| anonim_4396 a întrebat:

Sall, TPU! Voi ce parere aveti de schimbarea orei? O considerati benefica sau nu? Eu stiu ca astfel se face economie la electricitate, dar iti strica tot ritmul. Stiu ca intrebarea e de 2 lei, dar chiar n-am ce face acu'.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E greu la inceput pentru ca nu poti sa adormi cu o ora mai repede decat de obicei, dar trebuie sa te trezesti dimineata mai devreme.
E cam aiurea, dar nu iti strica ritmul decat o perioada scurta pana te obisnuiesti cu schimbarea.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Asta este ora oficiala a Romaniei. Prima schimbare s-a facut toamna trecandu-se la ora de iarna pentru a se face economie de curent.
http://www.dreptonline.ro/utile/ora_de_vara_ora_de_iarna.php

| Evolution a răspuns:

Nu stiu ce e atata chestie cu schimbarea, dupa o zi deja te acomodezi thinking
Oricum e oarecum benefica ziua va fi mai lunga (deci mai mult timp de ieseala / antrenamente etc.) iar partea nasoala e ca vom dormi mai putin si mergem mai repede la liceu dar dupa cateva zile deja nu se mai simte diferenta si va fi la normal

| OldSoul a răspuns:

E benefica si totusi aiurea, eu unul jumate de an am incercat sa ma acomodez sa ma trezesc la 6 si acum cand am reusit, cu schimbarea de ora trebuie sa ma trezesc la 5 cum ar veni... putin mai mult nasol.

| Wøodenpints a răspuns:

Îți strică ritmul? Dar ce program atât de avansat în complexitate și punctualitate ai de o singură oră ți-l dă peste cap?
Este doar ora de vară. Mare căcat. Nu te pune nimeni să te dulci la o anumită oră. Te culci când ți-e somn, nu când îți zice ceasul că ar trebui să-ți fie.

| Kyılε a răspuns:

Da, mi se pare benefica. Asa- i si normal: iarna dormim mai mult, primavara mai putin daca intelegi ce vreau sa spun.

| SerbanAntoniaElena0550 a răspuns:

Eu cred ca nu e benefica, pentru ca oamenii nu vor mai stii cat e ceasul ex: 6 sau 7?, si daca au la o anumita ora de facut sau luat ceva, nu sti cat e cu aevarat ceasul