| mentholinks a întrebat:

Reflectand cateva secunde mi-am dat seama ca daca ar gandi 2 minute autorii intrebarilor de pe acest site, atunci nu le-ar mai pune. De ce nu mai gandesc romanii tineri? Sa fie educatia primita de la Salam si Uraganu sau Jador si Selly?

3 răspunsuri:
| mentholinks explică:

Eu n-am nevoie sa-mi spuna nimeni nimic fiindca pot sa descopar singur totul.

| CIaudiu a răspuns:

Este vina statului si a populatiei. Guvernul s-a asigurat ca programa scolara sa fie una proasta pentru ca din bancile scolii sa iese niste fraieri usor maleabili care habar n-au pe ce lume traiesc. Invata comentarii intregi dar habar nu au sa scrie corect gramatical, sa isi spuna punctul de vedere dezvoltat logic si cortent, n-au notiuni financiare esentiale, nu sunt in stare sa enumere atributiile unui presedinte sau al unui guvern, s-a.m.d. Fix lucrurile esentiale care te fac sa nu fi prost nu sunt predate in scoli de teama statului de a nu mai avea pe cine sa prosteasca. O vina o are si populatia. Multa educatie vine de la parinti si societate, iar aici nu stam bine deloc. O mare problema este predarea religiei la un nivel fanatic care dauneaza ratiunii si logicii omului. De-asta suntem fruntasi pe mai multe segmente de analfabetism, cum este si cel stiintific. Suntem un popor care la propiu habar n-are pe ce lume traieste. Avem impresia ca traim intr-un basm in care totul are final fericit. Nu putem sa aflam lucruri utile, sa invatam lucruri utile ca trebuie neaparat sa-si bage coada cativa tampiti conspirationisti religiosi fara argument doar ca asa stiu eu ca-i mai bine. De-aia avem in scoala religie din clasa 1 pana in a 12-a si stiinta 0. Ultimul scandal acum este cu ed. sexuala in scoli. Un lucru extrem de util pentru ca la 18 ani copiii stiu doar ca trebuie sa se infiga sau sa fie infipti fara sa cunoasca riscurile si metodele contraceptive sau de protejare, ca de-aia suntem fruntasii europei la varsta celor mai tinere mamici. Doar uita-te la categoria dragoste si sex sa vezi peste ce tampenii dai. Mamici sau femei trecute de 20 de ani care au impresia ca raman insarcinate daca fac anaI. sau baieti care se mastwrbeaza pe tron si le e frica ca le raman mamele insarcinate dupa ce se duc si ele pe tron.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Copiii ar trebui să aibă încredere în familie,de aici să aibă sprijin și îndrumare în viață. Însă nici adulții nu o duc mai bine,deși avem la dispoziție o multitudine de informații,unora le lipsește capacitatea de a selecta,de a înțelege, de a realiza că o informație, o știre, poate să fie adevărată sau falsă, să ne fie sau nu de folos, îmi va face bine sau rău.