| anonim_4396 a întrebat:

cine stie povesti de groaza sau intamplari deale voastre?

Răspuns Câştigător
| KaterinaPetrova a răspuns:

Cand a murit tataia; d prin 2006 aveam 12 ani.si eu nu stiam ca a murit.defapt era chiar noaptea cand a murit si eu atunci am visat ca ma tinea de mana si imi spunea sa fiu cuminte sa fiu ascultatoare si chestii din astea si cand m-am trezit asa speriata imi vibra asa rau mana de care ma tinea.;-s strange nu?

alta

cand a fost sa il ingroape.mama m-a trimis la curte sa iau nisip pentru lumanari.eram cu un verisor si cu o prietena.si am sarit gardul deoarece uitasem cheile.si acolo la curte eu am o casa care de fapt e nou construita insa a cam fost lasata in paragina.si cand a fost sa iau nisip, puneam intr-o punga s-a auzit ca cineva tragea asa de usa aceea care era incuiata si in casa nu era nimeni. adica nu tragea.nu stiu cum sa explic cum ar fi o zdranganea ca si cum ar fi vrut sa iasa din casa.si toti 3 am vazut si am fugit mancand pamantul.

dupa moartea sa multe luni am simtit ca cineva inca mai era cu mine in casa.cand ma duceam la bucatarie sa beau apa simteam un fior rece pe spate ca si cum cineva imi sufla in spate.

in noaptea cand a fost sa moara tata a avut un vis ciudat. tataia avea 2 frati care au murit. tataia era internat la spital la floreasca in coma de o saptamana. si acei 2 frati l-au intrebat pe tata in somn cum ar putea sa ajunga la Bucuresti la tataia.si tata le-a zis. pe autostrada. si a doua zi era mort.

deci eu cand iti spun tie toate aceste intamplari mi se zbarleste pielea pe mine.cateodata si acmm mai simt aceste fenomene stranii.cateoata chiar simt pasi pe hol.am parchet in casa si cand mergi pe el scartaie. asa se aude, ca si cum ar merge cineva;-s

nu doresc nimanui asa ceva... el avea ochii albastri. o fi strigoi? nu cred ca mi-ar face ceva rau.pentru ca m-a iubit mult de tot.eu eram sng lui nepoata.si zilele trecute l-am visat ca era intr-o curte si eu eram de cealalta parte a gardului si plangeam pentru ca nu ma auzea.il tot strigam si nu vroia sa mi raspunda.si a aparut mama lui, strabunica mea si mi-a zios ca eu nu trebuie sa plang acum dupa el pentru ca eu mai am multe de facut in viata

32 răspunsuri:
| CastraveteMurat a răspuns:

Eram intr-o zi la bunica :). Aveam vreo 6 ani :-". Mama cu tata si fratemiu erau in bucatarie cu bunica :>. Eu ma jucam cu papusile in camera de alaturi :">. Mama m-a chemat la masa :x.Eu mi-am luat jucariile si am plecat in bucatarie :D. Dupa ce am mancat mi-am dat seama ca am uitat 2 jucarii in cealalta camera :-". M-am dus dupa ele, le-am luat si am mers inapoi in bucatarie :). Cand sa inchid usa m-am uitat prin camera sa vad daca nu mai e vreo jucarie pe acolo :>. Ma uit bine si observ o umbra care parea ca are o palarie din aia pe care o purtau batranii la "ocaziile speciale" si se plimba pe langa dulapuri x_X. De atunci cand merg la bunica stau doar in bucatarie ca mi-e frica sa stau in cealalta camera :|.

sau

Eram odata cu fetele in spatele caminului cultural (era un loc linistit, perfect de stat dupa ore):x. In apropiere era cimitirul si am decis sa facem o plimbare pe cararea de langa el :-". Totul era bine, mergeam linistite :). O bucata de drum au fost doar copaci si gardul de la cimitir dar dupa au inceput sa "rasara" case :D. Langa o casa era o mica livada cu cativa pomisori si gard vechi de lemn :>. Printre scandurile gardului am putut distinge o silueta de un alb imaculat care se plimba printre pomi inca mici X_x. Le-am spus fetelor dar nu m-au crezut :|. S-au uitat si ele dar nu vedeau nimic dar cand m-am mai uitat odata, inca era acolo :|.

