| Mogiojojo a întrebat:

Pun o întrebare. Vreau sa știu dacă sunt predispusa la a înșela sau nu. Sunt o persoana generoasa, fidela dar nu am avut ocazia sa fac ce am zis mai sus. Deci dacă nu ai ocazia sa faci ceva înseamnă neaparat ca nu ai face sau ca în contextul potrivit ai face-o fără sa te gândești nici măcar putin.
Luam un bărbat arătos care după sine atrage femei și luam unul absolut hidos (sau cu un handicap de care fug femeile neavând nimic care sa le stârnească interesul. Deja știți cum stau lucrurile: primul dacă o sa vrea sa înșele o sa aibă de unde, fidelitatea lui o deducem din alegerea lui; al doilea, în schimb, nu o sa aibă nicio ocazie sa înșele deci de la sine îl consideram fidel sau 'un om bun').
Ei bine eu nu am avut contextul potrivit sa fac multe tampenii deci lumea ma considera "fata cuminte", dar altfel? Cum fac sa aflu cum sunt eu de fapt (my inner self, fără 'puterea contextului'?

26 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai oricine are predispozitia de a insela, inclusiv tu!
Nu te-ai gandit la asta pentru ca nu ai avut ocazia, dar daca dai de altcineva care iti place mai mult, te atrage mai mult si f tare, si simti atractia aia fara sa vrei, vei inseala fara probleme.

O sa zici ca scuza "n-am vrut dar s-a intamplat, ce sa fac acum, am facut o prostie, nu asta a fost planul", aiurea, n-ai facut nici o prostie, asa ai simtit si ai vrut constienta fiind.

Poti sa te opui insa pana la o limita, atat timp cat atractia aia nu e prea mare ca sa-ti ia puterea de a te opune, altfel te vei lasa dusa de val foarte usor.

Nu poti sa afli decat daca te vei afla in situatia aia, insa ti-am zis eu deja cum o sa fie.

| LoveSleep a răspuns:

"Era un preot care s-a născut orb (nu știu exact numele) și e un bun exemplu pentru asta: dacă el nu a văzut niciodată o femeie cum putem știi ce caracter era ascuns în spatele handicapului acela. Cum putem știi ce se ascunde în spatele limitărilor?"

Chestia asta e mult mai complicata decat suna. Si nu e vorba doar de limitari. Religios se explica cel mai bine. Daca acel preot merge in rai, de ce o face? Pentru ca a avut tratament preferential. Daca nu a vazut, e logic ca a avut mai putine tentatii. Daca ar fi fost crescut de mic la manastire, ar fi practic un robot programat sa-si traiasca viata intr-un anume fel.
Daca te duci pe ideea ca omul a fost dezavantajat aici ca sa fie avantajat acolo, cine decide chestiile astea? Mai e corect? Adica el are viata vesnica dupa 70 de ani de chin si noi o viata vesnica de chin dupa 70 de ani de normal?

Viata ta si felul tau de a fi sunt determinate in mare parte de ce ai mostenit de la parintii tai, ce ai invatat de la ei, cum te-ai nascut, cum arati si o extrem de mica masura, ce ai invatat pe cont propriu.

Eu si sor-mea am fost crescuti de aceeasi oameni, in acelasi interval de timp. Pana la o anumita varsta, am fost asemanatori, atat in gandire, comportament sau capacitatea de a lua decizii. De la un moment dat, am luat-o in directii complet opuse. Mereu m-am gandit ce a avut unul dintre noi si nu celalalt, de a fost capabil sa isi schimbe complet modul de gandire si sa isi cladeasca viata pe niste principii complet diferite de cele pe care ni le spuneau ai nostri. Daca actiunile unuia dintre noi au dictat aceste schimbari, de ce el a fost singurul care le-a facut. Celalalt nici nu s-a gandit la ele? Daca nu, de ce? Si care e explicatia?
Si daca unul dintre noi a fost avantajat intelectual la nastere, mai e meritul lui ca a realizat mai mult decat celalalt?

Mi se pare ca suntem doar produsul unor situatii care ni s-au intamplat, unor situatii care li s-au intamplat oamenilor care ne-au influentat si unor situatii care li s-au intamplat oamenilor care au influentat oamenii care ne-au influentat pe noi.

