| GabrielICG a întrebat:

Sa zicem ca nu ai talent la desen si te apuci sa desenezi acelasi desen timp de cativa ani in fiecare zi, dupa cativa ani acel desen va fi genial chiar si fara talent? Este posibil sa creezi ceva genial doar prin multa munca grea chiar daca nu ai talent la acel ceva?

Răspuns Câştigător
| Aberdeen a răspuns:

Mda, obersv că toată lumea vorbește aici despre talent. Din punctul meu de vedere asta este o scuză, pentru cei care nu muncesc suficient, „că n-au talent".
Asta se dobândește, trebuie să vrei, să muncești, să continui, să te inspiri, etc. Nu te naști pictor pentru că ai asta în sânge. Toți oamenii ar fi putut avea anumite aptitudini, dacă și-ar fi dorit, doar că mulți au ales pur și simplu să nu le dezvolte. E probabil ca la o anumită vârstă să nu mai reușești să dezvolți nimic, dacă n-ai făcut-o din timp.

13 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Nu va fi genial. Poate va fi reusit, atat.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu trebuie neaparat munca grea.
Iti trebuie doar viziune.
Adica da, se poate asocia cu talentul. Dar daca nu ai talent nu prea poti. Stiu ce zic. Este ca o melodie la pian. Canti dupa note. Este mecanic. Dar trebuie sa simti cand canti sa iasa ceva frumos.
Dar poti sa creezi si ceva genial prin munca.

| R0R0 a răspuns:

Da.E posibil.
Vrei să te apuci de desen?

| GabrielICG explică (pentru R0R0):

Nu neaparat laughing) ma gandeam daca ar fi posibil. Sincer desenatul e interesant, iti trebuie multa imaginatie happy

| R0R0 a răspuns (pentru GabrielICG):

Și ai tu așa ceva? laughing

| OoBunnyoO a răspuns:

Da. Tehnic vorbind, poate deveni un desen excelent. Insa din punctul de vedere al originalitatii, mai rar, fara talent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Practice makes perfect".
N-ai mai auzit asta?

| GabrielICG explică (pentru anonim_4396):

Stiu man laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabrielICG):

Atunci cum stii cand mai jos inca pari in dubii?

| GabrielICG explică (pentru anonim_4396):

Stiu vorba... daca e posbil asta e altceva laughing

| TheWomanCat a răspuns:

Da.Trebuie sa exersezi in fiecare zi si nu numai la un singur model.

| Ronni a răspuns:

După parearea mea arta nu are o definiție fixa așa ca orice ai crea se poate numi arta atâta timp cat nu e o copie a ceva ce a mai fost făcut.
Recent am citit o carte scrisă de Seth Godin in care el și-a creat propria lui definiție despre artă, cu care sunt de acord:
1. Art is made by a human being.
2. Art is created to have an impact, to change someone else.
3. Art is a gift. You can sell the souvenir, the canvas, the recording... but the idea itself is free, and the generosity is a critical part of making art.