| ForeverAlone97 a întrebat:

Salut. Adresez intrebarea asta celor care merg des cu bicicleta. Vi s-a intamplat vreodata sa fiti atacati de haite de maidanezi? Cum ati reactionat?

28 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Da, de foarte multe ori. Unul mi-a sarit in fata si m-am dus fara sa ma uit pe sosea, nu aveam de unde sa stiu ca imi apare o javra de pe langa niste oameni si care sa vina glont in directia bicicletei, am tras de ghidon brusc ca sarea pe mine, alteori eram cu mai multi si eram intr-o zona mai pustie cu ceva fabrici parasite undeva in stanga noastra, au iesit 10-20 de caini dupa noi, da-i fuga pe o straduta inlaturalnica unde ne ducea spre soseau opusa, ne alergase aia atunci aproape toata strada aia, era sa intram unii in altii cu bicicletele ca nu ne mai uitam stanga-dreapta ))). Mai de mult aveam niste prieteni la cateva strazi de mine si mergeam pe la ei cu bicicleta si plecam seara, seara se strangeau cainii in coltul strazii, m-au alergat aia de fiecare data aproape, erau d-aia spurcati dupa fete, adica aveau o ura in ei numai te priveau, ca sa scap o data m-am suit cu picioarele pe cadru si ma tineam de ghidon ca sa nu ma muste ca erau destul de aproape, imi rupeam gatul daca faceam o manevra gresita sau imi intrau la roata. In alta zi eram cu cativa prieteni cu bicicletele si stateam in parc, aveam noi o vale destul de mare pe care voiam sa ne dam, era numai pamant, m-am dat primul si pe langa era o casuta unde erau numai mandanezi d-aia mari, ma alergau ai dracu pe poteca aia, nu stiu nici acum cum am reusit sa scap teafar facand slalom printre copaci scapand de ei si mai am multe intamplari cand m-au alergat fiind pe bicicleta dar si cand eram pe jos. Cum reactionam? Ba tipam la ei, ba pedalam cat de tare puteam, stiam ca daca pedalez cat de tare pot nu au sanse sa ma ajunga mai ales daca aveam avans, numai sa nu-mi apara ceva in fata, au cainii o viteza... ceva de speriat, tot ce imi era frica era sa nu se bage la roata ca ma accidentam nasol si cel mai probabil ii decapitam la viteza aia.

| ForeverAlone97 explică (pentru Drimmero):

Aualeu, pai la tine a fost nasol. Eu unul acum 10 ani am patit-o ultima data. Era o casa parasita si cainii din curte au inceput sa latre. Nu m-am mai uitat in spate, am si pedalat sa scap. Nu stiu daca s-au luat dupa mine. Dar oricum, cainele prinde aprox 50 la ora in alergare, deci daca prinzi unul de ala hotarat, nu stiu daca reusesti sa fugi de el. Bine ca am invatat sa ma feresc in special de strazile pustii de la sate, ca pe acolo se aduna cei mai multi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, vara trecută era să îmi sparg capul din cauza lor. big grin
De obicei bag viteză...

| Drimmero a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Cred ca te-ai speriat degeaba daca zici ca nu i-ai vazut. M-au alergat si pe jos si nu m-au prins, dar cel mai probabil daca voiam neaparat sa ma prinda o faceau...

| ForeverAlone97 explică (pentru anonim_4396):

Cred ca a fost destul de urata senzatia.

| ForeverAlone97 explică (pentru Drimmero):

Nu i-am vazut pentru ca eram prea ocupat sa pedalez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pui bicicleta intre intre tine si caini, am fost atacat dar era doar 1 caine scapat dintr-un depozit, la galagie a iesit paznicul de acolo si l-a dus inapoi.
Am vazut mistreti, caprioare fara numar Cu o ocazie am vazut si Lupi noroc ca Erau in departare, si au trecut fara sa ma observe., Puteau fi si caini insa eram in padure pe drumuri forestiere la zeci de km de cel mai apropiat sat, nu existau motive pentru care acolo sa fie caini.

| Robert265 a răspuns:

Am ocolit prin partea stângă fara ca el să poată ajungă la mine pentru că pe acolo e risc mare pentru el sa nu îl calce masina

| ForeverAlone97 explică (pentru anonim_4396):

Si eu am patit sa latre la mine un caine de la o fabrica veche. Noroc ca era poarta inchisa. In padure sincer nu m-as baga cu bicicleta.

| ForeverAlone97 explică (pentru Robert265):

Interesant. Asta banuiesc ca a fost undeva in afara orasului.

| Robert265 a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Exact

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Sa iei un spray paralizant sa le dai la ochi da-i dracu la caini, sau un pistol cu bile airsoft macar, sa le tragi daca ai fi in pericol.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