sau

Acum cateva saptamani mama s-a dus pe la o vecina :>. Eu am ramas singura acasa deoarece fratemiu era la strand cu amici si tata la servici 8-|. Mama mi-a spus sa incui usa dupa ce iese si daca o sa aiba nevoie de ceva o sa sune la sonerie :). Dupa ce a iesit am incuiat usa si m-am dus sus, in camera mea :-". Mi-am pus muzica, dar am dat-o incet, sa fie doar un sunet de fundal si ma jucam cu papagalii. Deodata aud jos, in salon zgomote de pasi (tocuri mai exact) :-s. Mama nu avea cum sa fie si fratemiu cu tata nu poarta tocuri =)). Dupa 10 secunde zgomotul inceteaza dar dupa 2-3 minute se aud iar pasi insa de data asta erau ca de papuci (adidasi, tenesi ceva de genu) si erau foarte aproape de camera mea :-ss. Am oprit muzica si m-am pus pe scaun uitandu-ma speriata catre usa :|. Normal ca nu aveam tupeu sa ma duc jos sa vad ce e =;. Papagalii nu mai cantau nici ei, stateau cuminti in cusca si se uitau imprejur :-s. Zgomotul se domolii si am avut aproximativ jumatate de ora de liniste :-$. Apoi s-au mai auzit tocurile de cateva ori dar dupa cateva minute a venit mama acasa si m-am linistit #:-s.

sau

Anul trecut, de Craciun am fost cu fetele la "colindat" :">. Am mers de la una din fete acasa, prin Calugarita (e un "satuc" de prin apropiere) apoi am coborat la vale catre centru :-". Cand am trecut pe langa biserica se auzeau tot felul de voci dar nu era nimeni :|. Ceva gen vrajitoarele alea din filme =]. Ne-am speriat ultra-extra-mega tare x_X

sau

Odata, dupa ore cand treceam pe langa cimitir in drum spre casa am vazut acolo o femei imbracata in alb cu niste trandafiri rosii in mana si un caine tot alb dupa ea :D. Am urmarit-o cu privirea cateva secunde :-". M-am impiedicat de ceva si am fost nevoita sa ma uit in jos (era doar un con 8-| ). Cand sa ma uit sa vad pe unde mai e femeia aceea : SURPRIZA! a disparut :|

Mai am mult intamplari de genu, mi se intampla destul de des :| Dar acum nu mi le amintesc, astea sunt cele care chiar m-au speriat :-ss.
Povesti de groaza gasesti pe : www.spectrulrealitatii.ro;)
byee :)

| คlєxヅ a răspuns:

Eu am o intamplare putin de groaza dar si foarte amuzanta, am visat ca era dracu la geam cu dintii mari si ascutiti si se uita la mine, eram la bunica mea, si statea si stra bunica mea la buni, eu ii spun mamaia ca asa se zice la tara, si la bunicu tataia. Aveam vreo 7-6 ani si dormeam cu tataia. Si era dracu la geam si se uita la mine,dar navea coarne,era imbracat in negru si cu pielea verzuie. Si a intrat dracu pe geam si dansa tango cu stra bunica mea laughing.
Am mai avut un vis ca eram acasa si niste oameni dadeau prispa cu ciment si eu il tot pomeneam pe dracu. Era bunica mama si stra bunica parca,in sufragerie,si in camera mea unde am calculatorul este o usa unde duce la marchiza,si acolo e intuneric noaptea,si l-am vazut pe dracu ca imi facea cu mana si zambea, si pe urma a disparut,si mamaia si stra buni incercau sa ma ascunda.

Cand dormeam cu unchiu meu la mamaia mea,niste oameni faceau soba afara si usa era inchisa,eu ma uitam la tv, si unchiu dormea, oamenii faceau treaba nu vorbeau si se termina desenele la care ma uitam,si aud o voce de barbat ca striga "baietelu" " baietelu" laughing, dar a fost ciudat pentru ca unchiul meu dormea si doar oamenii faceau treaba nu se uitau la mine.

Eu nu stau la oras stau la Falciu
unde se vorbeste modloveneste,poate ati mai auzit voi. Si stra bunica mea sta la Berezeni,si acolo la Berezeni, este o fantana si cica acolo a murit un comandant in armata parca, sau se impusca-se el singur pentru ca femei-sa se trebuia sa se casatoreasca cu alt barbat,si s-a impuscat. Asa tin minte,
cel putin.

