| LiLlYAnNe a întrebat:

Am nevoie de ajutor.Niste baieti din clasa mea sunt obraznici si jignesc pe toata lumea cu cuvinte urite.Cum eu si prietenii mei sa ii facem sa inteleaga ca nu e frumos.De 100 de ori le spun:
-Baieti, nu e frumos, si nici nu e placut!
-Du-te fa de aici!
Asa imi raspund mie si altori colegi. Ce sa fac? Oare sa le intorc cuvintul inapoi?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cum zice Mariana, una dintre cele mai bune metode este sa-i ignorati total... Dar stii tu, la modul ca sa va uitati LA ei ca si cand v-ati uita PRIN ei. Sa nu le raspundeti in niciun fel. Vor ajunge sa se injure doar unii pe altii.
Stiu ca e greu sa ignori asemenea poluare sonora, dar... e pentru o cauza nobila.
A le intoarce cuvantul inapoi, inseamna a te cobori la nivelul lor. Si nu asta vrei.

7 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

In primul rand ar trebui sa -i izolati si sa nu mai conversati cu ei.
In al doilea rand cred ca, nu este bine sa-i abordati pe rand, cate unul din voi ci, sa faceti acest lucru in grup, cu toti cei care nu sunt de acord cu o asemenea comportare.
In al treilea rand, in situatia in care ei continua cu acest mod de comportare, este bine sa cereti sfatul dirigintei (lui) vostru si o sa va sfatuieasca ce este de facut sau in cazul in care veti avea sedinta cu parintii, sa ridice parintii vostrii problema si atunci cred ca veti avea sansa sa fie pusi la punct in familiile lor.
Te felicit ca te preocupa problema si ma bucur ca nu faci si tu parte dintre ei pentru ca, acest mod de comportare este necorespunzator si, pe viitor, poate avea efecte nedorite. Sigur ca acesti "huligani"au un lider si cred ca pe acela este bine sa-l abordati sa vedeti ce o sa zica.
Mult succes.

| albastrel a răspuns:

Ingnorarea este cea mai buna arma impotriva lor!

hai sa iti spun ce am patit eu intr-a 9... pentru ca in primele 5 saptamanii nu am fost la liceeu (eram bolnava rau) baietii cand m-au vazut 1 data au inceput sa imi puna si mie mana pe fund si alte chesti care le faceau colegelor...am vb frumos cu ei si i-am zis ca eu nu le permit asemenea ''apropierii laughing ", nu au inteles.am vb urat cu ei .nu au inteles.am vb cu diriga. .nu au inteles. i-am ignorat si in cele din urma au inteles happy bafta

| LiLlYAnNe explică:

Nu, nu vreau sa ajung la nivelul lor.Multumesc de sfaturi!

| liviu00 a răspuns:

Nu cred ca se poate discuta cu ei in particular. Discuta cu diriginta. Aceasta ar trebui sa procedeze in felul urmator: sa le atraga personal atentia sa inceteze, iar daca nu o fac, sa abordeze in sedinta cu parintii in mod repetat subiectul, cu nominalizarea expresa a vinovatilor. Trebuie facut in asa fel incat parintilor sa le fie rusine, si sa puna presiune pe progeniturile lor ca sa nu se mai repete cele intamplate.

| sweetlips a răspuns:

Eu le-as intoarce cuvantul inapoi... Nu e bine, dar nu suport sa-mi zica cineva fa... Sau pur si simplu nu-i baga in seama...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu prea poti, asta ar insemna sa folosesti aceleasi caractere intr-o fraza laughing, treci pe langa ei, eu merg cu mijloace de locomotie azi m-a facut cineva capra si eu i-am raspuns : capra este mama dumneavoastra laughing, nu ii poti schimba, daca te bruscheaza mergi la directoare, dar nu cred ca se va intampla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inregistreaza-i cand sunt in plina actiune!
si pune-i pe net!