| crysy_4562 a întrebat:

Ce exprima urmatorul citat :"Cuvantul e magic, omul rosteste fiecare vorba cu alta inima."

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Citatul afirma un mare adevar:acelasi cuvant poate sugera o stare sufleteasca diferita, ajunge numai sa fie altfel accentuat intr-o comunicare.Am sa-ti dau un ex; iata o propozitie si te invit sa observi cuvantul subliniat:
EU trebuie sa accept aceasta slujba.(fermitate disociativa:eu nu tu);
Eu TREBUIE sa accept aceasta slujba.(stinghereala:n-am incotro)
Eu trebuie SA ACCEPT aceasta slujba.(resemnare:nu sa o critic nici sa o resping)
Eu trebuie sa accept ACEASTA slujba.(hotarare:nu alta)
In fine:
Eu trebuie sa accept aceasta SLUJBA.(dispret:e mai putin decat voiam), s.a.m.d.
De obicei, aproape nu ne dam seama, dar cuvintele pe care le rostim exprima nu doar o realitate concreta ci si o atitudine; adica prin ele vorbeste inima noastra.Numai bine.

1 răspuns:
| мιcυтѕαααα a răspuns:

Nu stiu dar, misto poza!