Gandeste-te ca daca ai fi fost crescuta de niste oameni atei, ai fi fost complet diferita acum, din punctul asta de vedere. Sau invers.
Si daca cumva ai fi ajuns sa crezi opus a ceea ce cred parintii tai, cum s-a intamplat asta? De ce ei nu si-au pus niciodata intrebarile pe care ti le-ai pus tu? De ce nu au avut acelasi raspuns? De ce frate-tu inca crede in Dumnezeu?

Daca nu ai fi avut niciun handicap si ai fi fost cea mai frumoasa femeie de pe planeta, viata ta ar fi fost complet diferita. Deci, deciziile tale ar fi fost complet diferite. Asa ca acum, deciziile tale sunt macar ale tale sau sunt dictate de alte 2323213123 de lucruri?

Pana si realitatea nu inseamna nimic. Pentru mine ceva poate inseamna cu totul altceva decat inseamna pentru tine. Niciunul dintre noi nu stim care e adevarul.

Nu stim nimic si nu controlam nimic. Suntem doar produsul unor decizii pe care le-a luat altcineva inainte.

Si legat de problema ta, mie mi se pare ca pui problema gresit.
Tu trebuie sa te intrebi ca daca ai fi cu o persoana si ai cunoaste pe altcineva care te-ar atrage si ai vrea sa faci sex cu el, ai fi capabila sa te desparti de persoana cu care esti pentru a face sex cu o alta persoana?

Eu cred ca ar trebui sa stii ce fel de persoana esti si ar trebui sa fie usor pentru tine sa stii daca ai insela sau nu. Iar daca te gandesti la asta si nu te minti, e posibil sa obtii un raspuns 100% onest.

Ideea e ca vei vrea sa faci sex cu tipul ala. Asta pot sa ti-o garantez eu acum. Mi se pare evident din cum si ce scrii. Dar chestia pe care nu ai cum sa o stii acum e daca esti capabila sa renunti la ceva obtinut greu pentru ceva care iti aduce satisfactie de moment. Cred ca daca decizi ca nu ai insela, lupta se da intre a nu face sex cu tipul respectiv si a-l parasi pe cel cu care ai fi atunci.
Desi, daca as fi in locul tau, as face sex cu el oricum. Si l-as incuraja pe tipul cu care sunt (daca si el are vreun handicap) sa faca la fel.
Daca amandoi sunteti genul de persoane care vad sexul sau relatiile de care nu ati avut parte ca o pierdere mare, ar trebui sa profitati de oportunitatea care va e oferita atunci cand se intampla si sa va bucurati unul pentru celalalt.

| SilentRain a răspuns:

Nu îți trebuie context daca ai un caracter slab
Un om predispus sa însele este cel ce nu-i mulțumit de ce are, nici dacă e fotomodel
Nu exista om cuminte fiecare are ceva rau in el mai mult sau mai puțin

Înșeli atunci când nu ai control, ești impulsiv, un om rațional nu înșeală
Te despărți pe urma ți-o tragi cu cine vrei

| Mogiojojo explică (pentru SilentRain):

Ba da! De ex dacă ai un handicap (sau exemplele sunt nenumărate) nu prea ai asa multe șanse ca unul sănătos. Ești o persoana mai buna? Nu, dar nu ai șansa. Nu ai șansa să bei, sa mergi în discoteci ca nimeni nu vrea sa stea cu unul hidos sau prost sau mai știu eu cum.

| SilentRain a răspuns (pentru Mogiojojo):

Nu-i vorba de un handicapat, e vorba de cat e mult îți place notorietata in relații

| Dismally a răspuns:

Nu cred ca poti afla decat daca te vei afla in contextul potrivit, sa intalnesti acel barbat care te atrage foarte mult si care este disponibil. altfel poti doar sa presupui si este foarte posibil sa te inseli.

| Mogiojojo explică (pentru Dismally):

Vreau ineaparat sa aflu dacă sunt o persoana slaba sau am autocontrol. Nu o sa aflu propriu-zis vreodata pentru ca am un handicap la mana (mana amputata), plus ca am nasul mare pentru ca am origini în Orient, poate o sa am vreodată un soț dar sa înșel, ma înșel ca o sa am ocazia.

| Dismally a răspuns (pentru Mogiojojo):

Ba cu siguranta vei avea ocazia, indiferent de handicap. Barbatii in general sunt foarte disponibili pentru o aventura deci nu va fi nici o problema sa gasesti unul.

| Mogiojojo explică (pentru Dismally):

Merci dar eu nu sunt o fata atrăgătoare în niciun fel fizic. Barbatii cauta femei intregi și puțin drăguțe sa fie. Dacă eu nu am avut niciodată o relație (și nu sunt mica) nu se pune problema de ce zici tu. Era un preot care s-a născut orb (nu știu exact numele) și e un bun exemplu pentru asta: dacă el nu a văzut niciodată o femeie cum putem știi ce caracter era ascuns în spatele handicapului acela. Cum putem știi ce se ascunde în spatele limitărilor?

