| Flav a întrebat:

Romania aduce vreun beneficiu Europei? Noi romanii, cum am putea sa mai scoatem din noroi imaginea pe care o avem? Ce beneficii am putea aduce noi ( eu, tu, orice om simplu ) Europei?
Nu vreau sa aud de dezavantajele aduse continentului ca le stim prea bine cu totii.

25 răspunsuri:
| Flav explică:

Zbenguici, esti off-topic. Vezi ca am precizat la urma o chestie f importanta. Si trebuia sa-ti dai seama ca nu doresc ironii si reamintite niste lucruri de care suntem deja consemnati.
Vreau idei, cat mai multe idei. Iar daca nu sunt, prefer ocolirea intrebarii.

| Flav explică:

Bine, le astept si maine. Presupun ca maine iti incarci bateriile pentru. a putea raspunde? laughing
shery - Zbenguici place pe toata lumea. Pe mine ma vrea ca sot pentru ca sa ma insele si sa-si masoare aptitudinile de amanta. Eu imi vad de treaba cat pot sa nu cedez si sa ma vrajeasca ca sa nu sufarlaughing
Si-n privinta intrebarii, nu conteaza ce crede altul fiindca nu e vorba de asta. Daca poti ajuta mediul in care traiesti de ce sa n-o faci? O faci pentru. tine in primul rand, si apoi pentru. natura si univers. Si stiu multi unde ne aflam pe strada, poate ca era mai bine daca nu ne stiau si ne faceam cunoscuti negativ precum suntem in ziua de azihappy

| Flav explică:

Zbeguici da, asta ar insemna sa nu am responsabilitati. In ziua de azi ca barbat, sa nu ai responsabilitati fata de-o femeie nu prea vezi rolling on the floor
criticule - am precizat de 2 ori c-as dori idei despre cum am putea sa iesim din mlastina asta ( chiar daca sunt vise, imposibile, infime )
Astept atunci maine sa vad ce tip de baterii aibatting eyelashes

| Flav explică:

laughing sa-ti raspund pe privat sau aici? Hai tot aici si incerc sa fiu la fel de sincer daca era pe privat : pentru frumuseteaza chat-ului da, normal ca vroiam. Pentru principiile mele, o femeie pe care o respect n-o iau ca amanta! Pentru mine amantele le includ intr-o categorie joasa si le definesc anumite ''etichete''. Poate cea de sot, dar cum ai spus ca vrei sa-ti gasesti noi challenge-uri, neah, nu ma risc nici cu cea de sot tongue Si hei...deja mi-ai transformat intrebarea in spam si am contribuit si eu crying Nu de alta, dar chiar vroiam raspunsuri bune si argumente. Asta imi da de gandit, de moment ce toti raspund negativ si evita sa gandeasca. Ne meritam soarta!
Enigma nu-i raspunde aici sa nu prelungesti, sau raspunde-i si nu mai lasa loc de continuitati laughing

| Flav explică:

Hei, am spus ca femeia pe care o respect nu mi-o iau ca amanta. Prin urmare refuz categoric sa-mi fii amanta. ( sa nu fi interpretat gresit). Si faza cu amantele, nu le-am pus indoiala intelectualitatea. Ce anumite aspecte ce tin de caracter. Aspectele astea reprezinta micile detalii.happy
Ehh acum ce mai conteaza...tot ma chinui sa pun intrebari peste nivelul la care se pun aici; si la cei la care am pretentia sa-mi raspunda argumentat si sa vad diferite opinii mi-o transforma in chat.acum iar trebuie sa ma gandesc la alta.sa nu va mai prind! tongue

| Flav explică:

