| sdfsfsdfsdfsdf a întrebat:

Problematica tiganilor din Romania.
Cedeti ca peste 300 de ani vor ajunge sa fie mai multi tigani decat romani in Romania?
*intrebare serioasa intrucat cati mai multi romani pleaca in alte tari si tiganii se inmultesc din ce in ce mai mult in Romania*
Pentru moderatorii TPU: daca v-a deranjat ca am folosit termenul tigan, atunci dati bataie si stergeti-mi intrebarea. Eu rom nu folosesc intrucat e prea aproape de termenul roman si provoaca confuzii in strainatate. Sa se gaseasca alt termen decat rom si il voi folosi pe acela.

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pe langa refugiatii care vin o sa iasa dita mai salata amaruie.

| Freya1 a răspuns:

300 de ai? Mai bine zis ca ne vor conduce in ani imediat următori.

| SG1995 a răspuns:

Întrebare mai serioasă? Crezi că specia umană va mai exista peste 300 de ani? În 50 - 100 ani România ar putea să dispară, deci întrebarea e hilară.

| sdfsfsdfsdfsdf explică (pentru SG1995):

Uite sa zicem in cazul in care se opreste puluarea si v a exista inca un viitor si dupa 400 de ani pentru Romania.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema rromiilor exista in toate tariile din zona, diferenta consta ca alte tari i-au integrat mai bine in societate pe cand in Bulgaria si Romania din lipsa educatiei si al unui program eficient mai degraba rromii absorb in cultura lor restul populatiei.
Cati rromi sunt in Romania nu se poate numara, ca mai nimeni nu se declara rromi decat cei care traiesc traditional, muzicantii sau asa numitii "cortorari" deci astia da sunt undeva la 500k. Dar majoritatea au joburi si lucra ca tot romanul, sau sunt familiile mixe astia ce ii consideri rromi sau romani?
Dupa culoarea pielii din nou e greu sa te ei

| sdfsfsdfsdfsdf explică (pentru anonim_4396):

Eu zic din propria experienta si din ce am trait eu la prima mana. in satul care stau eu in detrimentul a 10 20 de ani un sat de romani a devenit intr-un fel sau altul un sat mai putin de romani si ceva ceva mai mult de tigani/rromi. cred ca ar schimba pe multi faptul de a trai intr-un sat cu ceva minoritate de tigani de mic copil pana la maturitate pentru ca vezi cu adevarat despre ce este vorba. mai mult sau mai putin problematica tiganilor cred ca reprezinta cea mai pe masura provocare vazuta vre o data de Romania de la traci/geto daci incoace. daca nu vrei sa crezi asta o sa vezi peste 50 de ani de acum. mentalitatea tiganeasca nu este pe departe printre cea mai buna mentalitate, si mentalitatea romaneasca d abia asa cum este ea este pe linie sa zicem de plutire, o corelatie dintre mentalitatea romaneasca si cea tiganeasca ar insemna esec. pana la urma oameni au murit pentru tara asta, ar fi pacat sa aiba un asa final.
exista mai multe posibilitati: ori se apuca romanii si fac copii calumea, ori mutam tiganii intr-un judet 2 la marginea romaniei si acele 2 judete for fi independete de Romania(ei daca sunt in total 1-2 milioane cred ca o sa le ajunga) si numai pentru ei, aia o sa fie tara lor si vom face granita cu ei astfel ei sa fie ei intre ei si noi o sa fim noi intre noi/ ei sa munceasca pentru ei si noi sa muncim pentru noi (ceea ce m ise pare cea mai buna solutie), ori lasam lucrurile cum sunt si zicem aia ie. cateodata sa fi realist inseamna si salvarea propriei natii chiar daca facerea acestui lucru de face clasificat ca fi un rasist. sincer mai bine as fi clasificat rasist si cu viitorul natiei asigurat daca invers.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sdfsfsdfsdfsdf):

Esti amuzant. Cat despre mutarea rromilor asa ceva e un scenariu scos din perioada nazista, total impracticabil si absurd.
Cresterea sau scaderea populatiei este in corelatie cu dezvoltarea Orice stat, popor dupa ce atunge un nivel de bunastare, civilizatie se educa si automat stagneaza dupa care scade in populatie cum este si cazul Romaniei. Rromii cum traiesc mai in saracie nu au parte de educatia necesara sa se dezvolte, multi nu merg la scoala desi abandonul scolar inaintea terminarii a 10 clase teoretic este ilegal dar practic nimanui nu-i pasa.
Daca ar primi educatie automat ar scadea ritmul reproducerii populatiei.

