| Decembrie a întrebat:

Sa presupunem ca aveti posibilitatea sa luati parte, in calitate de spectator, la un moment important din trecutul Romaniei (eveniment sportiv, politic, militar, etc.) Ce eveniment ati alege? Descrieti acest eveniment si precizati motivele pentru care l-ati ales?

6 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Mi-ar fi placut sa iau parte la una din sedintele Junimii din perioada ei ieseana.L-as fi auzit pe Eminescu citindu-si vreuna dintre poezii, sau pe Creanga distrandu-i pe rafinatii junimisti cu nazdravanele-i povestiri, declarate "taranesti"dar cu un umor atat de subtil si cu intelesuri care le faceau nepublicabile in "Convorbiri Literare"...

| Liviu a răspuns:

Ce as vrea eu?happy la ce evenimente?
As dori sa vad cum a evoluat omul, Dumnezeu ne-a dat prea multa minte, si 'noi' o folosim in scopuri rele era mai bine cand viata era simpla, bine. sa nu exageram.

| MissmysteriousS a răspuns:

As vrea sa vad cum a murit Ceausescu. De ce? Nu am o motivatie concreta, e doar un impuls, as vrea sa fad fata celui care l-a omorat si cum a murit. De asemenea as vrea sa si cateva secvente din unul dintre razboiele mondiale, sa vad cum luptau oamenii pentru tara lor, sunt sigura ca daca s'ar porni al treilea razboi marea majoritate a oamenilor ar fugi de razboi nu sa lupte pentru tara lor.

| MrsDraguttza a răspuns (pentru MissmysteriousS):

De fapt am aflat dintr-o sursa de incredere ca ceausescu nu a murit ci sosia lui.
el a murit de batranete pe la 70 de ani

| MissmysteriousS a răspuns:

Ma rog, tot la's vedea cum moare laughing).De fapt sa vad cum conducea el tara, cum lupta pentru ea, cum a dobandit-o. In fine cred ca daca ma mai gandesc mult la el il visez la noapte laughing

| HappyYoyo a răspuns:

Mi-ar fi plăcut să văd românia în timpul lui Vlad Țepeș. Autoritatea acestuia și pedepsele corporale dure pe care le aplica hoților trebuie să fi dat naștere unei societăți cu mai puțini hoți. Cei care se încumetau să fure și erau prinși, erau trași în țeapă și erau așezați la poarta cetății ca să slujească de pildă celor care ar mai fi fost tentați. Din punct de vedere social, perioada lui Vlad Țepeș reprezintă o perioadă de profundă admirație pentru mine. (acu trebuie să-mi dai fundă că ți-am făcut tema laughing )