| Ady00pk a întrebat:

Salut 1.as dori sa stiu atunci cand ma duc la o cafenea care are terasa afara cum fac sa fiu servit? merg inauntru si iau cafelele si le aduc la masa?
2.Cand merg la un restaurant intru si ma asez la o masa cum fac pentru a fi servit? sau la o terasahappy ce ar trebui sa fac daca ma pun la o masa chelnerita ar trebui sa observe clientii care vin si sa mearga sa ii intrebe ce vor? si inca ceva voi cat lasati bacsis?happy stiam ca 10% din consumatie asa e?
Mi-a luat ceva vreme pana m-am decis sa pun intrebarile asta din cauza ca mi-a fost rusine...sad nu traiesc la tara dar am 16 ani si totusi nu prea am mers prin restaurante, terase, cafenele, cofetarii.Va rog explicati-mi cat mai detaliat ce trebuie sa fac la fiecare pas cu pas si as aprecia daca nu ar fi comentarii deranjante la adresa meahappy

Răspuns Câştigător
| micutzagirl a răspuns:

Si in cazul teraselor, dar mai ales in cazul restaurantelor chelnerul are obligatia de a veni la tine dupa ce te-ai asezat la masa, aduce meniul, intreaba ce doresti sa comanzi. este obligatia lui, dar in zilele noastre se mai practica la unele terase sa te duci tu inauntru sa comanzi si apoi sa iti aduca barmanul afara ceea ce ai cerut. dar la un restaurant in nici un caz nu va fi asa, acolo vine chelnerul si iti ofera meniul imediat. ca e restaurant, e mai "pompos", mai elegant. acum depinde de fiecare local (la terase ma refer). cand te pui la o masa uita-te cum fac ceilalti si fa si tu la fel happy si in legatura cu bacsisul. da, asa e frunos sa lasi 10% din consumatie, dar de exemplu daca iei doua sucuri cu 5 lei fiecare (in total 10 lei) poti sa lasi si tu 2 - 3 lei (nu 1 lei cat ar insemna 10%. mi se pare putin), mai ales daca v-a servit repede, a fost dragut happy

1 răspuns:
| micutzagirl a răspuns:

Uite ca acum am citit mai atenta si ultima parte. pai nu are de ce sa iti fie rusine happy nu e o rusine sa fi educat. daca iesi cu o fata la restaurant o terasa si ststi si va uitati unul la celalalt ca nu stiti ce trebuie sa faceti. atunci ar fi rusine happy si in legatura cu cofetariile. acolo, in general, ai meniul pe masa si poti, eventual, sa te uiti in vitrina sa vezi anumite prajituri, chestii, dar, la fel, chelnerul are obligatia ca in momentul in care te-a vazut ca te-ai pus la masa sa vina si sa te intrebe ce doresti sa consumi. sper ca ti-am fost de folos happy baftahee hee