| anonim_4396 a întrebat:

Sa vorbim despre aroganță.
Dacă o persoană se comporta ok in mare parte a timpului, dar mai are și scăpări de aroganță, atât prin atitudine cât și prin vorbe/expresii, ce ați crede: adevărata sa fire e cea aroganță și încearcă să și-o ascundă, dandu-si seama că i-ar aduce deservicii?

Răspuns Câştigător
| OneReason a răspuns:

E important să nu tragem concluzii pripite și să ne bazăm pe observații și interacțiuni repetate cu acea persoană pentru a înțelege mai bine comportamentul său. Este posibil ca aroganța să fie doar o mică parte a personalități sale și să nu reflecte adevărata sa natură în totalitate este util să abordăm acestea cu empatie și să încercăm să înțelegem motivul din spatele comportamentului arogant al unei persoane, fără a emite judecăți premature.

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Cine nu a fost niciodata arogant sa ridice mana? Tu trebuie sa iti dai seama din interactiunea cu acea persoana, in timp. Oricum fatadele nu se pot mentine la nesfarsit.

| Simpatic a răspuns:

Rosalia te-ai intorswinking
vreau sa vad alt tip de intrebari din partea ta precum cele din trecut despre cum sa iti placa atat un barbat cat si o femeie, cand cea care deschide subiectul este o femeie
sau sa imi raspunzi cand te mai intreb despre vreo telenovela!
si de ce iti faci atatea conturi sau le inchizi? de ce nu pastrezi si tu unul?
take care

| siriusblack98 a răspuns:

As considera ca este o persoana prefacuta. Se preface ca este ok ca sa fie pe placul tuturor si sa aiba de castigat. Am intalnite multe, multe persoane prefacute pe la joburi. Sa vezi cate tipologii de oameni intalnesti atunci cand lucrezi prin mai multe multinationale cu cate 300 de colegi pe floor.

| ioana748 a răspuns:

O persoană aroganta poate face efort sa-si modifice comportamentul si din cand in cand da mai scape, insa se intampla rar.
De obicei o persoană ok si de treaba daca ai calcat o pe bec este nasol. Si arata ca nu este proasta ca este de treaba si ca poate intoarce foaia. Si chiar poate.
Apoi revine la setările inițiale la calmul si linistea ei.
Depinde de context.

| EestiSodalane a răspuns:

Nu exista "adevarata fire". Oamenii sunt fiinte complexe care nu pot fi reduse asa cum ti ar placea tie sa le reduci la una sau la alta.