| deejayra a întrebat:

"Respecta si vei fii respectat". Huh? OK, daca ar fi sa adaptez aceasta vorba la timpurile noastre frumoase, viata noastra din minunata lumea civilizata(pardon, o adevarata jungla locuita de maimute cu masti de om) ar suna cam asa:"Respecta si vei fii luat de prost". Inainte, credeam ca prin respect se castiga respect, dar dupa o perioada am belit ochii putin prin jur si mi-am dat seama ca nu este asa... mi-am zis in gand "ma dar de ce sa fiu eu singurul bun cu toata lumea, daca nimeni nu merita?". Cand sa intru in autobuz linistit, imi baga o baba un cot in spate si ma lipeste de geamul de la usa, de parca ar pleca autobuzul fara ea, dupa care se pune cu 3 sacosi in fata usii, iar la urmatoarea statie nu face loc nimanui sa coboare, dar deh, merita respect pentru ca e in varsta(parantezabig grin, un om in varsta chiar merita mereu respect? Adica de exemplu daca o baba ma scuipa intre ochi eu trebuie sa ii zic sarutmana si sa imi cer iertare pentru ca am fost un porc si m-am sters de saliva care miroase a ceapa si a usturoi(doar un exemplu)). Cobor din autobuz si observ ca atunci cand ridic piciorul de pe sol, acesta necesita o forta putin mai mare decat cea normala...si mi-am dat seama mai apoi ca am o guma lipita de talpa adidasului, aruncata de un cetatean care "merita" respect.
Intr-o tara in care dai de multi inculti la fiecare colt, se merge pe principiul legea junglei, cine e cel mai "smecher" in muschi ala ia painea, ar trebui sa fii mai atent pe cine respecti.
De acum incolo nu voi mai oferi respectul acesta "obligatoriu" pentru oameni in varsta, oameni dintr-o ierarhie mai inalta(poate fii el si presedintele)etc, voi oferi respect celui care merita cu adevarat. PUNCT

7 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Mă bucur pentru tine că ai observat jegul în care trăim, dar nu îmi place ceea ce vrei să faci. Toţi fac exact ca tine. "Dacă eu nu sunt respectat de ce aş respecta?". Aşa se ajunge la o situaţie de disrespect profund. Poate că cineva care te vede respectuos şi bun îţi va prelua exemplul. Nu merită să fii ca ei doar că ei nu sunt buni cu tine. În tine e recompensa, şi în faptele tale bune. Părerea mea este că nu faci chiar bine, nu poţi judeca tu cine merită şi cine nu merită respect, dar cu respect spun doar că e părerea mea, poţi alege de a o respecta sau de a o respinge. Tu alegi.

| deejayra explică:

Nu am zis chiar ca nu voi respecta, dar voi alege mai bine oamenii pe care sa ii respect, iti dai seama de un om care merita respect prin faptul cum vorbeste cu ceilalti, prin faptele pe care le face.Eu as vrea sa respect, dar nu am pe cine...pe cine sa respect? Pe cocalarul care asculta manele in autobuz la maxim?

| danaalexa a răspuns:

Vai de mine cata dreptate!:O, vai o persoana ca tine chiar merita respectata, si app inca rad de nu mai potrolling on the flooresti tarelaughing. ai ft mare dreptate lumea asta i un jeg o jungla plina de maimute cu masti, corect toti is o adunmatura de prefacuti de inculti de cocalari si nu merita sa respecti pe toata lumea sunt de acord cu tine, daca esti un om de treaba esti luat de fraier, da asta nu inseamna ca sa devii si tu cocalar.Pentru ca daca esti bun, binele se intoarce...respectu nul merita oamenii cu o functie sau cu o varsta, respectul il merita oamenii care te ajuta si care-ti sunt alaturi, care iti intind mana cand nimeni altcineva nu o face, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer, te inteleg, @deejayra. @Raul9004 tu ai dreptate! happy Sunteti 2 baieti destepti si o sa va descurcati in jungla in care traim!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred totuşi că respectul este cea mai preţioasă virtute a unui om, iar persoanele de adevărată valoare respectă şi fără a fi resprectate. Chestia cu bătrânii trebuia totuşi să stea altfel. În mod normal trebuie să respectăm bătrânii pentru că sunt lipsiţi de ajutor, dar unii, aşa cum ne spui şi tu, chiar profită de acest respect. Însă oricine are conştiinţă, iar mai devreme sau mai târziu îşi vor da seama de ce au făcut. Respectă să fi respectat, se poate înţelege în două feluri, dacă tu nu respecţi nu vei fi respectat de alţii, şi dacă cel din urma ta nu te-a respectat nu îl respecta nici tu, asta fiind mica, de fapt marea scăpare a acestui proverb, a acestei vorbe. În România, în zilele de astăzi, e tot mai greu să găseşti respect, dar vezi bine că persoanele care respectă reuşesc să ajungă cineva. Într-o lume în care contează câte maşini ai, şi cât de gros îţi este buzunarul legile fundamentale, de bun simţ încep să se uite. Ţine numai de persoanele de adevărată valoare să refacă totul la ce a fost odată. Am răspuns deşi teoretic aceasta nu era o întrebare, mult succes, sărbători fericite, data viitoare fereşte-te de babe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Respectand pe ceilalti, te respecti pe tine insuti.am colegi, pe care-i salut fiindca SANT OM. iar ei nu raspund, fiindca sunt boi? salutul respectul in general este o obligatie fata de noi insine, raspunsul sau reciproca este o datorie a celorlalti catre noi. dar nu toti stiu sa inapoieze o datorie.asta tine si de cultura. uite am ajuns azi cand ma plimbam, fata in fata cu un preot, departe in alt cartier, nu-l cunosteam.era zapada, iar el isi facea slujba umbland pe la case.pana sa ma gandesc eu daca sa-l salut sau sa-i spun ceva, am ajuns in dreptul lui. iar el s-a uitat la mine a zambit si mi-a spus; SANATATE. m-am simtit un prost.mai mult; m-am simtit prost de doua ori, fiindca eram cu baiatul meu de 19 ani. m-a atins urarea lui in fundul sufletului meu.si doare. iar eu ma consider un om politicos si respectuos. a fost o lectie dura la 45 de ani ai mei, si una morala pentru baiatul meu.iti spun asta ca sa tragi si tu o concluzie apropo de respect.SANATATE.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Super tare mesi chiar imi trebuia la scoala!