| Toma_Marius_1978 a întrebat:

Ce este verbul de conjugat

Răspuns Câştigător
| atoatestiitoarea a răspuns:

Este verbul deja folosit la unul din timpuri fac, mergea, intrebau -neconjugat este verbul la infinitv
a face a merge a intreba

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Ai dat tu funda dar nu cred că ai înțeles ceva.
Un verb este dat ( într-un dicționar ) la o formă care se numește „infinitiv".
Orice verb ( ca orice altă parte de vorbire) pentru a ne putea folosi de el în vorbire, capătă niște modificări față de acest inițial „infinitiv". Toate această suită de modificări pe care o suportă verbul în timpul vorbirii se numește „flexionare".
Această flexionare pe care o suportă verbul în timpul vorbirii se numește
„conjugare".
Și substantivul ( pronumele, numeralul, articolul, adjectivul) suportă o flexionare dar aici, la acestea, se numește „declinare".
Cînd e vorba de conjugarea unui verb se cheamă că trebuie să-l treci prin toate modurile și timpurile pe care le are un verb.
Modurile verbului sînt personale ( indicativ, conjunctiv, condițional - optativ și imperativ) și nepersonale ( infinitv, participiu, gerunziu și supin).
Timpurile verbelor sînt : prezent, trecut și viitor.
Trecutul mai are încă alte patru forme : imperfectul, perfectul simplu, perfectul compus și mai mult ca perfectul ).
Viitorul are și el două forme: viitorul și viitorul anterior.
Cam asta e! Dar cert este că tu nu ai învățat nimic pînă acum din ceea ce ți/am spus eu pînă acum.
Nu știu pentru vă mai duceți la școală?

| stlucian a răspuns:

Este verbul CARE trebuie conjugat.
In functie de verbul primit faci conjugarile la diferite timputi:

http://www.avocatnet.ro/......A-STI.html