| Ioana22748 a întrebat:

Buna TPU! Sunt impreuna cu un baiat care provine dintr-o familie de pocăiți, dar el nu este pocăit…nu si-a facut botezul, eu fiind ortodoxa, căsătoria in biserica ortodoxa poate avea loc daca el nu aparține unei religii?

16 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Acest lucru el stie, nu ne intreba pe noi, este fix decizia lui, ce religie are?

| Violleta2022 a răspuns:

Este posibil numai daca se boteaza in biserica crestin ortodoxa.

| Violleta2022 a răspuns:

Dar va puteti casatorii oficial cand doriti, doar la CASA CASATORIILOR!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Contra unei mici sume in biserica ortodoxa e posibil orice

| dullcat a răspuns:

Buna.Ar trebui sa intrebi preotul, caci unii sunt mai permisivi, adaptati la timpurile actuale, in timp ce altii sunt extrem de fixisti pe teoria veche.

| relian a răspuns:

La biserica ortodoxa te poti casatori indiferernt ce religie ai sau nu ai.
Asta este singurul lucru bun la biserica ortodoxa si cea ca tolica laughing
Nu stiu de unde a scos Hamuradabi sau cum ii mai zice povestile alea laughing auzi nu te cununa popa daca nu esti botezat ortodox laughing ba ne lesi laughing sa mori tu? Pe cuvint de pionier ca nu te cununa popa?

Eu ma duc la o biserica ortodoxa si ma casatoresc acolo fara sa am, religie, ori sa fiu budist, sau mai stiu eu ce.
Nu stiam ca biserica ortodoxa monitorizeaza oamenii, ca ar sti cine si cum este botezat si nu te cununa daca nu esti botezat.
Popa ortodox te cununa si daca esti dracu laughing bani sai dai.

Ce spun dogmele ortodoxe la inmormintari, in cazul cand cineva sa sinucis? Ca nu il duce la biserica bla bla, asa si?
Am vazut X cazuri de oameni care sau sinucis si iau bagat popa in biserica, despre ce desene animate vorbesc unia pe aici?

| AliGab a răspuns (pentru relian):

Unde ai vazut ca preotii fac asa ceva nu este un preot (sau mai multi) corect. Eu am intalnit doar din cei corecti. De exemplu fratele meu mai mic s-a sinucis: nu a fost bagat in biserica si nici slujba nu i s-a facut. Am intalnit cel putin 2 cununii la care unul din viitorii soti nu erau ortodocsi, conditia preotului a fost ca mai intai sa il boteze pe cel de alta religie si abia apoi sa se cunune in biserica ortodoxa.
In concluzie ce ai intalnit tu sper sa fie un caz aparte de preot...eu una nu cunosc preoti dintr-acestia

| relian a răspuns (pentru AliGab):

O colega de scoala sa sinucis, deci matura, trecuta de 18 ani, au duso in biserica, a venit lumea la inmormintare, pretori mai multi, nu doara 1 singur, totu normal.
Parintii femei aveau ceva malai, adica situatie destul de buna. Am fost personal, deci nu spun din auzite.
De unde stie popa ca esti tu catolic de exemplu? Eu nu-i spun nimic laughing

| AliGab a răspuns (pentru relian):

Stii tu ca a ta colega era in deplinatatea facultatilor mentale? Poate avea ceva medicatie pentru vreo boala psihica...nu conteaza ca era majora. In cazuri in care persoana are un diagnostic de boala psihica, se face exceptie si preotul o poate inmormanta normal.
Daca tu minti preotul, este vina ta, nu a preotului si, in acest caz nu ai cum sa acuzi preotul.

| relian a răspuns (pentru AliGab):

Cine vorbea de acuzare, am spus ca te poti casatori chiar daca nu ai religie, daca nu esti religios.Nu vad de ce nu, fiecare biserica are nevoie de clienti, un nereligios, sa zicem este un client nou laughing sau ar putea fi, ori de ce banu lui nu ar merge.
Colega mea era normala, despre ce desene animate vorbesti, auzi boala psihica.
Si nu-i singura, mai stiu cinca cateva cazuri, la fel oamenii sau sinucis si au fosat inmormintati normal.
Nu vad de ce sa nu fie asa, chestia asta este o magarie a unor dusi de acasa, a unor indoctrinati, religia trebuie sa accepte orice om care s-a dus pe alta lumne, indiferent cum sa dus.Chesatii astea is scoase de ortocsi si catloci cred, pentru ca nu scrie in biblie rahaturi de astea.

| AliGab a răspuns (pentru relian):

Ba scrie, dar este greu de cautat si citit..succes cu banii, ca daca in astia iti pui baza, de atat vei avea parte. Si nu, biserica nu trebuie sa trateze pe toti la fel...cei care se sinucid in deplinatatea facultatilor mintale se leapada de Hristos. Daca ei se leapada de Hristos, se leapada si de biserica si de toate cele duhovnicesti. De ce as pastra in viata mea un om, daca el nu vrea sa fie in preajma mea? Asa-i si cu biserica, de ce sa ii faca slujba, daca cel ce s-a sinucis s-a lepadat de tot si de toate?
Si un lucru extrem de important, pe care probabil il vei nega in mintea ta, Biserica nu are clienti, ci credinciosi. Biserica este formata din credinciosi, nu din potentiali clienti si ea este a lui Hristos, nu a oamenilor si nici a banilor...

| relian a răspuns (pentru AliGab):

Biserica are clienti, nu credinciosi.Este parerea ta aia cu credinciosii, crtedinciosi avea Isus ala din biblie, care nu avea nimic, asa il urma oamenii, chiar daca este ceva gen povata, asa trebuie sa fie normal, nu ce au cei care conduc biserica.
Daca esti credincios, nu urmezi niste banditi, sa fim seriosi, deci voi sinteti cleintii alora.
Eu nu votez de exemplu tilhari, aia care fura tara si nu fac nimic. Deci toti care merg la vot is clienti, is partasi la tilharie.

