| Shadow113 a întrebat:

Salut am si eu o problema.Am in clasa un coleg care care de fiecare data cand primeste o nota mai mare imi face inciuda si imi zice ca m-a luat! Ce sa fac? Tin sa menționez că eu invat mai bine ca el! Nu vreau să mă bat sau sa pârăsc! Eu cu el am fost prieteni de la grădiniță. ...Nustiu ce sa fac

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Te respecta, te priveste ca pe un superior lui, de aici pleaca si aceasta bucurie exagerata si prost manifestata a lui cand te depaseste. Daca te deranjeaza, ai doua posibilitati: ori te iei de el o data bine de tot astfel incat sa inteleaga ca ceea ce face nu e bine (e posibil sa va stricati relatia, oricare ar fi ea, daca are loc acest conflict), ori il ignori. Cu timpul, crescand, probabil ca isi va da seama singur si va inceta cu acest comportament nepotrivit. Si eu aveam un coleg care, tin minte ca dupa ce a luat o nota la desen mai mare ca mine, s-a bucurat nespus si s-a laudat la toti ca "m-a facut". Nu m-am suparat, l-am ignorat.

2 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Incearca sa-l ignori.

| RorySan a răspuns:

Nu il mai baga in seama.Este cel mai bine.
Incearca sa-l feliciti.Ca sa ii faceti in ciuda.