| anonim_4396 a întrebat:

S-a dus feeria. S-a anuntat acum la stiri ca se incalzeste si o sa avem 13 grade afara. Se topeste zapada si vin ploile. De Craciun n-o sa mai fie zapada, o sa ploua si o sa fie eventual zloata. S-a dus magia Craciunului. Ce ne facem? Unde sint fulgii mari de nea si plapuma alba si stralucitoare de zapada? N-o sa ninga ca-n basme straight face Vreau iernile de basm, ca atunci cind eram mic sad

Răspuns Câştigător
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Eu mi-am făcut provizii de fulgi. Am vreo 27 pe geamurile de la cameră (3 la număr) şi încă 3 prinşi de candelabru laughing
A... Şi încă 7 pe uşă şi mai am de prins dacă vreau, dar deocamdată ajunge. Vrei să te învăţ să faci fulgi din hârtie? Eu am învăţat iarna trecută să fac.

9 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Scuze pentru întârziere... Să începem. Ai nevoie de hârtie (albă sau albastru deschis pentru a fi apropiată de culoarea zăpezii), foarfecă şi eventual răbdare (în funcţie de câţi vrei să faci).
Iei o coală de hârtie şi o împături. O împături de cât de multe ori poţi. Cu cât o împături mai mult cu atât fulgii îţi vor ieşi mai complexi. Foaia se împătură simplu în două, după care încă în două, după care colţul care ţi-a ieşit îl laşi aşa şi începi să împături pe diagonală. După ce ai terminat asta, începi să tai. Îţi tai colţurile sau poţi să-i faci capătul rotund şi începi să faci forme, după care despături şi gata!
Aici ai o explicaţie vizuală la ceea ce am scris eu mai sus şi un model de tăietură: http://www.instructables.com/id/Make-A-6-sided-snowflake/
Acesta ar fi altul: http://www.kinderart.com/seasons/snowflake9.shtml
Dar poţi să-i faci cum vrei tu! O să fie distractiv să vezi ce iese!
Si îţi dau un ultim link cu ce forme poţi face cu puţină imaginaţie: http://www.ernieanderica.info/snowflakes
Distracţie plăcută!

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Acum chiar sper ca au gresit meteorologii vremea big grinhee hee

| costymaximus a răspuns:

Lasa ca pina acum ne vaitam ca raminen inzapeziti pe sosele, cum o dai tot rau este. ce-o vrea Dumnezeu aia o sa avem, nu putem sa facem nimic.

| dd9em4 a răspuns:

Ma uit la termometru -20 de grade... nu as zice ca ploualaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pana la Craciun mai sunt 3 zile in 3 zile nu cred ca o topeste pentru ca este frig, bine ca am avut, anul trecut din cate imi amintesc n-am avut sau a fost foarte putina nici nu mai stiu, Bro tu oricum pleci in Caraibe ce-ti mai pasa de ploile noastre?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vreau Craciunul de basm din copilarie, cind erau flori de gheata pe gamuri si afara era zapada mare si ningea cu fulgi mari, mari de tot si cadeam cu saniuta si ma rostogoleam si chiraiau fetele cind le spalam pe fata cu zapada happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai doar de Craciun te poti simti asa>? doar de Craciun poti fi copil? Poi cred ca oricand va fi zapada, si vremea exact cum ti-o amintesi, ai putea deveni. copilul de altadata,,happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Kitty, dap laughing
c2rmen, din pacate nu-mi mai pot permite sa fiu copil mereu. Dar sint de sarbatori, sau cind sint cu fata la care tin cel mai multbatting eyelashes tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bro----andrei, ma bucur ca apreciezi fetele.laughing si ca esti printre putini care pot spune ca tin la fete nu la gagiciwinkingwinking