| TheAlphaFemale a întrebat:

Putina psihologie nu strica!
Cum sa procedam pentru a ne creste nivelul stimei de sine?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne inconjuram de prosti laughing

| TheAlphaFemale explică (pentru anonim_4396):

E drept ca raspunsul tau da dovada de foarte multa "inteligenta"happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai vazut ce raspunsuri ai primit pana acum rolling on the floor rolling on the floor
Sa nu faci aia, sa nu faci ailalta, sa nu te compari, sa nu te agiti, sa nu pierzi increderea, etc rolling on the floor rolling on the floor
Neh! Vrei sa iti creasca respectul de sine? Fa de toate, da' fa-le bine!
De la teme la o cearta cu o persoana naspa, orice faci trebuie facut cu cap si cu vointa. Deci antrenamentul e mama self-respectului... lenea, jena si delasarea sunt tatii deprimarii... pricepi?

| thecakeisalie a răspuns:

Hmm... in general primul pas este sa nu te mai compari cu persoanele din jur. Tu esti tu. In plus, incercarea de a mentine o atitudine pozitiva ajuta in cele mai multe cazuri.

Poate fi si pur subiectiv si depinde la ce te referi. Pentru cineva stima de sine creste cand a slabit si arata mai bine, cand este imbracat cu ceva anume, cand este impreuna cu diferite persoane, etc. Pentru mine, nivelul stimei de sine ar putea creste si prin raspunsul meu la aceasta intrebare.
Cine stie?

| TheAlphaFemale explică (pentru thecakeisalie):

Ma confrunt cu o chestie foarte ciudata. Ma exprim foarte bine in scris, insa in vorbire am senzatia ca nu pot exprima prin cuvinte anumite idei exact asa cum mi-as dori.Asta pentru ca sunt o persoana timida si pe langa asta am o stima de sine foarte scazuta. Imi doresc sa ma schimb insa nu stiu de unde sa incep. Mi se pare ca am atat de multe lucruri de corectat incat ma simt coplesita de situatie.

| thecakeisalie a răspuns (pentru TheAlphaFemale):

Ah, atunci nu trebuie sa fortezi nimic. Parerea mea e ca trebuie sa ai incredere in abilitatile/calitatile tale si sa nu te mai gandesti la ce crede lumea despre tine. Incearca sa vorbesti in fraze simple si concise, priveste lumea cat se poate de mult in ochi si, cu timpul, o sa iti fie mai usor sa interactionezi in diferite situatii. Totul tine de 'practice'.

Mai zic inca o data: nu te forta. Nu trebuie sa te schimbi pentru nimeni si sigura solutie e sa vorbesti cu lumea, sa observi si sa aplici.