Legat de botez, uite eu is botezat, dar is botezat fara voia mea, esti nou nascut nu alegi tu nimic.
Acum eu nu-s credincios, dar de ma duc la biserica sa zic ca mas insura, iti garantez ca ma casatoreste popa religios.
Poate o fi pe la voi prin zona asa sa nu accepte, dar prin zona mea, adica zona din RO acolo merge oricum, popa face bani de pe urma oricarei slujbe indiferent care ar fi aia.
Unde pui ca popa ia bani si de la prapaditi, de la oameni muribunzi cand vine cu ce vine el slujbe prin sat prin oras la oameni acasa.
Am fost martor, chiar ma luai de el laughing vecinii si rudele mele se ascundeau, apoi imi zise, ma esti nebun, te luai de popa laughing.A venit la mamaia acasa, nu mai stiu ce sarbatoare era, eu eram acolo, mamaia i-a dat bani, asa dau romanii cand vine popa cu slujbele lui pe la casele oamenilor.
Eu i-am zis, ma nene care esti tu popa, tu stii ca mamaia este pe duca? Stii foarte bine, stii ca a avut cancer, oerata la sini, ca acu avea cangrena la picior si el lua bani,
I-am zis de ce nai bagat mina in fusta aia sau in buzunare sa scoti ceva malai, si sa spui, uite mamaie, nu imi da tu mie bani, uite tine de la mine, de la cei care mi-a dat si au, ia-ti medicamente, tu esti bolnava, ai pensie mica etc.
Na spus asa, nu am vazut nici un poza sa faca ori sa zica asa.
Ca urmare voi toti sunteti clienti, tu poti sa spui ca esti cfredincios, este fix problema ta, dar tu urmezi o biserfica care tilhareste oameni, care nici pomeneala sa fie in sluba lui Dzeu.

Biserica este a lui Hristos? Asa si cum ramane cu Dzeu? Partca era a lui Dzeu, sau deja v-ati lepafdat de Dzeu, acu e altul la putere Hristos laughing ca sa vezi ce lume, ce oameni, Dzeu nu mai e bun, acu toti o trag cu Isus cu Hristos.
E bun si asa rau.

| AliGab a răspuns (pentru relian):

Hristos Iisus este Dumnezeu si om de o potriva, dar nu cunosti tu din astea...prea greu pentru tine sa pricepi. Ramai in ateismul tau...

| relian a răspuns (pentru AliGab):

Vorbeam aici de credinciosi, clienti si enoriasi, ok, nu vorbeam de Isus si nici de Dzeu.
Poate ca am spus eu client, trebuie sa folosesc celalalt cuvint enorias, deci voi sinteti enoriasi, adica clienti, credinciosi in nici un caz.
Pun pariu pe ce vrei ca tu nici nu ai citit Biblia aia ce ar fi trebuie sa o citesti daca ai fi credincios.

Ca idee sa stii si tu, eu am citoto, toata, chair daca nu-s credincios, este o carte, de ce sa nu citesc.Am citit-o si ca informatie, in cazul in care intru intr-o discutie sa nu fiu pe dinafara, ori daca manimeresc undeva unde se discuta ceva despre.
Eu ramain unde sunt, tu la fel unde esti, stai linistit ca nu mergi tu altundeva unde eu nu as putea laughing aici pe pamint sintem toti la gramada, facem ce se face aici, adica lucruri pamintesti.

Daca o fi o alta lume dupa ce dam coltu pe aici, acolo la fel o sa facem ce se face.Nu incerca tu sa faci alte chestii ce nu se fac pe aici, ori crezi ca s-ar face altundeva pe alta lume.

Daca Isus este Dzeu, de ce nu mai folositi numele dzeu si folositi Isus, deja numa asta folositi, isus in sus isus in jos.
Pina la urma primul oriunde este cine? Dzeu nu, atunci de ce anumite biserici cauta sa se lepde de Dzeu? Sau cauta sa nu mai foloseasca expresia dzeu?

Inainte eu asa stiu ca oamenii vorbeau, Dzeu, rar auzeai Isus, acu gata, numa asta auzi, deci este clara ce se urmareste, se urmareste formarea bisericii lui isus si lepadarea de Dzeu, pentru ca ala mai spune si chestii neortodoxe, dinte pentru dinte, ochi pentru ochi, du-te si iai femeia altuia si tragetio de amanta, omoara pe ala ca este budist si iai averea, deci chestiile astea nu presa merg, nu se mai impaca cu cele spuse de Isus, ala care spune daca iei o palma mai cere cateva in plus laughing ori sa imparti ce ai cu semenii tai. Iti zic eu cum sta treaba,. Nici unu nu-i bun laughing serios.

Isus prin ce spune, duce spre comunism, adica de ce sa impart eu ce am cu un puturos carui nu-i place munca?
Dzeu instiga la ura, nici ala nu-i bun.

Deci eu is neutru, nu-s nici cu isus niic cu dzeu, imi vad de treaba mea, nu deranjez pe nimeni, nu fac rau la nimeni.
Tu ramai cu Isus al tau...

| Hammurabi a răspuns:

Dacă el e de acord și acceptă, preotul ortodox îl poate boteza chiar înainte de slujba de cununie.
Altfel, el nefiind botezat, nu are sens cununia religioasă și nu va putea fi făcută. Vă căsătoriți doar civil.

| 199onur7 a răspuns:

Vezi ca nu-i bun iați urgent un interlop.