In orasul meu acum s-au diminuat cu mult numarul maidanezilor, adica esti mult mai safe cand te plimbi pe jos si nu numai, acum 10-12 ani era groaza. M-am gandit sa-mi iau spray cu piper dar pana actionez cu el in caz ca m-ar ataca cred ca nici n-as avea reactie cu spray-ul, tot cu picioarele as actiona, ori sa fug, ori sa ii lovesc, doar asa am scapat nemuscat pana acum. Problema se pune cand ataca femeile sau copiii care sunt fara aparare si astia ataca in haita, un singur caine nu prea ataca, dar oricum sunt enervanti cand iti vezi de drum si mergi linistit si sar la picioare, mi-au stricat de multe ori dispozitia, ba traversam si aratam ca un penibil evitand sa ma muste, ba am fugit, ba i-am lovit (asta a fost mereu ultima varianta cand nu mai aveam alternative si ca sa ma apar era unica solutie), decat sa plana mama mai bine sa planga ma-sa, vorba aia.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Mda, pai nu-i nimic, dai si cu picioarele si le dai si cu spray insistent, sa-i aranjezi ca lumea.
Sau sa ai un cutit la tine f usor de scos si folosit eventual pliabil, si le faci felu` la o adica, ca asa nu mai vin pe acolo daca unu si-a luat-o. La o adica esti in legitima aparare, nu e o problema.
Dar bine ca s-au diminuat acum nr lor.

Se punea cutitul pe un fel de bat de aluminiu ca sa fie mai usor, sau mergea si lemn, legat bine, si se punea pe bicicleta lipit de bara aia dintre roti, si cand era, lua batul ala si impungea cainii f simplu, pe langa si spray, si a doua oara NU mai vedeai vreunul pe acolo chiar daca erau haite in alte parti.
Si gataaa treaba.
Si faceau si un bine la femei si copii, ca nu mai erau nici ei atacati.

| ForeverAlone97 explică (pentru Robert265):

Ma gandeam eu. Ca pe acolo se aduna maidanezii.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Nici chiar asa sa-i omori, plus ca briceagul/cutitul reprezinta arme albe si nu merita sa risti vreun dosar penal pentru niste panarame de maidanezi, spray-ul cred ca e mai mult decat ok.

Eu unul cand vad caini mari automat intru in defensiva, fac pasi in spate sau stau in 'garda' daca se apropie si nu pot sta linistit, stau in tensiune, nu ca n-as vrea dar nu pot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Crezi ca poti ucide un dulau atat de usor? Pana sa ajungi sa folosesti cutitul sigur te musca macar odata. Dar o brisca ceva cand mergi la drumetii prin padure nu strica.
Nu maidanezii reprezinta problema, ci cainii de paza de la ferme care stau dezlegati si ies pe strada dupa placul lor. Maidanezii de regula sunt mai mici se sperie repede, dar un ditamai caine de paza e altceva

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Stai linistit ca stiu care a facut din astea si nu s-a intamplat nimic. Pai daca omori 1-2, nu mai vin altii, ca simt frica, altfel nu faci decat sa omori copii si femei, chestie care nu e okey, adica dai ocazia sa atace pe altii.
Eu i-as impunge instant, dar nu am bicla si n-am ajuns in situatia aia.

Mi se rupe de dosar penal, dar rezolv problema.
Am fost atacat, m-am aparat. Au ei altele mai grave de investigat nu ca ai avut tu un briceag mai maricel la tine.
Si pana te afla dureaza, nici nu te afla, ca tu ai si plecat mai departe, dracu afla cine, ce, cum.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai ca un bat sa zic, ca un fel de sulita cum ar veni, si de capatul lui prins bine un cutit mediu, si iei batul si ii dai de la distanta, si gata, l-ai gaurit, si se duce dracu..repede. Nu iei cutitul in mana, ca asa sigur ca te rupe daca dai din apropiere.
De maidanezi e vb, nu de dulai, ca acolo nici nu ai de ce, ca nu umbla pe strazi asa haicui.

| Robert265 a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Da când ești cu bicicleta evită să mergi lângă trotuarul curți aranjat cu flori și încearcă să pedalezi contra lor adică nici tu sa nu te obosești dar nici încetul sa nu mergi că sa nu le dai șansă să te agate

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Prefer sa nu ajung sa-i omor ca sa scap, e suficient un spray, o sperietura sa le dau sau sa ii evit cat se poate, i-as avea pe constiinta si nu sunt genul violent in special cu animalele, mi-ar parea foarte rau. Vad ca ii urasti grav.

| ForeverAlone97 explică (pentru Robert265):

Ok

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Daca fac rau, da, ii urasc, nu pot accepta sa ma atace si sa atace copii si femei, la groapa cu ei in acest caz, n-as ezita sa-i asasinez unu cate unu. Adica viata unui caine e mai importanta pentru tine fata de mai multe vieti ale unor copii si femei?! Ciudat.
Daca nu actionez, am pe constiinta femeile si copiii care vor mai trece pe acolo, iar in cazul asta chiar mi-ar parea rau.
Sau le dau chiftele cu otrava rand pe rand, si facem curatenie repede.