Cand sa cobor cu prietenii de vale la fotbal am vazut un pastor ca statea langa gard, da nu stiu daca era pastor, si imi tot zicea ca e inger si ca D-zeu ma cheama. Si baietii vroiau sa isi bata joc de el si vine el repede la noi sa ne dea cu bastonu pe spate, si tot zicea in timp ce ne batea ca el e domnu inger. A intins mana pe umaru meu si a disparut, asa din minune, pe urma un fum s-a produs in timp ce a disparut.

Este un mos care ne tot ameninta ca o sa murim sfasiati de strigoaie, si odata i-am pus piedica, ma tinea de mana si rostea cuvinte, nu-mi mai simteam trupul si parca ceva ma intepa in inima.

| mystery1girls a răspuns:

Incearca aici http://sangesitrandafiri.wordpress.com
sper ca te'am ajutat

| CyBeRnEtiCk a răspuns:

Am sa incep eu cu una era intr-o seara mama si tata au plecat la o petrecere ca era ziu lu matusimea si am ramas la fratimiu in dormitor dar dupa un timp si el a plecat si pe urma ma uitam la un film la calculator si deaodata vad pe cineva la usa ca am geamuri din astea transparente da nu se vede clar si era cineva in alb si se balanganea m-am inchinat m-am dus afara sa vad si am vazut langa cuier ca sa tras asa un vant puternic exact in cuer si m-am speriat.

| CyBeRnEtiCk a răspuns:

Am mai patit sa ma urc in pod la o casa parasit si era cam 20:00 in vara ca ni ie asa intueric si cam pe la apus de era ceva bezna ca m-am dus cu un prieten ca imi zicea mie ca acolo ie ceva ciudat si nu il credeam si m-am dus i-am zis nu cred pana nu vad si m-am urcat pe o sacrita veche si scartia si in fund de tot se vedea o fata parca avea o masca alba pe fata si am fugit racheta i-am dat cu nitro acasalaughing serios

| CyBeRnEtiCk a răspuns:

App cand m-am dus acasa cand ama vazut fata aia am stat in pat si simteam ca ma linge cineva pe gat si cand dadeam cu mana era doar o pata de umezeala a fost asa de vreo 4 cand am dat cu mana da m-am speriat zau sad

| TiTCapac a răspuns:

Codrin bradea nu injura. Sfarsit! Incredibil nu?

| xXxV4mPiR3xXx a răspuns:

Hey (KaterinaPetrova). Un om cand moare in conditii "tragice", acel suflet inca nu si-a gasit linistea. Iar ce ai spus la final "ca te-a iubit mult", pentru acele "spirite" familia nu mai conteaza! happy

| SiAtat_Marie_1993 a răspuns:

Pai asta mi-a spus`o bunica si e adevarat Bine sa incep big grin
Eram acasa bunica a venit l noi eu eram bucuroasa cand vebea bunica happy iar mami si tati erau la munca si era noapte straight face Bunica mi-a pregatit baia ca eu aveam doar 3 ani tongue si dupa ce am terminat baia bunica m`a invelit intr-un prosop iar eu am inceput sa ma rotesc ca un bustean si bunica s`a dus pana la bucatarie si dupa 2 secunde a auzit o bubuitura rolling on the floor) Eram eu rolling on the floor dar cand a venit bunica sa ma ridice faza naspa era ca eu eram cu capul pe perna si am cazut cu capul la sfarsitul patului sper ca ai inteles. Funda? happy

| selena19 a răspuns:

Povestea de groaza e ca am dormit in patul in care a dormit bunicamiu

| ade2000 a răspuns:

Eram cu prietenele mele la colindat.Am trecut pe langa biserica si cimitir. O lumina era aprinsa la biserica. Am trecut de ea si cand ne-am intors erau toate luminile aprinse dar nu era nimeni si am vazut pe geam toate scaunele rasturnate. A fost putin infiorator.

| tInAD a răspuns:

O femeie avea doi copii, un baiat si o fata.Femeia intr-o zi a plecat si nu sa mai intors iar copii au locuit in casa bunicului lor decedat. Dupa cativa ani unul dintre copii a visat-o pe mama lor plina de sange si spunandu-le ca ea e in casa. Fata speriata a inceput sa planga si i-a spus fratelui ei ce a visat.Nu au luat in considerare visul.Seara baiatul s-a dus sa inchida ferestrele.Le-a inchis peste tot mai putin la subsol.S-a dus impreuna cu sora lui la subsol.Baiatul a inchis fereastra iar an s-a uitat in spatele lui a vazut-o pe mama lui cum o manca pe sora lui.Mama lui era plina de sange si cu haine albe pe ea.Baiatul speriat a lesinat apoi fiind ucis de mama lui.Se spune ca fantomele copiilor inca bantuie acea casa.

