| anonim_4396 a întrebat:

Voi v-ați da seama cu exactitate dacă o persoană minte sau e agitată în caz că o descoperiți cu ceva compromițător, chiar dacă ea încearcă să ascundă bine acest lucru?
Reușiți să vedeți în spatele măștii sociale pe care și-o pune?
După ce criterii anume?

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Da, mi-aș da seama după expresia de pe chipul lui/ei, după felul în care reacționează când încearcă să ascundă și să mintă în același timp (se încruntă, își mușcă buza de jos, pare neliniștit/ă, coboară privirea în pământ-nu te poate privi fix in ochi, i se înroșesc obrajii, privește în gol pentru 2-3 secunde apoi îți răspunde. Foarte puțini reușesc să fie atenți la aceste detalii, să-și controleze emoțiile, pulsul și gesturile atunci când mint, aceștia sunt capabil chiar să păcălească și testele poligraf și știm foarte bine că au o acuratețe incredibilă la orice schimbare anormală a frecvenței pulsului în momentul interogării. E greu să pari credibil când cineva te poate citi prin fiecare gest/amănunt pe care-l faci. Cumva, îți folosești mai mult imaginația ca să-ți calmezi gândurile și să-ți potolești stările care te-ar putea da de gol. Adică, la testul poligraf, mi se adresează o întrebare, dar eu nu mă gândesc la întrebare, mă gândesc la cu totul altceva, ceva ce mă face pe mine, de exemplu, fericit. Eu, automat, blochez orice senzație care mi-ar mai putea ridica pulsul, chiar dacă mi se adresează în mod direct întrebarea, creierul meu e concentrat într-o singură direcție favorabilă mie. Răspunsul poate veni la fel de normal pentru că nu mă focusez în mod direct pe întrebare, ci indirect, prin intermediul stărilor pe care mi le induc în avantaj.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu da, am nas de copoi si ochi de vultur.
Daca este ceva ce nu am suportat si iertat niciodata, apai este minciuna si omul mincinos.
Omul cand minte se incurca in amanunte care nu sunt logice si nu se potrivesc in context, asta sare in ochi la oricine are putina experinta.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Uneori da, alteori nu.

| Freya1 a răspuns:

Am cumva darul asta de a citi oameni si dupa înfățișare, gesturi vorbe deci da, e posibil sa ma prind daca minte.

În general ori ai senzatia cum ai spus că e agitat, se balbaie, da din una in alta.Sau ti se pare exagerat ce spune, imposibil sau pur si simplu vezi ca nu prea bate cu realitatea, dar cred ca tine foarte e mult de instinct si de cat de bine cunosti omul.

| SingleForOne a răspuns:

Da

| DenqOO a răspuns:

Eu imi dau seama cand ajung sa cunosc persoana respectiva si ajunge ca ceea ce spune sa se cam bata cap in cap cu felul lui de a fi si ar face de obicei.
Sau cand ajung ca minciunile sa fie o regularitate, a N poveste spusa sigur te gandesti ca si aceea poate sa fie minciuna