@shery ''dar reformuleaza intrebarea, ca nu europei trebuie sa aducem noi beneficii, ci noua si celor din jurul nostru. de la cei mai apropiati si abia apoi la cei indepartati...''
Cum imi poti cere sa reformulez o intrebare daca asta a fost dorinta mea de a afla? In caz ca nu i gresita gramatical sau exprimata ambiguu, nu-mi poate cere nimeni sa reformulez o intrebare. Asta era intrebarea mea si prin urmare vroiam raspuns la ea, si nu la altceva.
@Zbenguici ai mers pe aceeasi nota explicativa. Ai aratat punctele slabe ale Romaniei. Nu aveam nevoie de asta fiindca le stiam. Chiar am cerut prea multe? Am spus clar oameni buni, vreau idei, sugestii, nu o examinare a negativului, fiindca le stim. Dar e mai simplu, nu? E mai simplu decat sa fii inventiv si util.
Aprecierile mele pentru Brigitta si Dmonik. Ele au incercat sa aduca ceva bun, sa dea mici exemple de cum am putea urca. Poate nu reprezinta nimic exemplele alea si niciodata nu vom putea, dar au reusit sa scoata capul afara si sa arate ca pe undeva se poate.
@ Zbenguici – ca sa-ti dau si eu o idée, iti spun ca putem fi o tara mai frumoasa macar. Sa incercam noi, tineretul, prin programe ecologice sa facem natura mai frumoasa. Sa incercam sa adunam bani pentru. cauze nobile sau pentru. Campanii ce au menirea unor lucruri mirifice pentru. Cultura si civilizatie. Chiar daca asta reprezinta putin si nesemnificativ pentru. Masa populatiei. Dar, daca am vrea cu adevarat, eu spun ca ne-am gasi o particica de timp pentru. A putea face ceva. Dar in loc de asta, preferam doar sa ne plafonam si sa aratam cu degetul. Si chiar daca acele persoane merita aratate cu degetul, degeaba o facem. O facem doar pentru. Noi, pentru a ne elibera de frustari. Iar asta ne da impresia de nevinovati, de inocenti, de victime. Si doar atat.
Dar tineretul in ziua de azi are alte prioritati. Trebuie sa-si etaleze pierceng-urile, trebuie sa devina emo ca asa-i la moda, trebuie sa intre intr-o banda de cartier pentru a fi respectati, trebuie sa consume prostii de la spice shop-uri ca sa fie ‘’high’’, trebuie sa se gandeasca la ce trasnaie sa le faca la profi ca sa fie cool in fata celorlati.Mai nou acum, unii isi cauta spermatozoizii la 12 ani. Eu la varsta aia imi cautam putzulica in nisip iar ei uite ce ganduri marete au. Incep sa cred ca sunt eu demodat. Si daca am ajuns sa cred asta la nici varsta de 22 de ani, si trecut si eu de asemenea de mic prin viata de cartier, ma intreb ce fel sunt ceilalti mai in varsta ca mine.
Apropo, putem crea o comunitate care intr-adevar sa aiba ca scop ajutarea sau implicarea in proiecte. Si cred ca Romania duce lipsa de f. Multe proiecte din cauza finantzelor. Si fiecare sa contribuie cu cat poate. Si sa se adune. Poate fi si ceva peste ani.
E greu, nu spun nu. Dar atat timp cat e imposibil, inseamna ca exista o solutie ‘’x’’ care sa rezolve ecuatia. Sau macar o radacina posibila 

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Cum nu aducem beneficii lor? Le cumparam soldurile!
Apoi ar trebui sa construim cu materialele lor, cu oamenii lor, dar intai trebuie sa ne umplem noua buzunarele.

Noi am putea aduce beneficii: putem veni cu o noua cultura, turism de relaxat occidentalii (nu numai turism pentru pedofilie). Suntem deja o piata ieftina- pe anumite sectoare- de lucru.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Maine iti reprocesez intrebarea si iti spun! smug

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Flav bateriile sunt incarcate, dar pentru alte "inovatii".

Si eu nu plac pe toata lumea. Apoi, daca vrei, uite, imi iau sot, si te iau pe tine de amant. Asa e bine?batting eyelashes

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

@marea enigma: ma iei de nevasta?batting eyelashes

@Flav. in eventualitatea ca raspunsul de la intrebarea de mai sus este da, ma vrei de amanta?happy

Apoi se poate incepe cu o campanie.referitor la intrebarea ta. Maine scriu restul.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Ce usor s-au aranjat lucrurile pentru mine. Am si sot, si trotineta si amant. Dar trotineta e rosie ca focul?batting eyelashes
Cat despre A4, il cerem cu imprumut de la suspendat cand se intoarce, macar asa de-o tura laughing Doar n-o fi asa de zgarcit sa nu ne plimbe si pe noi.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

@Flav " Si hei...deja mi-ai transformat intrebarea in spam si am contribuit si eu" asta era ideea, dar termenul folosit de mine in afara sitului a fost altul mai putin ortodox.

Apoi, in legatura cu statutul de amanta, iti dau voie sa ma etichetezi cum vrei. Trebuie sa ma suporti insa, ca m-ai luat. Nu vezi ca enigma e pe trotineta?

Iar catalogarea amantelor Flav. Ele au revolutionat lumea daca e sa ne uitam in culisele istoriei. A fi amanta nu este egal cu a fi rezistenta intelectual.

Gata, am terminat cu alintaturile happy
Iti multumesc Flav. happy

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

@Flav si eu am incercat sa pun alt tip de intrebari dar, si ce daca?happy
Apoi, in istorie, curtezanele nu aveau sange albastru asa ca se multumeau cu un anumit loc. Eu nu le judec, ba dimpotriva. Cred ca dau o oarecare culoare si condiment istoriei.

Imi interzici sa iti mai raspund la intrebari? Uooffff... bine, bine.
Si multumesc. Stiam ca eu ca ma placi destul sa nu ma accepti de amanta.happy

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Draga Flav, acum ca am recitit ce am scris aseara, trebuie sa imi mentin parerea. Voi exclude ironia si evidentele, dar ajung cam la acelasi rezultat. Sau la eterna intrebare: de ce ne-au primit ei in U. E? Astfel incat ideea mea despre solduri nu este tocmai o chestiune off topic. De cate ori nu am mers la magazine care aduc marfa din U. E (evident, alimentare) si sunt la solduri? Asta pentru ca mai au 3 saptamani pana la termenul de expirare. In Germania le-ar arunca. In Romania se transforma in profit.

