| anonim_4396 a întrebat:

Ce nume de fata va place mai mult dintre: Sorina,Daria,Andreea,Georgiana,Cristina,Catalina,Larisa, Alexandra?

Răspuns Câştigător
| DaniEllaG a răspuns:

Cel mai mult imi place Daria!
Celelalte sunt des intalnite. Daria este, in schimb, un nume special. Un mic pont big grin
Despre numele Daria

Numele de fata Daria, este o forma a numelui Darius nume de origine persana si deriva elementul Darayavahus format din verbul "darayamiy" - "a tine, a avea" si "vasuh" - 'bun, bine". Prin urmare, numele Daria are semnificatia de cel care poseda binele, cel care mentine binele.

In tara noastra, numele este introdus prin intermediul grecilor – Darios este o forma folosita si in versiunea latina, insa, cu accent pe "a" in loc de "i". Numele de baiat Darius a fost un nume folosit cu precadere in mediul intelectual.

Numele a fost puratat de Sfanta Daria, martirizata impreuna cu sotul sau in timpul domniei imparatului roman Numerian.

Derivate folosite Darie, Darius, Dare, Darha, Dari, Darian, Dariciuc, Darida, Dariu, Darjan, Dariescu, Daringa, Dariuta.
Sper ca te-am ajutat. Funda?happy

| Crash0 a răspuns (pentru DaniEllaG):

Tie o sa-ti dau funda dar acum nu stiu ce ce nu apare thinking

Oricum, buna alegere :d Pe mine ma cheama asabig grin

9 răspunsuri:
| SMA a răspuns:

Daria.

| SmiiileXoXo a răspuns:

Alexandra happy

| CreativeGirl a răspuns:

Alexandra si Catalina=)

| Patyi a răspuns:

Daria si Larisa.

| KarinuTzaa a răspuns:

Georgiana sau Larisahappy

| BarbieDarya a răspuns:

Daria! Este si numele meu.Se mai alinta in rusa si Dasha.

| Giulietta013 a răspuns:

Cel mai fr5umos e Catalina!

| SmileeU a răspuns:

Daria.