| florentina_9671 a întrebat:

Recomandati-mi si mie niste carti. Am 14 ani si nu prea stiu ce sa citesc. big grin mi-ar placea carti despre adolescenti.

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Constantin Chiriţă-Cireşarii, Romantica, Mihail Sebastian-Oraşul cu salcâmi, Rudyard Kipling-Kim, Stalky&Co, Radu Tudoran-Fiul risipitor, Anne Brashares-Pantalonii călători, A doua vară a pantalonilor călători, Fete în blugi, Mereu în albastru, Heather Skyler-Vârsta perfectă, Caroline Pitcher-Prăjitura de la ora 11, Maureen Johnson-13 plicuri albastre, Giulia Carcasi-Zodia îndrăgostiţilor, Cicely von Ziegsar-seria Gossip Girl, Anna Godbersen-Lux, Suspiciuni, Nicholas Sparks-O plimbare de neuitat, Jurnalul unei iubiri, Nancy Farmer-Marea trolilor, Casa Scorpionului, Carl Hiaasen-Bufniţa, Robert Muchamore-Clasa A, Cornelia Funke-Stăpânul hoţilor, Anthony Horowitz-seria Alex Rider Micul Spion, Alan Gibbons-Trilogia Legendeer, John Flanagan-seria Ucenicul din Araluen, VM Jones-seria Karazan, Mark Robson-Spioana imperială, Louis Sachar-Secretul din Lacul Verde, Chris Bradford-Tânărul samurai.Calea războinicului, E Rose Sabin-seria Şcoala de vrăjitorie, Holly Blake-Jertfa, Curajul, Neil Gaiman-Pulbere de stele

4 răspunsuri:
| oblivion95 a răspuns:

Mircea eliade - romanul adolescentului miop, maytreyi, nunta in cer
george calinescu-enigma otiliei
camil petrescu- ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi
al. daudet- piciul
karl may- testamentul incasului
morometii, mara, baltagul
ionel teodoreanu- la medeleni, lorelai
hector mallot- singur pe lume
stendhal -rosu si negru
dostoiewski- crima si pedeapsa
coleen mcCullouh -pasarea spin

| ReadyToHelp a răspuns:

Eu tot am 14 ani si acum citesc romanul Femeia in alb de W.collins si iti recoman aceasta carte este super cu toate ca nu este despre adolescenti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alexandre Dumas(père)- Tovarasii lui Jéhu, ODISEEA de Homer, CAPITAN LA 15 ANI de Jules Verne, Academia printeselor de Shannon Hale, Al saptelea fiu de Linda McNabb, Circul Fantasia de Margaret Mahy, si trage un ochi si ''acilea'';) http://www.tpu.ro/......ilarie-si/

| Vivien_3625 a răspuns:

Incearca ceva sf happy du-te la bilblioteca judeteana si intraba daca au carti gosebumps si e o serie intreaga de carti laughing eu am fost fascinata de ele mi s-au parut interesante sper sa iti placa si tiewinking