| anonim_4396 a întrebat:

Salut
Am niste produse de vanzare pe diverse site-uri.
Eu n-am vandut decat la mine in oras, predare personala.
Am gasit cumparatori interesati din alte orase si imi cer produsul respectiv.
Eu cum as putea face? Prin posta, colet? si cumparatorul cum imi plateste? plata ramburs sau cum?
Va rog sa-mi spuneti si mie cei care stiti va rog.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Exact cum ai scris. Pui la posta contra ramburs. Acolo ceri aviz si mandat postal pentru ramburs (mandatul este verde si cu scris rosu daca nu gresesc). Completezi avizul cu valoarea de (sa zicem) 400 lei chiar daca valoarea obiectului este de 200 lei. La ramburs nu completezi pana nu te duci cu coletul si zici: va rog sa-mi cantariti coletul si sa-mi spuneti cat costa trimiterea. Ea iti va spune 7 lei (sa zicem). Completezi valoarea la ramburs de 207 lei si atat iti va trimite cel ce este destinatar altfel nu poate ridica coletul si iti vine inapoi. Tu pierzi numai cei 7 lei de trimitere.
La Mandatul postal completezi ca si cand ai fi destinatarul. Deci daca pe tine te cheama Popescu scrii asta la destinatar. Daca pe destinatar il cheama Asaftei scrii asta la expediator. Pe le scrii tot valoarea de 207 lei.
Valoarea coletului poti s-o pui mai mare (eu am zis 400 lei) ca sa mai castigi si tu ceva in caz ca zapacitii aia de la posta iti aiuresc coletul. Sa pastrezi chitanta de trimitere pana cand iti vin banii inapoi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Prin curier sau posta cu plata ramburs. iti recomand curierul... vine la usa ia pachetul, iti aduce banii si se misca mult mai repede ca posta

| Trynda a răspuns:

Prin posta cu plata ramburs. Banii iti vin acasa sau te duci si ii ridici de la posta.

| olivert1310 a răspuns:

Poti trimite prin Posta Romana sau alt serviciu de curierat rapid. Sa stii ca prin Posta Romana este mai ieftin, in functie de greutate platesti mai mult, dar la un colet care nu cantareste mai mult de 1kg ai taxe postale de 9 lei daca trimiti ramburs. Prin curierat rapid ajunge in vreo 2 zile(depinde de zona) dar are si un pret de baza de 25-30 de lei. Impachetezi produsul intr-o cutie de marime apropiata, iar cutia o imbraci in coli albe. La Posta nu primesc decat coletre albe, fara inscrisuri sau desene pe el. Trimiti prin Posta ramburs, adica cumparatorul primeste coletul dar nu poate sa-l ridice decat daca achita suma. Atunci cand completezi formularul de expediere, cei de la posta iti vor da un mandat pe care sa-l completezi si pe care il vei primi tu, contravaloarea produsului expediat daca cumparatorul ridica coletul de la posta. Daca nu-l ridica, coletul se va intoarce la tine, iar tu vei pierde doar taxa de expediere 9 lei sau mai mult. Prin Posta este cel mai sigur. Multi aleg Posta Romana pentru expediere colete, sunt mai ieftini si ajung in vreo 4 zile lucratoare. Prin curierat rapid (oricare ar fi el) te costa vreo 30 de lei si ajunge in 1-2 zile. Vorbeste cu cumparatorul si intreaba-l cum prefera. Spune-i ca tot el va suporta si taxele de expediere, eu asa fac. Atunci cand treci suma rambursata adaugi si taxele postale. Ex: daca coletul costa 50 lei, iar taxa de expediere 9 lei, tu vei trece pe mandatul postal suma care trebuie rambursata 59 lei.Informatii privind modul de completare al datelor de expediere vei primi la Posta. Daca coletul are dimensiuni reduse, vei trece adresa expeditorului pe o fata si cea a destinatarului pe cealalta. Daca coletul are dimensiuni mai mari si iti permite sa treci amele adrese pe aceeasi fata, in stanga sus treci destinatarul iar in dreapta jos expeditorul. Multa bafta. Daca mai ai nelamuriri ma poti intreba.

| Gabbriell a răspuns:

Posta romana sucks happy

| niculita4tpu a răspuns:

Recomand Fan Courier. Eu doar cu ei am lucrat