| AlexValentinn a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai plange tiganii pentru ca nu traiesc in saracie, daca cersesc nu inseamna ca cersesc pentru ca sunt saraci, cersesc ca nu le place munca, pur si simplu nu le place. Sunt si romani carora nu le place munca, dar putini comparativ cu ei. Eu nu cred ca se va ajunge la o populatie majoritara in Romania de tigani si iti spun si de ce, ei se ridica pe spatele celor care muncesc, daca ar fi populatia majoritara de tigani, atunci tara ar da faliment pentru ca o tara traieste prin cei care muncesc, din moment ce tiganii nu muncesc, daca ar fi majoritari, tara ar da faliment si nici ei automat nu ar mai putea sa faca combinatiile care le fac ca nu ar mai munci lumea si automat ar emigra in alta tara. Eu sincer ma bucur ca multi dintre ei pleaca in alte tari ca mai scapam si noi de ei. Tiganii nu au facut niciodata un lucru bun, nu contribuie in vreun fel sau altul in societate, ci au numai rol distructiv. Cine zice ca nu e adevarat, si simte empatie fata de ei sa se duca sa se imprieteneasca si sa traiasca cu ei.

| sdfsfsdfsdfsdf explică (pentru anonim_4396):

Este un scenariu practicabil daca se vrea si nu e absurd deloc date fiind cele spuse mai sus(vorbim de salvarea natiei romanesti). nazism era daca ii omorai nu daca le dadeai un pamant al lor unde pot sa fie ei intre ei si sa faca pe el ce vor.
sunt curios in privinta cu ceva: macar ai trait printre ei? le ai vazut adevaratele fete si mentalitatile lor? daca nu atunci te rog numai fa o si dupa ai sa vezi ca, cam asa este cum zic eu.

| sdfsfsdfsdfsdf explică (pentru AlexValentinn):

La mine la colt este o tiganca care a facut 12 copii de care nici macar nu i intereseaza, ii lasa sa mearga pe strazi nestingeriti pe alti vre o 3 i-a vandut, despre ce vorbim aici. inca vre o 2 3 i au murit pentru ca nu a avut grija de ei cum trebuie. sa zicem ca o populatie major nu vor ajunge dar tot 30 40% din populatie tot ar cam ajunge ceea ce nu face lucrurile mai bune. ce va cer voua este doar sa fiti putin mai realisti si sa va ganditi la ce este mai rau pentru ca s-ar putea sa se intample. chiar daca gresesc si nu este asa merita luat riscul?
cat despre ce ai zis tu cu inmultirea lor, uitate in india, locul de unde au venit, aia sunt in saracie si fac cate 5 6 copiii indiferent ce crezi ca ei sunt mai departe. chiar si asa pana se v a ajunge la saracie la noi dupa calculele tale deja v a fi prea tarziu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sdfsfsdfsdfsdf):

Da sunt inconjurat de ei, la job in oras Am avut probleme la inceput dupa care am invatat comportandu-ma indiferent evit conflictele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexValentinn):

Ce vreau sa zic ca alte tari i-au asimilat pe cand la noi din cauza similaritatii de stil de mafiot, smecheras face mai degraba o contopire decat asimilare. Mafia din Ro si nu ma refer la rromi e renumita in toata lumea.
Observ esti din Craiova probabil cea mai mafiota regiune din tara, Ia spune tu: numa aia bruneti, sau populatia in general se comporta asa ca barosanii? https://youtu.be/X_DxYliRWnU
Asta e tara in care traim, tara care a incercat legalizarea coruptiei de 2 ori big grin
https://youtu.be/AG56t8t9iW8

| sdfsfsdfsdfsdf explică (pentru anonim_4396):

Ba baieti e grav, e grava treaba, grava grava. daca mutam tiganii macar stiam o treaba ne marea sansele cu extrem de mult.

| sdfsfsdfsdfsdf explică (pentru sdfsfsdfsdfsdf):

Daca era dupa mine