| Alexandru44 a întrebat:

Am 14 ani și am parul destul de mare, îmi ajunge până la nas, il port așa de la 10-11 ani iar multe persoana îmi spun că voi cheli de la o vârstă fragedă deoarece il port așa mare și îmi dau cu mana prin el, il aranjez cu feonul rar, nu folosesc geluri sau fixative de par, îmi este foarte frica sa nu chelesc! Mi-au zis oameni că trebuie să mă tund scurt pentru a de regenera rădăcină firului de par căci de nu de usucă și cade. Va rog să mă informeze cineva! Sunt foarte trist din cauza asta și neliniștit! Este adevărat aceasta cauza? Mulțumesc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tunzi vârfurile 1-2 cm odată pe lună şi poți sta liniştit.Probabil sunt invidioşi de ți-au spus acest lucru, în Ro e moda asta ultra stupidă ca băieții/bărbații să se tundă până aproape de chelie deşi ei nu realizează că le stă foarte urât şi nu îi avantajează cu absolut nimic. Vorba aia, podoaba capilară face 40 chiar 50% din frumusețea unui om.
Ps. Să îți porți cu mândrie pletele;").

| WithinShadows00 a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar asa si e. Eu mereu am incercat sa am parul lung (culmea chiar maica-mea adora acest lucru cand eram mic), dar culmea ca acum la maturitate nimeni, dar nimeni nu ma sufera cu par mare. Toti cand te vad te intreaba cand te tunzi si tot asa am auzit si eu baliverne ca iti cade tot parul. Cred ca e ceva de obisnuinta. Lumea e obisnuita sa te priveasca cu par scurt.
Si eu sunt de acord ca podoaba capilara (cat exista) trebuie valorificata.

5 răspunsuri:
| HazelEyes77 a răspuns:

N o sa chelesti din motivul asta te asigur sunt rauvoitori de zic asta. Personal mie mi se par foarte atragatori baietii cu parul lung.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce prostie, normal ca nu-i adevarat.

| WithinShadows00 a răspuns:

Nu vei cheli din acest motiv. Daca il ai pe taica-tau in familie care a chelit e posibil sa-l mostenesti. Altfel n-am auzit pe nimeni sa cheleasca de la par lung.
Dar da, parul lung cade foarte mult. E bine sa-l mai tunzi un pic (nu neaparat ca la armata).

| Oana661122 a răspuns:

Nu e adevarat. Da poate ar trebui sa tai putin de tot din vârfuri pentrucă e mai sănătos dar nici de cum nu o sa cheleti acum sau mai încolo. Poti sa stai linistit mai ales daca ai zis ca nu folosesti fixativuri si alte prosti. Funda?