| CyBeRnEtiCk a răspuns (pentru tInAD):

Nu prea este asa de goroaza

| Smeadu_Raula_1976 a răspuns:

SiAtat_Marie_1993 ce e de groaza'

| SmileyAntoBanto a răspuns:

Am 2 intamplari, dar e de alu Buni happy.

Mie mi-o murit strabunicul de 2 ani, iar intr-o zii Strabunica Natalia era pe un scaun si o simtit pe umar o mana aspra, iar ea a auzit "De ce nu dormi si stai inghesuita aici?" sau asa ceva straight face

sau

Buni avea un frate, iar el pe la 20 si ceva de ani a muritstraight faceR.I.P. Iar buni o visat ca era o masa lunga lunga de cam jumatate de kilometru CU bunatati si detoate =p~.In fine si El era la sfarsitul mesei, iar el manca in picioare sad si buni s-o dus la el si l-o intrebat de ce nu iti iei un scaun si stai jos iar el o zis :" Nu am si nu pot lua ceva care nu e al meu straight face",:-s

| BibiPisoiash a răspuns:

Deci imi tot zice o prietena ca o vecina ia povestit mamei sale ca intro casa mai bine nu va spun...

| Useeeer124124 a răspuns (pentru BibiPisoiash):

Si daca nu vrei sa spui de ce naiba ai comentat? raised eyebrows Doamne, ce oameni rolling on the floor

| CyBeRnEtiCk a răspuns (pentru Useeeer124124):

Corect. Nu o sa ne spuna ca o sa ne sperierolling on the floor

| Useeeer124124 a răspuns (pentru CyBeRnEtiCk):

Mda laughing oh go on Se mai gasesc specimene dintr-astea laughing rolling on the floor

| CyBeRnEtiCk a răspuns (pentru BibiPisoiash):

Ne spui si noua aceasta intamplare? thinking

| kevin5422 a răspuns (pentru BibiPisoiash):

Dc mai comentezi!?!happy

| GabrielStefan a răspuns (pentru BibiPisoiash):

Mi-a placut faza asta laughing rolling on the floor

| adam37 a răspuns (pentru BibiPisoiash):

Plzzzz spune-ne sad sunt curioasa 8-)

| Smeadu_Raula_1976 a răspuns (pentru BibiPisoiash):

Spune-ne trg frumos!

| Mitu_Miruna_1990 a răspuns:

As vreau si eu pentru ca imi plac fffffoarte multt
le ador
uitati id meu in caz ca stiti vreo poveste : miri_2001big grin

| girlcOoL a răspuns:

Eram acass`cu prietenaa meaa love struck parinti erauu plecatii ` eram doar nOi smug si tata are o chitaraa happy si a inceputt. sa see audaaa. parkaa cineva cantaa la eaa. happy amm iesit din blocc smug repedee ` si ni saa parutt ca am vazut cevaa la geam waiting dar bine eu n ucred ca exista fantome waiting dar nu stiu ce sa intamplatt sad darr a fost foarte ciudatt.

| DAIA_4005 a răspuns:

Buna eu una nu am de gand va povestesc aberatii ci experienta prin care am trecut, sau mai bine zis prietenul meu a trecut.Era in ziua de 26 noiembrie in urma cu 2 ani, cand imi pregateam salonul pentru urmatoarea zi ca trebuia sa-mi serbez ziua de nastere cand prietenul meu trebuia sa plece sa o duca pe mama lui la munk(pentru ca lucra numai de noapte). Toate bune si frumoase(am uitat sa va spun ca bunik mea decedase chiar in acela an in urma cu 7 luni)pana cand ma luaat un dor de bunik mea si am inceput sa plang vreo ora si ceva, pe urma am inceput sa ma calmez. Ajunge acasa prietenul meu ne punem sa mancam si pe urma ne-am bagat in pat.Cum dormeam noi inspre dimineata prietenul meu se trezeste si ma trage brusc spre el, il intreb ce e cu el de ce nu doarme? Pe cand el imi raspunde ca dormeam sandra numai pana cand am deskis oki fara sa vreau si fara sa aud nimic si am vazut o silueta asezata pe pat langa tine, iar eu i-am zis:ia si te culca probabil ca ai visat. Pecand el se ridic in fund pe pat aprinde veoza si se uita in ochii mei si-mi zice: asa cum ma uit la tine cu ochii deskisi asa ma uitam la silueta care statea langa tine pe pat.Atunci a fost ultima data can mi sa mai intamplat ceva de genul.( uitasem un amanunt eu nu-i povestisem ca am inceput sa plang din cauza bunicii si ca imi revenisem din plans si nici umflata la fata nu mai eram)As mai avea multe sa va povestesc povestiri intamplate pe propria piele...dar va las deocamdata--ne mai auzim

