disciplineaza copii, nu vice versa.
La tine se uita lumea in super market cand iti urla si face ca toate cele plodul, ca nu esti in stare sa il stapanesti si te face de cacao, draga mealaughing

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Contra!
Părintele trebuie sa fie un exemplu pentru copilul sau. Daca nu e, acel copil nici nu pricepe de ce este bătut. Si ce om își bate animalul de companie? Cu atât mai mult nu trebuie să-și bata copilul.

| CleanHeart a răspuns:

Contra
Comunicarea cu el il va face sa inteleaga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contra.
Pentru ca copilul ăla rămâne cu traume. Daca nu-mi pot educa copilul fără violenta probabil n-ar trebui sa fac copii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contra.Pe lângă faptul că se poate să nu înţeleagă exact de ce l-ai bătut (sau cel puţin în unele situaţii), bătăile alea vor avea un oarecare impact asupra lui în viitor. (şi cât de mare va fi acest impact depinde de cât de capabil este copilul să depăşească anumite situaţii)
E mai uşor să ridici mâna sau să scoţi cureaua decât să îi explici plodului ce a greşit.De multe ori, poate nici nu a făcut cine ştie ce, dar sunt şi părinţi care nu se pot controla şi din cauza oboselii, stresului, frustrărilor etc. ajung să se descarce pe copil.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Contra.
Copilul se va purta frumos dacă va vedea un exemplu în familie. În caz contrar, nici măcar cu bătaia nu se mai schimbă.

Răspuns utilizator avertizat