Apoi, tara trebuie construita si ei stiu asta. Nu avem strazi, nu avem cladiri. Ei sperau insa sa accesam fonduri europene si sa angajam firme de la ei, astfel incat banul se intorcea tot catre ei.

Suntem o piata de munca, cum am mai spus pe anumite sectoare, mai ieftina.
Astea sunt beneficii economice.
Daca ai avut altceva in minte, te rog sa explici, stii ca eu sunt haotica si eu "intelege" greu happy

Noi, romanii de rand, am putea scoate imaginea Romaniei din noroi (insa, nu sunt de acord cu sintagma ta) prin educatie. Recunoscand cum, cine suntem si incercand sa schimbam asta. Sau, daca nu schimbam, respectand libertatile si celor de langa noi. Asta cred eu, e ceea ce ei numesc civilizatie. Eu nu am vazut la ei praful de la noi, nu am auzit injuriile si nici fluieraturile. Nu am auzit muzica la maxim in masini si nici nu am vazut comportamente de animale in calduri. Am simtit insa respect pentru natura, pentru omul de langa, pentru istorie. Pentru valoare, cultura. (aici un mic exemplu: Filarmonica din Iasi nici astazi nu este reconstruita, iar biletele nu se vand. Opera din Viena isi vinde bilete in cate minute de la deschiderea casei, fara nici un tip de publicitate).
Beneficiile vin din valoarea pe care o cream fiecare dintre noi.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

@shery nu ma ia nici de nevasta - nu am material pentru asa ceva, nici de amanta- cica ma respecta prea mult rolling on the floor Mie asta imi suna a "nu te plac de nici o culoare" tie nu?

Dar nota de plata o achit. Trimite-o incoace!happy

| Shery a răspuns:

Si de ce ar trebui sa aducem beneficii europei? chiar conteaza ce crede altul despre mine? prefer sa aduc "beneficii" celor care ma iubesc, care ma cunosc, nu celorcare habar n-au cine sunt sau unde ma aflu pe harta straight face

P. S. Zbenguici te iubeste, asa ca nu te mai purta asa dur cu ea [-x laughing

| Shery a răspuns:

Flav a spus: "O faci pentru. tine in primul rand, si apoi pentru. natura si univers."

cu asta sunt de acord. dar reformuleaza intrebarea, ca nu europei trebuie sa aducem noi beneficii, ci noua si celor din jurul nostru. de la cei mai apropiati si abia apoi la cei indepartati...

| Shery a răspuns:

@ zbenguici: nu uita sa achiti nota de plata la agentia matrimoniala Love Match 4 Everyone laughing
did I keep my promise or what? laughing

| Brigitta a răspuns:

Sa ne scoatem imaginea din noroi? Doar daca schimbi oamenii, mentalitatea (unora). Asa peste noapte nu se poate, doar cu timpul...
Beneficii aduse Europei: avem cea mai buna mancarehappy
Si romanii sunt descurcareti, ca sobolanii, mereu ies la suprafata.

| alma a răspuns:

Buna, este un drum lung pina a ajunge sa aducem noi beneficii Europei, in primul rind trebuie sa aducem Romaniei acele beneficii si dupa aceea Europei, eu una cred ca suntem un popor muncitor si destul de intelept, locuesc intr-o tara straina si nu o data mi-a fost dat sa aud ca romanii sunt oameni responsabili si foarte muncitori.Pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romania aduce beneficii europei, imprumutand bani de la Banca mondiala, si dupa o sa muncim noi oamenii de rand ca sclavii pentru a plati suma imprumutata.
Nu putem scoate romania din noroi, si din "faima" noastra de "tigani".
Doar muncind putem aduce ceva europei... dar la noi in stilul care se munceste "10 tipa si unu baga"...mai greu am putea face noi ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.aduce foarte multe beneficii, si mai ales bancherilor.nici nu iti inchipui ce profit au avut bancile straine din romania anul trecut. iar cat priveste beneficiile ce le putem aduce noi europei, sunrt foarte multe, insa in general primeaza exportul de ''inteligenta'' si de forta de munca, restul beneficiilor, sunt insignifiabile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@zbenguici, te iau, insa bani de un audi a4 nu am, dar o trotineta tot imi cumpar sa o urcam cu noi in autobuz cand mergem la plaja. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@flav, cu riscul de a duce intrebarea ta, la care tineai atat de mult, in derizoriu, doresc sa-i spun numai atat, ca trotineta este rosie si decapotabila. laughing
si imi pare rau pentru intrebarea ta, cand ma gandesc cat de mult doreai tu raspunsuri ''serioase''..., insa cred ca ai uitat ca suntem pe TPU, si ca acesta este site-ul tuturor posibilitatilor. rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur ca da! Prin contributia "mintilor" care in continuare merg la "export". Prin talentele din expozitiile internationale sau cele de pe marile scene ale lumii, prin Marcel Iures, de exemplu... Sincer, cred intr-o revenire, intr-un triumf al valorilor interne asupra suburbanismului care va determina si schimbarea imaginii noastre. Pare utopie, dar...mai speram! Ce e mai trist, este ca ne bazam pe contributia acelorasi oameni...se vor epuiza si acestia odata!