| Smeadu_Raula_1976 a răspuns (pentru DAIA_4005):

Ce o cpiati de la unul la altul!

| Bubudeni a răspuns:

Eu stau la bloc.Si prima usa nu locuieste nimeni si e exact in fata scarilor.Eu venind de afara mergeam acasa.Mergeam pe scari, ajunsem in fata usi care nu locuiesste nimeni.Si acolo era usa deschisa si am vazut niste ochi mari si restul era negru.Si am star vreo 10 secunde sa vad ce e acolo.Si dupa ce am stat sa vad m-am dus acasa alergand.sad

| CyBeRnEtiCk a răspuns (pentru Bubudeni):

OOOO CE infioarator a fost laughing oh go on

| Adelina_Adee_2000 a răspuns:

Blestemul conacului Rosenberg

Intr-o zi din decembrie 1980, intr-un cartier din Chicago, trei baieti, Steward, Alex si Nick, impreuna cu cea mai buna prietena a lor, Grace, se hotarasc sa mearga in conacul parasit de langa iazul in apropierea caruia locuiesc.

Se spune ca acesta ar data inca din anul 1701, fiind locuit 15 ani la rand, dupa care nu s-a mai stiut nimic cum ca ar fi inca locuit, deoarece era darapanat si foarte vechi si nimeni nu indraznea sa il renoveze.Toti oamenii de acolo se fereau sa treaca prin fata conacului, deoarece se spunea ca acolo a fost demult, pe acele pamanturi blestemate, un centru pentru copiii orfani, care ar fi luat foc nu se stie din ce motiv. Oamenii ce locuiesc in apropierea conacului spun ca, deseori, in noapte, se aud rasete a mii de copii din interiorul conacului si voci stranii sau rasete diabolice, altii spun ca se vede de la ferestrele vechi ale balcoanelor inguste care stau sa cada, lumini care se aprind si se sting, desi nu exista niciun mijloc de electricitate in conac.Altii mai spun ca in curtea vesnic intunecata si sinistra a conacului ar fi fost ingropate persoane vii de acolo, se mai spune ca ar fi avut loc mii de crime, violuri si sinucideri, dar niciodata pana acum nu si-au gasit autorul si au ramas un mister…oare va putea cineva vreodata sa dezlege misterul conacului bantuit din Chicago? Vineri, 21 decembrie, 1980, ora 00:02. Cei patru prieteni verifica in fata casei lui Steward sa nu le lipseasca ceva:lanterne, aparate de fotografiat. Apoi, acestia se indreapta spre dezastru…. copiii nu stiu ce li se putea intampla si spuneau ca tot ce se zicea despre conac erau niste superstitii si ca in curand aveau sa dovedeasca ca nu este nimic in neregula acolo. aveau sa rada de ceilalti prieteni care nu au avut curajul sa mearga cu ei.Ii considerau lasi.In acea ora din noapte nu se vedea absolute nimic in departare, nici macar in apropiere, era o bezna totala, iar, cu fiecare pas, pustii se apropiau din ce in ce mai mult de un cosmar, un infern. Ajunsi in sfarsit acolo, zarisera portile uriase care parca atingeau nori.Prin aer se imprastia o ceata infricosatoare iar afara era o tempertaura sub zero grade.Din momentul in care intrara pe poarta, se auzi un scartait care-i infricosase, deoarece portile erau de asemenea, foarte vechi.O lumina puternica, orbitoare se napusti asupra lor de indata ce au intrat in curte, unde, prin intunericul noptii se vedeau doar niste copaci ciudati, inalti ale caror forme ii speria pe copii.Intrara prin acea lumina puternica, si dintr-o data vazura ca se aflau intr-o bezna de nedescris.Nu se vedea nimic in fata, era parca se cufundau in acea bezna de nepatruns simteau cum le ingheta sangele in vene era mai rau decat intr-un cimitir vechi de 100 de ani. -Haideti, ce, deja v-a cuprins teama? Haideti sa intram, de asta am venit aici, ca sa le dovedim celorlalti ca nu e nimic ciudat in locul asta! spunea Nick, care si el tremura foarte tare. Un alt scartait se aude in apropiere, si se parea ca vine din curte.Cei patru