| Chawki a întrebat:

Razbunare sau Iertare?

Răspuns Câştigător
| Wøodenpints a răspuns:

Deci dacă vine cineva la tine și-ți trage o flegmă cu muci și bucăți de mâncare mestecată în față, îl ierți? Că dacă-l ierți, s-ar putea s-o mai facă și a doua oară, sau s-o facă mai mulți, pentru că nu reacționezi.
Iar asta cu "răzbunarea e arma prostului" o spun doar ăia prea proști să se răzbune. Care ar vrea să se răzbune, dar nu au cum. E un fel de consolare pentru incapabili.

25 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Iertare

| DenisIonut01 a răspuns:

Depinde cata ura ai achizitionat.
La nervi as alege razbunarea.

| Dismally a răspuns:

Razbunare sigur...

| Crucified a răspuns:

Răzbunare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iertare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ajung prea rar in situatii d-astea si majoritatea situatiilor sunt demne de razbunare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt un gay ca sa zic ca iertarea e solutia. Eu cred in razbunare, daca cineva te-a ranit in vreun fel ar merita sa-i platesti cu aceiasi moneda sau altfel ar putea continua din nou. Depinde. Daca cel ce m-a ranit a facut-o din greseala sau a fost obligat sa faca acea chestie merita iertat. Depinde, dar in tara asta in care traim noi solutia mai utila ar fi razbunarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lene.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu ajuta la nimic razbunarea, sa stii!
Este bine sa iertam.
Te pup!

| georgeta27 a răspuns:

Iertare

| nowar a răspuns:

Iertare.Dar daca nu pot sa iert pe cineva, mai bine incerc sa il uit decat sa ii provoc necazuri prin 'razbunare'.

| iSaidNo a răspuns:

Depinde de situatie.Si treaba asta cu "razbunarea este arma prostului", e o PROSTIE! Nu sunt proasta ca sa stau cu mainile in san in timp ce altii isi bat joc de mine! Cat despre iertare, asta doar in cazul in care persoana respectiva nu a facut-o intentionat, sau chestii de genul asta.Adica,este o vorba, care se potriveste perfect in situatia asta!:Cand esti bun, esti luat de prost!, Asa si aici.Nu am de ce sa iert pe cineva care nu merita.Stii cum se spune:Ochi pentru ochi, si dinte pentru dinte!winking

| enonimox a răspuns:

Iertare

| Roxxanne a răspuns:

Uitare tongue

| Chawki explică (pentru Roxxanne):

Nu zău...

| Roxxanne a răspuns (pentru Chawki):

Da, nu iert, nu ma razbun, prefer sa uit.

| Chawki explică (pentru Roxxanne):

De exemplu :
daca la un experiment stiintific X ar scapa putina substanta si te'ar desfigura... uh sigur dai uitarii asa-i?

| Roxxanne a răspuns (pentru Chawki):

Nu. intr-o situatie ca asta. Dar as fi constienta ca a fost o greseala. insa cu siguranta ca i-as purta ura acelei persoane.

| Chawki explică (pentru Roxxanne):

Da.
bine draga

| Antoniapentrucăașavreau a răspuns:

Bunăă!
Să stii că as merge pe iertare.Stii de ce?thinking Pentru că dacă te răzbuni nu rezolvi nimic decat că te descarci de nervi. Iartă si asa o să fie bine big grin.
Ca să fi iertat, iartă!

| catelusipufosi27 a răspuns:

Pur si simplu as alege iertare pentru ca razbunarea este arma prostului

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wøodenpints):

In sfarsit un raspuns inteligent. Ma si saturasem de idea aia de gay cu " Razbunarea e arma prostului".

| OdetteAndreea a răspuns (pentru Wøodenpints):

Total de acord.

| Chawki explică (pentru Wøodenpints):

Apreciezwinking

| Wøodenpints a răspuns (pentru catelusipufosi27):

Deci dacă vine cineva la tine și-ți trage o flegmă cu muci și bucăți de mâncare mestecată în față, îl ierți? Că dacă-l ierți, s-ar putea s-o mai facă și a doua oară, sau s-o facă mai mulți, pentru că nu reacționezi.
Iar asta cu "răzbunarea e arma prostului" o spun doar ăia prea proști să se răzbune. Care ar vrea să se răzbune, dar nu au cum. E un fel de consolare pentru incapabili.