| coadadematura a întrebat:

Cum se poate rezolva problema tiganilor din țară?
Marea majoritate nu vor sa fie educati si abandoneaza scoala din clasele gimnaziale sau liceu. Cei mai multi au o gandire si atitudine rasistă față de români, mulți dintre ei isi doresc sa fie mafioti si sa faca cine stie ce ilegalități. Cei mai multi au venituri si moșteniri din modalitati ilegale, toti au aceeasi arhitectură urata la case (palatele acelea cu 3 etaje, 20 de camere si ei stau toti intr-o camera, ocazional si cu calul in casa), au propriile lor legi si au mai multe drepturi decat noi românii. De multe ori românii sunt luați de fraieri si jefuiti de tigani. Pe deasupra ca se înmulțesc foarte rapid țiganii, invadeaza cultura românească, multi români devin țiganizați.
Multi le iau apararea tiganilor si asta nu este ok deoarece in cativa ani vor deveni majoritate si vom avea de suferit.

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Bine ai venit în România, țara tuturor posibilităților!
Problema etniei rrome, există datorită faptului că toți, dar toți politicienii români, au ascuns sub preș această problemă, iar eventualele programe de integrare socială a etniei rrome au rămas pe hârtie. Iar, sumele de bani primite, inclusiv de la UE, au ajuns în buzunarele "băieților deștepți".
Mai demult, am văzut un documentar despre etnia rromă și cum au reușit în occident să îi mai civilizeze. Căci oricât de ciudat ar părea, etnia rromă până în anii '50 aveau aceleași obiceiiri, meserii, apucături în întreaga Europă, inclusiv celebrele caravane nomade cu căruțele.
Acolo, s-au dat legi, libertăți, dar mai ales, existau localități postbelice aproape abandonate.
Li s-a interzis prin lege să mai fie nomazi, legile contra infracționilor au devenit mai dure, dar cel mai important, li s-au dat locuințe, să muncească, dar obligatoriu era ca toți copiii să meargă la școală. Deci, prin educație, respectarea prevederilor legale s-au rezolvat problemele cu etnia rromă.
Acolo nici un politician, judecător nu s-a lăsat cumpărat, iar legea era lege!

28 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai nu-i mai putem stapanii, deja au capatat drepturi mai multe ca romanii.
Au locuri asigurate la facultati, locuri de munca in diverse domenii, pana si prin guvern sunt bagati.
Treptat-treptat, romanii cu bun simt si educatie, se vor cara din tara, facand loc tiganilor, mafiotilor si cocalarilor.

| Mosotti a răspuns:

Se poate rezolva f simplu problema rromilor, adultii pedepsiti aspru daca fura si fac prostii si pusi la punct dur de tot, obligati sa munceasca ca altfel la puscarie, iar si acolo pusi la munca obligat, iar copiii luati din familiile lor infecte, dati spre adoptie sau altundeva si educati ca lumea, ca noua generatie sa fie ok.

Si se rezolva. Insa nu e interes pentru asta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Pai da, ca dupa aia de unde voturi de la astia care is folositi adesea ca masa de manevra?

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ai dreptate, dar nu trebuie sa ne rezumam doar la voturi, ci sa facem ceva bun. Ca daca vor face asa cum am zis, majoritatea romanilor ii vor vota pe aia si vor fi multumiti aia de sus.

| GabiDumitrescu a răspuns:

O adunatura mai mare de preconceptii stupide ca aici nu am mai vazut de muuuulta vreme. Nu, nu sunt de etnie, dar am avut colegi si chiar si vreo doi profesori TIGANI (nu mizeria aia cu romi, TIGANI, si erau mindri de asta!) pentru care am avut si voi avea intotdeauna toata stima si respectul! P.S. Cheia e educatia, dar cum nici astia albi nu dau dovada de asa ceva si nu li se ofera deloc, nu ma astept ca problema sa se rezolve in vreun fel. Oricum, in maxim 25 de ani o sa disparem de pe harta sau ne papa ursuletzul cu ajutorul celor de la pesede si haur.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Sau devenim o țară de lesbiene rolling on the floor)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Ete fis. Daca stau sa ma gindesc, mai bine lesbiene satisfacute decat hetero isterice, nu? happy

| Furnicuta000 a răspuns:

Noi macar convietuim cu ei si stim ce le poate pielea. Dar ti-e si rusine sa mergi in alta tara si sa spui ca esti roman ca ne-au facut tiganii reputatie proasta...

| Werrich a răspuns:

Soluții sunt dar dacă le scriu aici îmi suspendă contul.

| coadadematura explică (pentru Werrich):

Si eu am idei cu țiganii si cred ca imi vor bana contul laughing

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se poate, Daca nu s-a rezolvat pana acum crezi ca se va face in viitor? Nici idolul tau Antonescu nu a rezolvat tinand cont ca atunci se putea aplica orice ne-luand in considerare drepturile omului. Nici dupa aia nu s-a schimbat si mai mult ca sigur nici acum nu se va schimba ceva.
Singura metoda e integrarea lor deplina ce necesita un program bine pus la punct, dar statul nu e implicat decat pe hartie in programe sociale de educatie, nu ma refer numa la rromi ci si populatia generala in multe zone copii fiind nevoiti sa mearga pe joc km pana la scoala.
Sau abandandonul scolar care teoretic e pedesit prin lege practic nimeni nu are treaba de copii se lasa de scoala.

Răspuns utilizator avertizat