sunt cuprinsi de spaima, dar se uita atent. -Leaganul acela..cineva se leagana in el! spuse Alex, cu o voce tremurata si ingrozit de ce vedea -Dar nu e nimeni in leagan. poate e vantul.Of, ce fricos esti, spunse Steward, care si el tremura de frica -Hai sa mergem! propune Nick -O clipa, eu nu merg nicaieri recunosc ca mi`e frica, prefer sa raman acasa, sa dorm. Nick il trase de maneca, spunandu-i:-Doar nu vrei sa le spun tuturor cat de frica iti e si ca ai fugit la mami de frica unor fantome idioate..nick incepuse sa rada cu rautate. Alex, neavand de ales, li se alaturase si incepura a pasi pe scarile abrupte, luminate slab de lanterna veche a lui Steward.La fiecare pas in fata simteai ca poti sa cazi in curand, iar scarile scoteau un zgomot infiorator atunci cand paseai pe ele. Tuturor le e frica desi nu vor sa recunoasca.Nick facuse un pas gresit, si o scandura se rupsese.L-a speriat de moarte zgomotul facut de ruptura scandurii! -Aveti grija pe unde calcati! spuse Grace, care ar fi vrut sa se afle acasa, la caldura, dardaind de frig. Temperatura se racea cu fiecare pas facut in fata, simteai ca poti ingheta in orice moment sau oare doar spaima uriasa era de vina? Usa veche de lemn fu deschisa, iar, in orice coltisor se aflau panze de paianjen..Inauntru era o imagine de nedescris. O camera imensa. Podeaua era pe jumatate rupta, unele ferestre nu aveau geamuri, ale caror cioburi erau imprastiate prin camera, la fiecare pas erau picaturi de sange, care parea proaspat, si asta ii speria pe copii! Tavanul statea sa cada in orice clipa, prin rupturi vazantu-se camera de la etaj..intr-un colt se afla un pian foarte vechi..aici, jos nu era mai nimic de vazut, asa ca copiii nu se speriasera foarte tare, de cat din pricina sangelui de pe podea. -Atingeti si voi pianul asta! Cat praf!, spuse Steward, care atinsese doar cu varful degetului pianul prafuit. Copiii urcara la etaj. -Un fleac! nu-I nimic aici! spuse Nick care incepu sa rada. Un zgomot puternic se auzi, parca din apropierea lor, dar nu se stia de unde. -Se pare ca cineva vrea sa te contrazica, spuse Grace inspaimantata. Erau vreo 30 de scari inguste si abrupte de urcat..cu fiecare pas, praful de pe ele se raspandea in aer.Cand ajunsera sus, dintr-o data ajunsera sa simta o tenisune foarte puternica in aer…ceva iti taia respiratia..era ceva foarte puternic si nu se stia ce. facura un pas si se auzira mai multe voci de oameni care pareau ca se cearta. vocile se auzeau de nicaieri, si din ce in ce mai tare…incercara sa paseasca usor sis a vada de unde venea zgomotul dar nu-si dadeau seama ca era in zadar..erau din ce in ce mai inspaimantati si regretau ca au pasit in acel conac, despre care se convingeau ca zvonurile erau adevarate, iar asta ii speria foarte tare!’’oamenii’’ incetara sa se certe, iar ei hotarara sa se imparta cate doi si sa porneasca pe unde vor Steward pleca cu Alex, iar Nick, cu Grace primii intrara intr-o incapere din dreapta, la capatul scarilor simtira ca cineva ii atingea pe umeri se facuse din ce in ce mai frig, dar mergeau mai departe era foarte ciudat..la un pas era foarte cald, simteai ca te sufoci, iar la altul, era un frig de inghetai pe loc.Intr-un colt se aflau niste scari ciudate care se terminau in perete..nu-si aveau rostul acolo parea sa fie un pasaj, era o crapatura la capatul scarilor.cei doi urcara, spargand peretele cu un ciocan pe care il aveau la indemana. cand intrara acolo era o camera ciudata, care iti dadea impresia ca te aflii intr-un cavou..in stanga, o oglinda bizara in care nici nu se vedea, deoarece era foarte prafuita.Steward o stersese cu tricoul sau si