| emaalexandra97 a întrebat:

Raspuneti-mi si mie urgent.am de conjugat verbul,, a pleca" la diateza pasiva.va rog sa ma ajutati.

4 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Daca doamna profesoara care ti-a dat aceasta tema v-a si informat ca diateza pasiva e costituita din formele pe care le ia verbul pentru a arata ca subiectul suporta actiunea indeplinita de altcineva, atunci lesne ne putem da seama ca intrebarea pusa de tine e o capcana.Fiindca verbul" a pleca" poate avea aspect de diateza pasiva dar intelesul sau, in aceasta situatie este activ.In realitate, chiar daca putem spune"Tata a fost plecat la tara","plecat"este participiu cu rol de adjectiv(adverb)iar predicatul nu se afla la pasiv, fiindca nu exista o persoana deosebita de subiect care sa faca actiunea, ci o indeplineste subiectul insusi.

| Corina a răspuns:

Daca as fi plecat mai repede, nu intarziam la scoala.
Fiind plecat n-am auzit ce s-a intamplat.

| Eclipse_8761 a răspuns:

Dupa parerea mea, nu se poate conjuga la diateza pasiva, pentru ca exista exceptii de acest fel. Diateza pasiva e gen :,, Cartea a fost citita de mine.'' ~ a citi; Atunci cand un alt subiect sufera o actiune facuta de mine. La a pleca chiar nu imi dau seama cum ar putea fi... Ti-am spus, s-ar putea sa fie o exceptie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Capul a fost plecat de catre el.winking