| Tzigaret a întrebat:

Salut.
Am o problema grava cu emotivitatea...se intampla uneori cand vorbesc cu persoane mai importante..sau cand merg la un interviu pentru ceva job, sa ma pierd.
Cum ajung fata in fata cu angajatorul pur si simplu ma coplesesc emotiile si nu ma pot controla, si consecintele sunt destul de grave, simt cum mi se blocheaza mintea...imi pierd ideea pe care vrau sa o spun, imi pierd cuvintele..si asta duce la dezastru, la o impresie total gresita.
Cand se intampla asta incepi sa bati campii...ca mnoh, si nu stiu ma simt ciudat, simt ca cel cu care interactionez ma crede nebun sau idiot...habar nu am cum imi pot controla emotiile sad si cum sa scap de ele rapid atunci cand ma simt constrans de ceva.
Cand sunt cu persoane cunoscute nu am treaba..gandesc fluid si cuvintele imi curg rapid prin minte, se intampla doar cu necunoscuti, de frica sa nu gresesc un cuvant, sau sa nu fac interlocutoru sa astepte dupa raspunsul meu.
Ceva sfaturi?

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

O strategie ar fi sa te pregatesti mai bine. Sa repeti ce ai de spus despre tine, sa te pregatesti cu raspunsuri la cateva intrebari.
Poti sa te filmezi cu telefonul cand repeti cu voce tare, sa vezi ce probleme observi si sa le corectezi. Astfel vei capata incredere in tine.