| Voicu_Cosmy_1995 a întrebat:

Salut..Am avut o problema cu acneea, am luat Unidox Solutab (pastile) cateva luni, imi disparuse (recomandarea dermatologului), dupa am mai luat si cateva creme si disparuse complet. Dupa nu m-am mai dus la dermatolog (am fost prost) Si acum nu mai vrea mama sa merg s, stiu, ciudat. Am inceput sa nu suport cremele aplicate pe fata, daca ma puteti ajuta cu niste pastile anti-acnee (pana in 50 lei) sau ceva..Am auzit de Acneon si Acnetol pastile..As vrea sa incerc unele dintre ele, sper sa gasesc la farmacie, ce parere aveti? Ps. Am 14 ani jumatate.

1 răspuns:
| Veme a răspuns:

Acneea apare la aceasta varsta de la excesul de testosteron. Prin urmare trebuie sa-l "consumi" pe ceva. O solutie ar fi sa-ti faci o iubita. Daca nu se poate, o alta solutie ar fi sa faci foarte mult sport. Acesta consuma excesul de testosteron. Oricum, trebuie sa fii fericit ca ai acnee. In general excesul de testosteron se transforma in estrogen (hormon feminin) si da ginecomastie, ingrasare, deci tu daca nu il transformi in estrogen il lasi sa actioneze pe fata, dar te dezvolti normal. Pastilele nu te ajuta cu mai nimnic! Nu mai lua!