| BeLyNdA a întrebat:

Aceasta intrebare este pentru cei care au facut insectariu sau ierbariu.Cum ati facut sa prindeti insectele(mai ales cele zburatoare)Vreau niste sfaturi. Fundiza!

3 răspunsuri:
| Graphee a răspuns:

Bună Belly,
Păi cu un borcan cu capac, desfac borcanul, iar când prind zburătoarea, de exemplu fluturele, închid capacul. Dar trebuie şi înţepată cu un ac. Sau există plase de prins speciale, şi cu ele nu este aşa greu. Mai există uni care le prind cu mâna, mie mi se pare greu.

Baftă!

| AnneMarri a răspuns:

Am luat un borcan (cu capac), şi l-am pus pe ele (apoi am pus şi capacul). De fapt, am făcut asta numai cu albinele şi bondarii, restul le-am prins cu mâna. big grin
Am prins o rădaşcă (tot cu mâna), şi, pentru că moare mai greu, am băgat-o într-o cutiuţă şi am lăsat-o la soare, aşa că a murit în mai puţin de o oră (nu avea aer şi cu soarele pe ea...), ţi-am dat sfatul ăsta dacă prinzi ceva ce moare mai greu. happy
Sper să reuşeşti şi să iei 10!

| CARMENCITA a răspuns:

Insectar nu am avut dar stiu pe cineva care a avut si prindea insectele cu plasa de fluturi sau tantarul si musca le prindea cu o cutie.Cam greu sa-ti faci insectar nu prea ai ce pune fluturii sunt pe cale de disparitie, la fel si gargaritele iar libelula am vazut o singura data in viata. Daca-ti cere la scoala mai bine ii spuneti profesoarei sa faceti un album cu poze si sa scrieti despre ele asa nici nu omorati insectele, invatati ceva si aveti un insectar frumos si complet.In ierbar se pun plante,flori,se scrie denumirea populara, latina, timpul infloririi etc.Mai bine faci ierbar.Eu am refuzat sa-mi fac insectar i-am spus ca eu nu omor nici o insecta decat daca este neaparata nevoie in caz ca e vreun paianjen, tantar, gandac prin casa dar nu as omori un fluture sau gargarita pentru nimic in lume.Pana la urma nu si-a mai facut nimeni din clasa insectar si profesoara nu a avut ceface a renuntat sa ceara.Ne-am facut ierbar.