| Radispec a întrebat:

Am o întrebare: la ce credeţi că ajută cunoaşterea limbii engleze (afară de vizitarea unor ţări străine, unde, pentru a te descurca, e necesar să o ştii), concret?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Pe mine ma ajuta foarte mult,eu vad multe documentare,ma informez si am nevoie de informatie de calitate iar multa din informatile care le caut sunt in limba engleza, mai ales ca lucrez si pe pc, de exemplu caut sa vad cum sa slabesc dau o cautare gasesc informatie buna sau orice alta informatie, engleza e o limba obligatorie parerea mea, plus ca invatarea unei limbi straine ajuta mult creierul spre a memoria mai bine

2 răspunsuri:
| Hexiled a răspuns:

Pe mine m-a ajutat sa intalnesc oameni din afara si sa le descopar felul de a gandii, mentalitatea. E mai usor in jocuri sa intelegi, sa simti ce ti transmite o melodie de exemplu

| Mrfear a răspuns:

Mai multe motive.Te poti uita la un film, dar daca exista doar in limba engleza, atunci trebuie sa stii sa traduci, sau daca vrei sa citesti o carte in engleza, ai nevoie sa stii limba aceasta.Sau daca te angajezi undeva (gen la un magazin) si vine un englez, nu poti sta sa te holbezi la el fara sa-i oferi ce iti cere.Un alt motiv ar fi ca iti antrenezi mintea, are nevoie de acest lucru.Acum nu zice nimeni ca trebuie sa o inveti perfect, dar cat de cat ar trebui sa stii limba engleza/franceza/spaniola/italiana, mai ales engleza.