o aseza la loc, rezemata de perete.Cand Alex se uita in ea, vazu o umbra care trecu prin spatele lui. Acesta se facuse alb ca varul..era..de necrezut! cazuse pe podea, parca, fara viata..Steward, ingrijorat il intreba ce a patit, dar acesta nu putu sa raspunda, deoarece era socat de-a binelea..Steward se ridica si se uita si el in oglinda aceea ciudata.Umbra aparu din nou, mai infricosatoare ca inainte era o silueta de femeie slaba doar atat reusi sa vada imaginea sumbra il soca si pe Steward incerca sa-si ridice prietenul de jos, care dintr-o data se uita in gol, parca vrajit de acea entitate..pentru o clipa, steward se sperie prietenul sau nu vorbea, privea atintit spre ceva anume si nu stia spre ce, era socat si ramasese fara cuvinte.intr-o clipa isi reveni -Ce or face Nick si Grace acum? intreba, pastrandu-si privirea pierduta, fara a se uita la Steward. Era ora 00:36…Nick si Grace erau la etaj, unde vazusera 2 scaune rasturnate, si incercara sa le ridice. Dintr-o data, ceva o impinsese pe Grace care atinsese scaunul, era o forta venita de nicaieri, ceva puternic, ceva nevazut! aceasta cazuse la pamant, ramanand si ea socata In capatul camerei erau nise scari care duceau la la al treilea etaj..Acolo se auzeau ecouri, sunete infundate, rasete de copii, voci certandu-se, pasi care pareau ca se apropie din ce in ce mai mult, scartaituri de usi, mormaituri, geamate de durere Latratul unui caine ii infricosase foarte tare. Acestia voiau sa-I gaseasca pe ceilalti si sa plece, deoarece erau infricosati, iar acele entitati ii voiau departe de conacul Rosenberg.dar nu aveau cum sa plece fara Alex si Steward! Ceilalti doi au mers de asemenea prin multe camere, auzisera multe zgomote si se speriasera de foarte multe ori.Iesisera printr-un corridor foarte ingust, unde patrundea lumina stranie a lunii prin ferestre.o lumina albastruie, care patrundea in aproape toata casa..la ferestre se vedeau crengile ciudate ale copacilor. uitandu-se atent, cei doi vazura pe cineva, mai degraba o umbra care sapa intr-un colt al curtii..se speriasera grozav! deodata, vazura ca ‘’omul’’ negru disparuse ca prin minune.cei doi se simtira urmariti..se uitara in spate si nu vazura nimic..Afara incepu o furtuna puternica. Tuna si fulgera, iar in casa se auzeau plansete de copii si voci care spuneau ceva, dar nu erau intelese. Un tunet foarte puternic ii sperie asa de tare pe copii incat incepusera sa planga.Ploua cu galeata si se auzea de afara. Fulgerele patrundeau in casa si era perfect pentru fantome, care aveau sa ii sperie si mai tare in noaptea aceea.dar oare aveau sa plece vreodata de acolo? Sau vor ramane si ei blocati in conacul acela bantuit pe veci? nu puteau sa plece din doua motive..nu-I mai gaseau pe ceilalti doi, nici macar nu stiau daca sunt in viata si nu puteau scapa de acolo. Toate usile pe care le deschisesera se blocasera in mod miraculous. Oare vor putea evada vreodata din acest labirint al groazei? deasupra se vedea podul conacului, de unde se auzeau numeroase voci tipand, plangand, razand si multe altele care iti inghetau sangele in vene. Fara sa stie, ce patru erau despartiti doar de un zid Nick si Grace urcasera in pod, pe o scara de lemn. Acolo incepusera sa simta foarte mare tensiune.In spatele lor simteau ca se apropie cineva, ca se departeaza, se auzeau pasi apropiindu-se, departandu-se, voci urandu-le bun venit, copii razand, la fereastra vazura un barbat imbracat in alb care radea diabolic, disparand intr-o clipa, sange pe podea, pe pereti, usi care se inchideau si se deschideau, copii cantand, diferente de secunde de temperatura, acum era frig, acum