| CarryOnMyWaywardSon a întrebat:

Am nevoie de un eseu la istorie pe tema "Miracolul economic a statelor dezvoltate - realizari si consecinte pentru societate" numai ca asta tot trebuie sa se refere la Germania postbelica(RFG). Daca ati putea macar ceva idei.

3 răspunsuri:
| cuticaadrian2 a răspuns:

Buna,cauta pe clopotel sau scribd

| Catalina_AliNa_1998 a răspuns:

Miracolul economic in statele dezvoltate in a doua jumatateasecoluluial XX-lea
In mai 1949 a fost elaborate si a probat un proiect de Constitutie care prevedea crearea pe terotoriul celor trei zone occidentale, a unui stat nou- Republeca Federala Germania. Conform proiectului Constitutiei, peresedintele R.F.G trebuia sa fie desemnat, pentru un termen de cinci ani, de catre Conventia Federala, din care facea parte mambrii Budensag-ului si reprezentantii parlamentelor landurilor. Functiile presedintelui R.F.G a fost desemnat Theodor Heuss, lider al Partidului Liberal-Democrat. In primii ani de existenta a R.F.G economia s-a dezvoltat lent, dar continuu datorita aplicarii noilor masini agricole, ingrasaminte, minerale. Un grup de economisti de vaza in frunte cu Ludwig Erhard, supranumit "parintele miracolului economic", au impus Germaniei modelul "economiei sociale de piata". "Economia sociala de piata", fiind in esenta o economie capitalista, dar in care statul intervine pentru a asigura bunastarea tuturor categoriilor sociale. Politica economica a lui Adenauer si cea a lui Erhard este continuata si de social-democrati. In 1969, in urma alegerilor, s-a constituit o noua majoritate parlamentara: social-democratii s-au unit cu liber-democratii, formind "mica coalitie".

| EminescuSaman a răspuns:

Bai tu ai macar cap pe umeri? E mai si invata decit tot sa afli de pe internet! (fara suparari)