| Gabriel124 a întrebat:

Sal nici nu stiu cum sa incep.
Pe data de 26.04. 2015 la ora 11:34 aproximativ am trecut printr-o intamplare absolut terefianta.
Asa ceva la varsta de 23 de ani am vazut doar in filme.
Am plecat de la munca la ora 22:10 si am zis sa merg pe jos sa nu mai iau rtb. Totul a fost in regula pana la ora 11:24. Acum incep da povestec ce m-a traumatizat cu adevarat.
Am traversat trecerea de pietoni si vad un om intins pe mijlocul trotuarului, la vreo 15 pasi era o statie de autobuz am vazut ca erau vreo 5 sau 6 persoane care asteptau autobuzul, se uitau la om dar nu ii sareau in ajutor.
Am vrut si eu sa merg mai departe dar uitindu-ma la grupul de oameni care erau nepasatori si nu voiau sa-l ajute pe bietul om nu am rezistat si m-am intors sa-l ajut pe bietul om cum sunt o persoana care are inima.
Primul meu gand a fost ca omu era decedat ma ingrozise gandu deja nu mai stiam ce sa fac.
L-am strigat de 3 ori domnule treziti-va pana la urma a 4 ora s-a trezit si a inceput sa vorbeasca mi se luase o piatra de pe inima omul era in viata.
Dar era beat dabia mai vorbea am incercat sa vorbesc cu el l-am convins sa mergem sa-l pun pe o banca sa stea sa nu mai stea in mijlocul trotuarului, toate bune si frumoase.
Am vorbit cu el sa ma lase sa-l ajut sa-mi dea un numar de telefon sa chem pe cineva cunoscut nu am reusit.
Eu il puneam pe banca el se arunca jos si o tinea una si buna ca vrea sa moara asa de vreo 3 ori eu cotinund sa-i ofer ajutorul meu. Nu puteam sa plec si sa-l las pe saracu om in starea care era. M-am dat 3 pasi in spate si vad ca da se se ridice de pe banca pe care sta intins bineinteles cade jos. Il las sa se ridice sa vad ce are de gand. In statie era un chiosc de ziare se loveste de el, strigand ca nu mai vrea sa traiasca. Dar in gandul meu era un singur scenariu ca la un moment dat o sa fuga si o se arunce in fata unei masini.
Nici nu am terminat fix asta a facut, semaforul era rosu pentru pietoni si verde pentru masini. El s-a aruncat pe trecerea de pietoni si s-a intins jos, vazand asta am fugit dupa el fara sa ma mai gandesc ca ma pun in pericol si m-am pus in fata lui incercand sa-l trag si sa fac si soferii atenti sa incetineasca, oamenii din statie bineinteles ca asistau la toata situatia asta.
In timp ce eu ma chinuiam sa-l trag pe om vine un baiat iesit cu copilasu la plimbare care ma ajuta sa-l scot de pe partea carosabila si ii multumesc din suflet pentru fapta lui.
Baiatul vazand situatia si povestindu-i ce s-a intamplat il rog sa sune la politie in timp ce eu il tineam imobilizat la pamint pe om sa nu mai faca si altceva.
Suna baiatul la politie nu stiam adresa exacta gaseste o placuta cu locul unde ne aflam nu era asa exacta, pana la urma vine o doamna si ne spune exact unde ne aflam ii multumesc si ei dovada ca mai exista oameni cu suflet.
Pana sa vina politia la locul incidentului am incercat sa-l punem din nou sa stea pe banca.
Se arunca de fiecare data jos si se dadea cu capu de beton zicand ca vrea sa moara.
Intr-un final vine si politia il imobilizeasa si il duce la sectie nu mai stiu ce s-a intamplat cu el.
Timpul si aproximarile nu sunt exacte sunt doar o aproximare.
Nu am impartasit aceasta intamplare traumantizanta cu voi ca sa ma dau erou. Nu sunt un erou sunt un nimeni s-au mai bine zis o persoana care ii pasa.
Singuru lucru care l-am vrut a fost ca omul acela sa ramana in viata.
Nu regret nici o secunda ca am sarit sa ajut un om chiar daca era baut.

6 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Ai avut curaj si da, e omenesc ce ai facut tu, si bravo tie. Eu de multe ori vreau sa ajut astfel de cazuri dar fiind fata imi e frica, pentru ca nu stiu cum reactioneaza fiecare, si dupa cum vezi, majoritatea oamenilor prefera sa fie spectatori decat sa ajute. Daca ajuti de exemplu un cersetor si ii dai o paine ci nu bani te injura ca el vrea bani de bautura si tigari. Chiar s-a intamplat asta. Si cand stii ca printre realii cersetori cu reale probleme se ascund fel si fel de sarlatani cu conturi in banci si masini nu mai ai tragere de inima sa mai dai din banii tai munciti. Deci eu personal am retineri in a ajuta astfel de cazuri pentru ca imi e frica de ei.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Cine stie prin ce-a trecut bietul cetateanwinkingde nu mai vroia sa traiasca? Ce stim noi despre suferinta fiecaruia? Ai facut bine ca te-ai bagat si trebuie sa recunosc ca ai un suflet mare.Decizia asta, asupra vietii lui trebuia sa o ia cand nu era sub influenta bauturilor alcoolice

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Într-adevăr este îngrozitor. Nu vreau să știu prin ce chinuri a trecut bietul om însă cert este trebuie ajutat. Atitudinea ta este admirabilă. Mi-aș fi dorit ca și celelalte persoane să fi procedat la fel. Problema e că majoritatea cred că din cauza băuturii toți oamenii ajung așa însă în cele mai multe cazuri suferința duce la băutură care la rândul ei duce la acest trai mizerabil. Din cauza nepăsării care dăinuie peste tot ne-am pierdut umanitatea.

| unprietenaproape a răspuns:

Bine. ai facut o fapta buna. sa mai faci si altele de acum incolo
apropo, ai talent la povestit

| Gabriel124 explică (pentru unprietenaproape):

Sincer nu m-am gandit nici o secunda ca a ajuta acel om inseamna a face o fapta buna.
Mi s-a parut un lucru omenesc sai sar in ajutor chiar daca erea in stare de ebritate.
M-am saturat sa vad atata indiferenta (nepasare) din partea oamenilor.

| CBogdannnnn a răspuns:

Sincer,eu cred ca te-a traumatizat indiferenta oamenilor din statie si nu te pot acuza.
Oamenii din ziua de azi sunt tristi, speriati si deprimati.Multi dintre ei nu sunt in stare sa scape de aceste probleme si devin inchisi in ei si indiferenti(de asemenea egoisti). Societatea este distrusa si acest lucru este cel mai rau pentru oamenii cu suflet si buni, ca tine de exemplu.Nu lasa aceasta trauma sa puna stapanire pe tine! Tine minte ca esti un om bun si continua sa fii unul.
Totusi sa nu ajungi sa iti risti viata pentru cine nu trebuie(nu zic ca in cazul de fata ti-ai riscat viata pentru cine nu trebuie)