era cald, un ansamblu de sentimente ciudate si infioratoare deodata auzira niste pasi urcand pe scari si se speriasera de-a binelea. apoi vazura 2 umbre pe perete..erau Alex si Steward! In sfarsit se regasira! Erau fericiti pentru asta. -Deci? intreba Alex -Da, toti au avut dreptate conacul e bantuit tot ce stim e ca vrem sa placam de aici dar nu avem cum! spuse Nick -Usile ni se trantesc in spate si se incuie singure nu am reusit sa iesim iar afara ploua ingrozitor nu putem iesi pe fereastra.:-s..afirma Grace infricosata -Eu prefer sa sar pe fereastra, in ploaie, decat sa mai raman o clipa in locul asta blestemat. L L -Hei, astea-s..papusi? se intreba Grace, uitandu-se intr-un colt al podului, unde vazu o papusa stranie, cu doi ochi in forma de X si o gura ranjita care parea ca se uita spre noi si ne urmarea Nick incerca sa ridice papusa, dar fu si el impins de o forta nevazuta…apoi se vazu cum cineva nevazut scria pe perete un mesajlecati, inainte sa fie prea tarziu! copiii se speriara mai tare acum erau siguri ca acea casa chiar era bantuita si nu aveau halucinatii! Trebuiau sa plece imediat, insa era imposibil,, incercara sa sara pe fereastra, dar ceva ii impingea inapoi acum erau siguri ca vor ramane prizonieri acolo pentru tot restul vietii sau fantomele aveau sa puna stapanire pe sufletele lor. Era ora 03:50 si nu au reusit sa scape din lanturile conacului Rosenberg. orice speranta era pierduta pentru ei aveau sa moara in chinuri groaznice ca si ceilalti prinsi aici pe jos erau niste oase aruncate si intr-un colt erau, una peste alta, milioane de cranii si sange intr-un alt colt, copiii au vazut ceva Steward se dusese sa se uite mai bine era o parte intunecata a podului nu se auzeau decat rasetele obisnuite ale acelor copii morti conacul era ca un loc de joaca, ca un parc imens pentru toti acei copii veseli, care traiau printre alte spirite si se simteau bine acolo, in alta parte ar fi fost tristi fete ranjite erau desenate pe pereti, fete triste -Nu-l deschid eu! clar! nu ma bag! spunea lasul de Nick, care acum dovedise o lasitate mai mare decat el -O s-o fac eu! spuse Alex, curajos -Nu! esti sigur de ceea ce vrei sa faci? il intreba Grace -Da! sunt foarte sigur! spuse Alex hotarat Nick il privea cu ciuda, era curios ce se afla in acel cosciug ciudat, dar nu voia ca Alex sa-l deschida… Cand l-au deschis, s-au speriat de moarte! acolo se afla un cap de femeie moarta, o batrana, inca nu era putrezita, deci era desptul de proaspat ucisa oare fantomele au facut asta? oare era o femeie la fel de curioasa ca acei copii sa descopere acest conac? oare asta ar fi fost si sfarsitul lor? femeia avea parul carunt, ochii pe jumatate deschisi; din ochi ii iesea un gandac ingrozitor care se plimba pe fata ei plina de sange, desfigurata; avea 6 urme de cutit pe obrazul stang si buzele pline de sange creierul era scos si pus langa cap, gatul nu mai era, si siroaie de sange curgeau si se prelingeau pe peretii exteriori ai cosciugului O lumina puternica se ridica deasupra lor si le invalui trupurile, copiii ramanand fara vlaga. Un batran isi facu aparitia Acela avea o coasa imensa in spate si si-o ridica spre ei.cei patru copii, socati, isi pierdura cunostinta in acel moment…inca patru victime ale conacului Rosenberg lumea din oras si familiile lor nu mai stiau nimic de ei, din momentul in care au plecat, in acea noapte de iarna…Toti se intrebara unde au disparut intr-un mod asa de misterios si straniu, dar nimeni n-a putut afla niciodata ce s-a intamplat cu ei….a trecut mult de atunci si acum se vede, deasupra acoperisului darapanat, un liliac zburand in departari.