Urasc pe oricine si orice care face rau cuiva.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Nu pun viata de caine deasupra vietii unei femei, a unui copil. Nu e o solutie sa-i omori daca sunt nevinovati, nu toti maidanezii sunt agresivi si ataca, deci ai ucide si niste caini nevinovati. Daca m-au atacat ii atac strict pentru a ma apara, insa nu le fac rau inutil daca isi vad de treaba.

Vezi ca mai periculosi sunt cainii de rasa lasati liberi de stapanii idioti, cunosc cazuri cu caini de lupta care au facut ravagii pe strada, au atacat oamenii iar aia chiar dau dauna, ma refer la Pitbull, Rottweiller, Amstaff, astia sunt mult mai agresivi si imprevizibili. I-as amenda drastic pe stapanii care isi plimba javrele fara botnita si fara lesa, pot oricand sa sara la oameni, dai de un caine handicapat care nu-i place fata ta si te-a nenorocit pe viata in cateva secunde cu stapanul de fata, stapanul ala nu poate niciodata sa iti garanteze ca ala nu sare pe tine. Cu cainii de lupta nu ii rezolvi cu 2 picioare peste bot, astia se lasa greu si devin mai agresivi la lovituri, din pacate se mai intampla si d-astea sa vezi caini de genul lasati liberi. Stapanii clar trebuie trasi drastic la raspundere, mai sunt si anumiti muncitori care lasa portile deschise si cainii dezlegati, pai aia imediat ajung in strada sa muste lumea. Am ajuns sa nu mai agreez cainii din cauza situatiilor din trecut cand am scapat la foarte limita de a nu pati ceva, cand vad un caine mare automat intru in defensiva si daca se apropie tot mai mult mai ales agresiv de mine ma pregatesc sa-l lovesc. Nu stiu ce sa zic, nu sunt de acord nici cu agresiunea fata de animale dar nu poti sta nepasator in situatii de genul, in 99, 99% din cazuri cainii ataca primii, oamenii isi vad de treaba si nu-i provoaca.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Nu am zis de cei nevinovati ci de cei ce ataca, aia trebuie aranjati.
Si daca 99, 99 % din ei ataca primii, atunci out cu ei, nici o problema.
Aia cu stapan da, sunt si aia periculosi dar mai rar, in general majoritatea problemelor au fost cu maidanezi.
Ca aia cu stapan au si ei un dresaj, nu sunt chiar salbatici asa, mai rar ataca aia.
Aia cu stapan am vazut ca nici nu prea alearga dupa bicle, ca maidanezii.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

E complicata situatia cu ei, daca faci sesizare la primarie ii vor lua, ii duc in centre speciale si ii omoara daca nu se gasesc oameni care sa-i adopte, sunt si ele vietuitoare pana la urma, deci nu e bine, majoritatea sfarsesc omorati, daca ii lasi liberi pe strada sunt mari sanse sa te trezesti cu piciorul intre dintii lor, iar nu e bine. Nu prea ai cum rezolva problema asta, numai sa stii tu cam prin ce zone ar umbla si sa eviti zona dar am ajuns in 2021 sa mergem cu frica? da-o-n natia ma si, e complicat, singura solutie ramane cel mai probabil sa te aperi atunci cand sar la tine cum apuci, iti aperi pielea.

Indiferent de cat dresaj au parte raman totusi animale, niste animale foarte imprevizibile, nu stii niciodata ce ii vine unui caine si din joaca sare la gatul tau, e un subiect mult mai complex in spate gesionarea cainilor vagabonzi.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Pai la noi s-au luat de catre primarie si e liniste, ce ma int pe mine ce fac aia cu ei, mie sa imi ia de aici cainii sa nu mai avem probleme, atata tot, poate sa ii manance si fripti, mi se rupe sincer.
Siguranta omului conteaza. Unii au mai rezolvat dandu-le mancare cu otrava in ea, si i-au mai decimat, deci depinde de cat de destepti sunt oamenii, asta daca primaria nu i-ar fi luat.

Cu aia cu stapan ce sa zic, ai dreptate, pot fi imprevizibili.

Răspuns utilizator avertizat