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Mogiojojo):

Bărbații cărora nu le pasă de femei și le văd doar ca pe obiecte, pentru aceia nu contează felul cum arăți atâta timp cât ești dispusă să te înjosești, să te umilești, să te lași călcată în picioare de ei.

| Mogiojojo explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Faci o super confuzie. Barbatii care vad femeile ca pe niște obiecte le pasa sa arăți bine, ceilalți sunt interesați de suflet.

| Dismally a răspuns (pentru Mogiojojo):

Asta este parerea ta dar oamenii sunt diferiti si gusturile sunt diferite, cu siguranta sunt destui care te vor gasi atragatoare deci nu ai de ce sa-ti faci griji din acest punt de vedere. Nu ai avut nici o relatie pana acum pentru ca nici tu nu ai vrut asta iar faptul ca te vezi neatragatoare nu ajuta, invata sa te iubesti singura si vor fi si altii care o vor face, invata sa te vezi foarte atragatoare si te vor vedea si altii asa.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Mogiojojo):

Cu ce îi atrage o femeie în vârstă? Cum explici comportamentul celor care nu țin cont de absolut nimic? Pentru mine nu există om fără discernământ,de ce spun asta,păi fiindcă atunci când fac rău,acele persoane fug, se feresc, fac pe ascuns, pândesc, le este rușine cu faptele săvârșite. Însă există și persoane care nu mai au rușine și frică de nimic și fac totul pe față.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Mogiojojo):

Https://youtu.be/YwgNIPUxblM
Nu trebuie să vezi frumusețea ci să o simți,să simți bunătatea, felul cum ești tratat de cei din jur.

Răspuns utilizator avertizat
| Dolila a răspuns (pentru Avner):

laughing

| CostinAlamariu a răspuns:

Conform convingerilor tale, dacă ai așa ceva.

Ți se pare că înșelatul este imoral?
Ești dispusă să aderi la proprile tale principii fără ipocrizie și fără excepții?

Dacă ai răspuns da la ambele întrebări și ești sinceră atunci ai toate șansele să nu înșeli.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Răspunsul doar tu personal îl ști.Nici nu avea rost să ne mai întrebi.Doar tu ști ce accepți sau nu de la cei din jurul tău.Doar tu cunoști dacă te-ai înjosi sau nu pentru ceva sau cineva.

| Mogiojojo explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Sincera sa fiu nu ma cunosc atât de bine. Știu ca sunt o persoana generoasă și sa nu râd de alții dar despre fidelitate nu știu. Spun asta pentru ca nu suport oamenii care se înșală pe la spate, mi se pare odios și nu aș suporta sa știu ca în alta viața și eu as fi la fel, m-aș urî.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu trăiești într-o simulare nu îți trebuie ție scumpa mea relații.
Matrix te așteaptă.

| Mogiojojo explică (pentru anonim_4396):

Dar nu am zis ca vreau relații doar sunt curioasa ce predispozitii avem noi, oamenii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Depinde de sistemul de valori a fiecarui individ.
Eu dacă as iubi o fata nu mi-ar mai trebui altele, sa fie și cele mai frumoase din lume,, le ignore, sunt invizibile pentru mine!
Sunt o persoana sincera, la mine altele sunt problemele nu infidelitatea.
Mulți spun ca nu ar înșela, sau ca sunt fideli, sinceri, 100%dedicati relațiilor dar faptele sunt cele care le dau de gol, mulți sunt Ipocriți.
Pana nu te afli în acel context te poți întreba doar ipotetic cum ai fi tu într-o relație, nu îți cunoști bine sistemele valorice, mecanismele mintii, reactiile, asa ca nu ai de unde sa ști dacă ai fi într-o relație cu un băiat average și în detrimentul lui l-ai înșela cu unul mai bogat /sarac /chipeș /inteligent, pana nu te pui în unele situații nu ști, și cum nu ai avut nicio relație doar ipotetic îți poți imagina, dar asta nu ar fi imaginația neapărat în concordanta cu realitatea, fiindcă nu ști cum e realitatea,, pana nu dai mana cu ea ".

Răspuns utilizator avertizat